آمریکا بزرگترین سانسورچی جهان

آمریکا بزرگترین سانسورچی جهان

آمریکا که مدعی مهد اطلاع رسانی و آزادی مطبوعات است در عمل ثابت کرده که استاد تحریف ، سانسور و پنهان کردن اخبار رویدادهایی است که به نفع منافع این کشور نیست. 

تهران – اقتصادبرتر – ۲۰ بهمن ۹۸

در روزهای اخیرتلفات حمله موشکی ایران به عین الاسد یکی از مصادیق این موضوع است.

به رغم تلاش بسیاری از رسانه های منطقه و غرب کمتر کسی به واقعیت تلفات و خسارات این حمله پی برد. زیرا آمریکایی ها همه اتفاقات عین الاسد را بطور کامل سانسور کردند و یا در سقوط هواپیمای نظامی آمریکا به دست طالبان در افغانستان بالاخره کسی نفهمید سرنشینان واقعی این هواپیما کدامیک از مقامات سیا بودند و آمریکا اجازه نداد اخبار این حادثه در رسانه های جهانی منتشر شود. گرچه فضای ارتباطات به مرور زمان اطلاعات مربوط به رویدادها را افشا خواهد کرد. اما آمریکا با تسلط رسانه ای که بر اخبارجهانی دارد به راحتی قادر است هر نوع سانسوری را بر رویدادهایی که به نفع این کشور نیست اعمال نماید و یا اینکه با بزرگنمایی و وارونه جلوه دادن اخبار مثل پوشش خبری در خصوص کشنده بودن ویروس کرونا و گستردگی شیوع آن درجهت اهداف دیکته شده مقامات کاخ سفید عمل می کنند.

سی ان بی سی شبکه با نفوذ آمریکایی، گزارش مفید و مختصری در این زمینه منتشر کرده است که معلوم می کند ، ده هزار تن در آمریکا بر اثر آنفلوآنزا کشته شده اند!اما هیچکس در هیچ جای جهان نفهمید !!
مهمترین محور در گزارش سی ان بی سی این است که در حالی که جهان به دنبال یافتن راه هایی برای مقابله با ویروس کرونا است در همین فصل حدود ده هزار نفر در سراسر امریکا بر اثر آنفولانزای فصلی کشته شده اند و ۱۹ میلیون نیز به این بیماری مبتلا شده اند و ۱۸۰ هزار نفر نیز بستری هستند.
اداره بهداشت آمریکا پیش بینی کرده است که ۲۱ میلیون آمریکایی در این فصل به آنفولانزا مبتلا می شوند.
تفاوت آن این است که آنفولانزای معمولی تقریبا ۹۵ دهم درصد مرگ به همراه دارد اما کرونا دو درصد.

