آمریکا بزرگترین صادرکننده ال‌ان‌جی جهان شد

اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد که آمریکا بزرگترین صادرکننده ال‌ان‌جی جهان در نیمه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی شده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۰۵ مرداد ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از رویترز، اداره اطلاعات انرژی آمریکا با استناد به داده‌های مؤسسه سدی گاز (CEDIGAZ) اعلام کرد که در پی افزایش عرضه گاز به اروپا به‌دلیل تنش‌های مسکو و کی‌یف، ایالات متحده در نیمه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی به بزرگترین صادرکننده گاز طبیعی مایع شده (ال‌ان‌جی) بدل شد. صادرات ال‌ان‌جی آمریکا در چند سال گذشته به‌طور خیره‌کننده‌ای در حال افزایش شده بوده است زیرا کشورهای سراسر جهان به‌دنبال جمع‌آوری کارخانه‌های تولید زغال سنگ هستند، با این حال، ساخت تأسیسات جدید چند سال به طول می‌انجامد و انتظار نمی رود ایالات متحده حداقل تا سال ۲۰۲۴ میلای ظرفیت جدید قابل‌توجهی را اضافه کند.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد که حدود ۷۱ درصد از صادرات ال‌ان‌جی آمریکا طی پنج ماه سال جاری میلادی به اتحادیه اروپا و انگلیس بوده است. اروپا در تلاش است تا پیش از زمستان گاز کافی را در تأسیسات خود ذخیره‌سازی کند زیرا روسیه پس از تحریم‌های آمریکا و متحدانش علیه مسکو، ارسال گاز با خط لوله به این قاره را به‌شدت محدود کرده است. ظرفیت صادرات ال‌ان‌جی آمریکا از نوامبر ۲۰۲۱ حدود یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش یافته است. برآورده‌های اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان می‌دهد که ظرفیت مایع‌سازی در ماه ژوئیه به‌طور میانگین روزانه ۱۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب در روز و حداکثر ظرفیت در کوتاه‌مدت ۱۳.۹ میلیارد مکعب در روز بوده است.

در ماه ژوئن، پس از آتش‌سوزی که سبب توقف تأسیسات پایانه صادراتی ال‌ان‌جی فری‌پورت (Freeport LNG) شد، آمریکا ۱۱ درصد کمتر از میانگین صادرات ۱۱.۴ میلیارد مکعبی ال‌ان‌جی در ۵ ماه سال ۲۰۲۲ میلادی صادر کرد. پایانه صادراتی ال‌ان‌جی فری‌پورت پیش‌بینی می‌کند که عملیات مایع‌سازی با حجم پایین تا اوایل اکتبر امسال ازسر گرفته می‌شود و تا پایان سال جاری میلادی به مرحله تولید کامل بازمی‌گردد.

پاسخ دادن