آمریکا به دنبال کودتا در ونزوئلا

اقتصادبرتر

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحده، آمریکا را به تلاش برای ایجاد کودتا در ونزوئلا محکوم کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۶ بهمن ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از اسپوتنیک، واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد، در نشست ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد اظهار داشت که واشنگتن در تلاش برای ایجاد یک کودتا در ونزوئلا است و چنین اقدامات تهدیدی بزرگ برای صلح جهان می‌باشد.

بنزیا گفت: “در واقع واشنگتن در برابر چشمان ما، بی وقفه و با نقض همه موازین حقوق بین الملل تلاش به ایجاد کودتا در این کشور می‌کند.” وی همچنین افزود که این وضعیت باید به مفهوم تهدیدی برای ونزوئلا در نظر گرفته شود.
نمایده دائم روسیه در سازمان ملل متحده همچنین گفت: “اگر چیزی تهدیدی برای جهان محسوب شود، آن اقدامات بی شرمانه و تهاجمی ایالات متحده و متحدانش با هدف سرنگون کردن رئیس جمهور قانونی ونزوئلا است.”

مایک پمپئو در شورای امنیت: اکنون زمان آن است کشورها بگویند کدام طرف مناقشه در ونزوئلا هستند

به گزارش اقتصادبرتر به نقل از رویترز، نشست ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد، به رغم تلاش روسیه برای جلوگیری از آن، صبح شنبه به وقت شرق آمریکا به درخواست ایالات متحده برای بررسی وضعیت ونزوئلا برگزار شد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در سخنانی در آغاز این نشست گفت، اکنون زمان آن است که کشورها موضع خود را در مورد ونزوئلا مشخص کنند و بگویند از کدام طرف مناقشه حمایت می‌کنند.

وی با تاکید بر این که تاخیر جایز نیست، خطاب به اعضای شورا گفت باید مشخص کنید یا در کنار نیروهای آزادی‌خواه در ونزوئلا هستید یا این که در اردوگاه نیکلاس مادورو و آشوبی که به پا کرده هستید.

وزیر خارجه آمریکا افزود، در حالی که مردم ونزوئلا به دنبال ساختن یک زندگی بهتر هستند، ما در کنار آنها هستیم و نمی‌توانیم رنجی که متحمل می‌شوند، یا استبدادی که بر این ملت پرافتخار حاکم است را نادیده بگیریم.

«خوان گوایدو» رئیس پارلمان ونزوئلا روز چهارشنبه در حالی که معترضان به خیابان‌ها آمده و خواستار کناره‌گیری نیکلاس مادورو از قدرت بودند، خود را به عنوان رئیس جمهوری موقت معرفی کرد. آمریکا نخستین کشوری بود که ریاست جمهوری رهبر اپوزیسیون ونزوئلا را به رسمیت شناخت.

وزیر خارجه آمریکا پس از پایان نشست در جلسه مطبوعاتی حضور یافت و از جامعه جهانی خواست ارتباطات مالی خود را با رژیم مادورو قطع و جهت قطع منابع درآمد آن اقدام کنند و بگذارند دارایی‌های ونزوئلا، که به مردم آن کشور تعلق دارد، در اختیار حکومت مورد قبول آنها قرار بگیرد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره موضع روسیه در حمایت از مادورو گفت، مردم ونزوئلا باید در این مورد سخن بگویند، با این حال آمریکا با همه کشورها در مورد ونزوئلا و خواست مردم آن کشور گفت‌وگو می‌کند، از جمله روسیه.

روسیه که از مادورو حمایت می‌کند، با این استدلال که بحران سیاسی در ونزوئلا امنیت جهانی را تهدید نمی کند، تلاش کرد که از برگزاری نشست امروز جلوگیری کند؛ که در نهایت اکثریت اعضا به برگزاری جلسه رأی دادند.

نشست امروز شورای امنیت در حالی برگزار شد که پیشتر در روز شنبه برخی کشورهای اروپایی خواستار برگزاری انتخابات آزاد در ونزوئلا شده‌اند.

شایان ذکر است، در تاریخ ۲۳ ژانویه، خوان گوایدو رهبر مخالفان رئیس جمهور ونزوئلا و رئیس سابق مجلس ملی این کشور خود را رئیس جمهوری موقت اعلام نمود. مادورو این کار را کودتا نامیده و قطع مناسبات دیپلماتیک ونزوئلا با امریکا را اعلام نمود. پس از این، کشورهای آمریکا، کانادا، دانمارک، برزیل، آرژانتین، شیلی، کلمبیا و آلبانی و گرجستان را به عنوان رئیس جمهور تایید کردند. اما، ایران روسیه، کوبا، مکزیک، ترکیه وتعدادی دیگر از کشورها از رئیس جمهور قانونی مادورو حمایت کردند. ارتش ونزوئلا از رئیس جمهوری قانونی این کشور نیکولاس مادورو پشتیبانی می کند. وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای، واشنگتن را به نادیده گرفتن قوانین بین المللی متهم کرده و هشدار داد که دخالت نظامی خارجی در این کشور می‌تواند عواقب فاجعه باری داشته باشد.

دولت ترامپ درحالی تحریم‌های اقتصادی و مالی را علیه مقام‌های کاراکاس اعمال کرده که مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا معتقد است کشورش درگیر یک جنگ اقتصادی تحت هدایت واشنگتن شده و ونزوئلا باید در برابر این جنگ مقاومت کند.
روند رکود اقتصادی ونزوئلا در سال ۲۰۱۴ آغاز شد و همزمان با کاهش شدید بهای نفت، بحران اقتصاد رنگ جدی به خود گرفت. تورم سال ۲۰۱۶ نیز به ۸۰۰ درصد رسید. در سال ۲۰۱۶ شدت تورم به رکود بی‌سابقه‌ای رسید و در سال ۲۰۱۸ به چند صد هزار درصد افزایش یافت.

پاسخ دادن