آمریکا : آماده حضور در ۱+۵ با ایران هستم

آمریکا روز پنجشنبه ۳۰ بهمن اعلام کرد، آماده است در جلسه گروه ۱+۵ با ایران شرکت کند.

تهران – اقتصاد برتر –  یکم اسفند ۹۹

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته است، ایالات متحده دعوت نماینده عالی اتحادیه اروپا برای شرکت در نشست گروه پنج به علاوه یک و ایران جهت گفت‌وگو در خصوص دستیابی به راهی دیپلماتیک درباره برنامه هسته‌ای ایران را می‌پذیرد. یک مقام آمریکایی پیش تر به رویترز گفته بود، ما آماده‌ایم در صورت برگزاری نشست ۱+۵ در آن شرکت کنیم. ند پرایس این اظهارات را پس از نشست مجازی با حضور وزیران خارجه آمریکا، آلمان، بریتانیا و فرانسه به میزبانی پاریس انجام شد، مطرح کرده است.

به گزارش رویترز، تونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در گفت ‌وگو با اعضای اروپایی برجام اعلام کرد که دولت جو بایدن آماده است تا با ایران در خصوص بازگشت دو کشور به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ گفت‌وگو کند.

آمریکا و اعضای اروپایی برجام به ایران درباره عواقب تعلیق پروتکل الحاقی هشدار دادند.

یک مقام ارشد اتحادیه اروپایی به رویترز گفت، آماده است که زمینه سازی این نشست را به عهده بگیرد. خبرگزاری فرانسه هم می‌گوید، مشخص نیست، آیا دولت ایران حاضر خواهد شد که با آمریکا رو در رو مذاکره کند یا خیر.

دولت ایران می‌گوید، آمریکا باید پیش از بازگشت به برجام یا همزمان با بازگشت به برجام، اقدام به لغو تحریم‌ها کند و پس از آن ایران شروع به بازگشت به تعهدات برجامی خود می‌کند.

در همین حال، یک مقام ارشد آمریکایی گفته است، دولت جو بایدن حسن نیت خود را نشان می‌دهد و این نشست را به مثابه «یک مسیر طولانی» برای احیا و ساختن توافق هسته‌ای می‌داند.

این مقام در پاسخ به این پرسش که اگر مقام‌های ایران نخواهند در این نشست شرکت کنند، گفت، چنین اقدامی هم باعث تاسف خواهد شد و هم با اظهارات آنها در تضاد خواهد بود که می‌گویند که اگر شما به توافق برگردید ما نیز باز خواهیم گشت.

این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، اضافه کرده است، این به‌سادگی نیست که یک طرف به طرف دیگر بگوید چه کاری انجام دهد.

این تحولات تازه در مناقشه بر سر برنامه هسته‌ای ایران در حالی روی داده است که تنها سه روز به پایان ضرب الاجل ایران برای تعویق پروتکل الحاقی و اعمال محدودیت در زمینه بازرسی‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی براساس مصوبه مجلس باقی مانده است.

پاسخ دادن