آمریکایی ها به امید ثروتمند شدن دینار عراقی می خرند!

خرید دینار عراقی توسط آمریکایی
اقتصاد برتر

برخی از شهروندان آمریکایی با خرید میلیون ها دینار عراقی امیدوارند تا دونالد ترامپ این نوع ارز را ارزشمند کند تا آنان ثروتمند شوند.

تهران- اقتصاد برتر- ۲ آذر ۹۷

به گزارش اقتصاد برتر،اخباری مبنی بر تصمیم دولت آمریکا برای بالا بردن ارزش دینار عراق به دوران حکومت صدام حسین وجود دارد که اذعان می دارد دولت ترامپ قصد دارد آنچنان ارزش دینار عراق را بالا برد که به اندازه پیش از وارد شدن عراق به جنگ ۸ ساله با ایران و حمله نظامی عراق به کویت برسد. یعنی پیش از زمانی که صدام حسین به کویت حمله کرد و متعاقب آن در سال ۲۰۰۳ آمریکا با بحران اقتصادی مواجه شد.

حامیان ترامپ بر این باورند که وی به آنان قول داده است که تمام ارزها را به صورت یکسان ارزش گذاری می کند و دیگر اجازه نخواهد داد تا کشورهایی همانند چین با دستکاری پول ملی خود (یوآن )  ارزش آن را پایین بیاورند.

در آوریل ۲۰۰۳ ، نیوزویک در پاسخ به یک پاکستانی که سوال کرده بود پس از جنگ ایران و عراق ارزش ۱۰۰ دینار عراقی چقدر خواهد بود، گفته بود: یک دینار برابر با ۳ دلار خواهد بود! اما پس از جنگ یک دینار عراقی ارزشی برابر با نصف یک پنی و ۱۰۰ دینار ارزشی برابر با ۵۰ سِنت داشت!

سالها از آن زمان می گذرد و با وجود آنکه بحران عراق عمیق تر شده است اما همچنان سایت های اینترنتی به فروش دینارهای عراقی به مشتریان آمریکایی خود ادامه می دهند و به آنان اطمینان می دهند که بالاخره دینار عراقی جایگاه قبل خود را پیدا خواهد کرد.

در سال ۲۰۱۳ که گروه داعش ظاهر شد، کشور عراق و سوریه که در همسایگی آن قرار دارد سقوط کردند و باز شایعاتی مبنی بر شروع تجارت دینار از سوی فارگو در فضا پیچید. آن زمان بود که FBI به تحقیق در مورد سایت های فروش دینار عراق پرداخت و در سال بعد کمیسیون بورس و اوراق بهادار شکایتی علیه فردی که بیش از ۷ میلیون دلار فروخته بود تنظیم کرد.

تا اینکه هفته گذشته طبق گزارش دفتر دادستان آتلانتا با رأی هیئت منصفه فدرال پس از محاکمه صاحب یکی از بزرگترین گروههای تبادل ارز استرلینگ را به پنج هفته زندان محکوم کرد.

جستجوهای سریع در گوگل و توئیتر نشان می دهد هنوز هم بسیاری بر این باورند که ارزش دینار عراق باز خواهد گشت و ترامپ فردی است که بالاخره بسیاری از تجار را میلیاردر خواهد کرد!

*اکرم صدیقی

پاسخ دادن