ایالات متحده آمریکا یک بمب اتمی جدید را بر فراز ایالت «نوادا» واقع در غرب این کشور آزمایش کرد.

تهران – اقتصاد برتر- ۲۶ فروردین ۹۶

به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز، بمب اتمی «B61-12» روز جمعه توسط اداره ملی امنیت هسته ای و نیروی هوایی آمریکا با یک فروند بمب افکن «اف ۱۶» پرتاب شد.

سایت رسمی نیروی هوایی آمریکا با اعلام این خبر افزود که آزمایش با موفقیت انجام شده است.

آزمایش این بمب در پایگاه آزمایش های هسته ای «نیلز» در نوادا صورت گرفت که در نوع خود نخستین آزمایش پرتاب بمب« B61-12» با هواپیمای «اف-۱۶» بشمار می رود. این بمب نسخه پیشرفته بمب « B61» است که در دهه ۶۰ قرن گذشته میلادی ساخته شد.

این آزمایش اتمی در حالی است که تنش میان آمریکا و کره شمالی در پی تصمیم احتمالی «پیونگ یانگ» برای انجام آزمایش جدید هسته ای یا موشکی، بالا گرفته است.

بمب اتمی B61 -12 چه نوع بمبی است ؟

بمب В۶۱-۱۲ شبیه موشکی به طول ۳٫۵ متر و قطر ۳۳ سانتی متر است که معمولا توسط جنگنده A-10 و جنگنده چند ماموریتی F-16 و جنگنده های نسل پنجم F-22 و F-35 و همچنین هواپیمای اروپایی تورنادو حمل می شود. وزن این بمب بطور میانگین ۳۲۰ کیلوگرم است . این بمب خاصیت منحصر به فردی دارد و می توان با توجه به محل مورد نظر برای انفجار زمان انفجار آن را بر فراز یا روی و یا در اعماق زمین تنظیم کرد.

علاوه بر آن می توان قدرت انفجار را با توجه به هدف مورد نظر مهار و کنترل کرد. نیروی ویرانگر بمب را از ۱۰ کیلوتن تا ۳۴۰ کیلوتن تغییر داد. اگر به یاد آوریم که قدرت بمب Little Boy که در سال ۱۹۴۵ بر فراز هیروشیما پرتاب شد از ۱۳ تا ۱۸ کیلوتن بود و بلافاصله جان ۱۵۰ هزار نفر را گرفت، در آن صورت به سادگی می توان شمار کشته ها در اثر استفاده از بمب متغیر ۱۲-B61 را محاسبه کرد.

اطلاعات موجود حکایت از آن دارد که آمریکا تقریبا ۴۰۰ بمب از این نوع را در اختیار دارد که نیمی از آنها در ۵ کشور اروپایی یعنی آلمان وایتالیا و بلژیک و هلند و ترکیه وجود دارند و به خلبانان آلمانی، ایتالیایی، بلژیکی و هلندی در زمینه بکارگیری این بمب ها آموزش داده شده است. این اقدام، نقض آشکار معاهده منع گسترش تسلیحات هسته ای به شمار می آید که بر اساس آن تحویل دادن چنین تسلیحاتی به یک کشور ثالث ممنوع اعلام شده است.

پاسخ دادن