آمریکا درخواست هند برای کمک به بحران کرونا را رد کرد

دولت آمریکا درخواست کمک هند برای افزایش تولید واکسن در این کشور را رد کرد و عملا هند را در معرض یک فاجعه انسانی قرار داد.

 تهران – اقتصاد برتر – ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

رادیو فرانسه در گزارشی اعلام کرد، امتناع بایدن از لغو تحریم‌های پزشکی مرتبط با تولید واکسن کرونا در هند منجر به فاجعه مرگبار در این کشور شده است.

بگزارش رادیو فرانسه، در حالی که موج دوم مرگبار کرونا هند را درنوردیده، دولت این کشور برای افزایش تولیدات واکسن کرونا از ایالات متحده درخواست کمک کرد اما دولت بایدن به رغم فشارهای طاقت فرسا بر نظام بهداشتی هند، از لغو تحریم‌های ملزومات حیاتی پزشکی امتناع کرد.

این رسانه فرانسوی افزود: این درحالی است که چین، رقیب آمریکا امروز کمک‌های خود را در مقابله با بحران شیوع کرونا به هند ارائه کرده است.

رادیو فرانسه گفت : جمله «اول آمریکا» را نه فقط دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده از آن دم می‌زد، بلکه جو بایدن، جانشین وی نیز آن را بارها تکرار کرده است؛ این در حالی است که رئیس موسسه سرم هند (بزرگترین شرکت تولیدکننده واکسن) دو هفته گذشته از بایدن درخواست لغو تحریم‌های مواد تشکیل دهنده واکسن کرونا را کرد اما او این درخواست را رد کرد.

این رسانه فرانسوی تصریح کرد: اتاق‌های بازرگانی ایالات متحده خواستار ارسال واکسن کرونا به هند شده اما باز هم بایدن این درخواست را رد کرد.

رادیو فرانسه گفت : امتناع بایدن از درخواست لغو تحریم‌ها بسیاری از هندی‌ها را که در بسیاری از موضوعات سیاست خارجی همراه آمریکا بودند را در شوک و حیرت فرو برد.

این رسانه فرانسوی به نقل از روزنامه هندی «فرست پست» نوشت: هند دوزهای زیادی از داروی هیدروکسی کلروکین را در اوج بحبوحه بحران شیوع کرونا به ایالات متحده ارسال کرده بود.

رادیو فرانسه خاطرنشان کرد: در همین حال کشورهایی مانند استرالیا، فرانسه، چین و پاکستان برای کمک به هند برای مقابله با بیماری همه گیر کووید-۱۹ اعلام آمادگی کرده اند. خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد: بایدن که حدود یکصد روز است از ریاست جمهوری وی می‌گذرد، به درخواست‌های جهانی برای انتقال واکسن‌های اضافی از کشورش با احتیاط پاسخ می‌دهد و حتی برخی ناظران نگران هستند که دولت آمریکا دادن واکسن‌های اضافی خود را مرتبط به اقدامات سیاسی کشورهای درخواست کننده کند.

پاسخ دادن