نکته: چرا رسانه ها مرگ ده هزار آمریکایی بر اثر آنفولانزا را در این فصل کم رنگ می کنند و کشته شدن ۳۶۰ چینی را این قدر بزرگ می کنند؟
در حالی که آنفولانزا همچنان تهدیدی برای سلامت عمومی آمریکایی ها نسبت به ویروس جدید #کروناویروس محسوب می شود اما رسانه های این کشور بطور وسیعی اخبار مربوط به کرونا و خطرناک بودن آن را بزرگنمایی می کنند.
به گزارش مرکز پیشگیری و درمان بیماری ها در آمریکا، در این فصل آنفولانزا به تنهایی حداقل ۱۹ میلیون تن را در سراسر آمریکا مبتلا کرده و منجر به مرگ ۱۰ هزار نفر و بستری شدن ۱۸۰هزار تن دیگر شده است.
در حالی که کشورهای جهان مرزهای خود را با هدف جلوگیری از شیوع بیماری کرونا و ابتلاء شهروندان خود به این ویروس جدید به روی چین بسته اند اما تاکنون ویروس آنفولانزا در این فصل بیش از ۱۰ هزار نفر را در آمریکا به کام مرگ کشانده است.
پزشکان می گویند فصل آنفولانزا که از ماه سپتامبر آغاز شده و تا ماه مه می تواند ادامه داشته باشد ، در حال حاضر در اوج خود قرار دارد و تهدیدات سلامتی بیشتری برای آمریکا نسبت به ویروس جدید به همراه دارد. ویروس جدید ، که برای اولین بار در ووهان چین در تاریخ ۳۱ دسامبر پدیدار شد ، تقریباً ۱۷،۴۰۰ بیمار را مبتلا ساخته و ۳۶۲ نفر که عمدتا در آن کشور ساکن بوده اند فوت شده اند.
دکتر جنیفر لیفتر ، اپیدمیولوژیست بیمارستانی در نیویورک ، درباره بیماری کرونا می گوید: ” ترس از ویروس کرونا به دلیل ترسی است که توسط رسانه ها ایجاد شده است و چیز جدیدی نیست .” ″ واقعیت این است که در جایی که مردم می توانند اقدامات لازم را برای محافظت از خود در برابر آنفولانزا که اینجا شیوع دارد ، انجام دهند ، در حال حاضر ۱۰،۰۰۰ نفر با ابتلا به ویروس آنفولانزا کشته شده اند.”
با این حال ،رسانه ها شایع کرده اند که شیوع ویروس کرونا کشنده تر از آنفولانزا است. درحالی که به گفته مقامات بهداشت جهانی ، نرخ مرگ و میر ناشی از ویروس جدید کرونا حدود ۲٪ است که نسبت به سایر ویروسهای مشابه کمتر است. ( اما نقش آفرینی رسانه های آمریکایی به گونه ای بود که اخبار مربوط به شیوع این بیماری را به گونه ای پوشش دادند که اقتصاد چین را در همین مدت کم به نابودی کشاند) اما با برآوردهای مرکز بهداشت آمریکا میزان مرگ و میر در اثرآنفولانز طی سالهای ۲۰۱۹-۲۰۲۰ ، در مقایسه با کرونا آمار بالاتری را نشان می دهد و تخمین می زند که سرانجام در این فصل ۲۱ میلیون نفر به آنفولانزا مبتلا شوند.
دکتر مایک رایان ، مدیر اجرایی برنامه فوریت های بهداشتی WHO ، روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: ”مرگ و میر دو درصدی موارد هنوز هم در رده موارد سخت بشمار می آید که آن را با مرگ و میر ناشی از آنفولانزای فصلی یا موارد دیگر باید مقایسه کنید.”

نمودار بالا، میزان ابتلا شهروندان آمریکایی به ویروس آنفولانزا و میزان مرگ و میر ناشی از آن را طی سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹ نشان می دهد که با میزان مرگ و میر ویروس کرونا ثابت می کند آنفولانزا خطرناکتر از کرونا در میان شهروندان آمریکایی است! واقعیتی که رسانه های امریکایی آن را وارونه جلوه داده اند.
اگرچه برخی از متخصصان و تحلیلگران مراقبت های بهداشتی معتقدند که تعداد موارد ویروس کرونا بسیار بیشتر است و این به معنای پایین تر بودن میزان مرگ و میر است.
دکتر ” سیرا ماد” متخصص بیماری های واگیردار به سی ان بی سی می گوید: اگر اینطور باشد ، این می تواند به خوبی نشان دهد که میزان مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا نسبت به آنفولانزا بسیار کمتر است چرا که ”اگر ۱۰۰ هزار مورد ابتلا داشته باشیم و فقط ۳۶۲ فوت وجود داشته باشد ، این میزان مرگ و میر پایین است.
وی افزود: ”اگر بیش از ۱۰۰هزار مورد ابتلا داشته باشیم ، شدت بیماری پایین می آید.” ماد گفت: ”خطر برای عموم مردم آمریکا کم است” اگرچه هنوز هم ”بسیار نگران کننده” است.
این دو ویروس علائم مشابهی دارند ، لذا برخی از مقامات بهداشتی می ترسند باعث تشخیص نادرست شود. علائم شایع آنفولانزا شامل تب ، سرفه ، گلودرد و درد است. و علائم ویروس کرونا شامل تب ، سرفه و تنگی نفس است.
اما ضربه ای از طریق بزرگنمایی رسانه های غربی در خصوص ویروس کرونا و کشنده بودن آن در صورت سرایت به خارج از مرزهای چین به اقتصاد این کشور وارد کرد به حدی بود که هنوز برآورد دقیق آثار اقتصادی این ویروس بر آن غیرممکن است، اما یک رسانه دولتی در چین اعلام کرده است که به اعتقاد اقتصاددانان، این ویروس، رشد اقتصادی سه ماهه چین را دو درصد کاهش می‌دهد. چنین خسرانی، به معانی از بین رفتن ۶۲ میلیارد دلار از اقتصاد چین است.

*اکرم صدیقی.سردبیرسایت اقتصادبرتر

پاسخ دادن