رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در دومین گزارش به کنگره آمریکا تایید کرد جمهوری اسلامی ایران به تعهداتش به توافق هسته ای دو سال پیش پایبند بوده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۷ تیر ۹۶

به گزارش رویترز،  تیلرسون دوشنبه شب ۲۶ تیر در بیانیه کوتاهی اعلام کرد ایالات متحده برای اجرای دقیق این توافق به ایران فشار خواهد آورد و به خاطر بی ثبات سازی خاورمیانه، ایران با تحریم های جدیدی روبرو خواهد شد.

تیلرسون در نامه به کنگره آمریکا اعلام کرد براساس اطلاعاتی که دولت آمریکا دارد، ایران همچنان به تعهدات خود در توافق هسته ای عمل کرده است.

وزارت خارجه آمریکا موظف است هر ۹۰ روز یکبار، کنگره را در جریان اجرای صحیح برجام از سوی ایران بگذارد.

رکس تیلرسون وزیر خارجه دولت ترامپ در گزارش اول خود گفته بود با وجودیکه توافق بی نقص نیست اما بهترین گزینه برای کنترل فعالیتهای هسته ای آن کشور است؛ از اینرو آمریکا نیز به آن پشت پا نمی زند.

با این حال ترامپ از وزارت خارجه خواستار بررسی بازنگری برجام شده است.

مقام های دولت ترامپ توافق هسته ای با ایران را توافق بدی می نامند و رئیس جمهوری آمریکا بارها از آن انتقاد کرده است.

بررسی برجام تا پایان تابستان توسط دولت آمریکا

همزمان با انتشار دومین گزارش دولت ترامپ درباره میزان پایبندی جمهوری اسلامی ایران به توافق هسته ای در دومین سالگرد این توافق، مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفته، دولت آمریکا بررسی مجدد توافق هسته ای با ایران را تا پایان تابستان تکمیل می کند.

«هربرت رابرت مک‌مستر» مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه ۲۶ تیر به نشریه «نشنال ریویو» گفت توافق هسته ای کشورهای پنج به علاوه یک با ایران، نتوانسته رفتار جمهوری اسلامی ایران را اصلاح کند.

به گفته آقای مک‌مستر، جمهوری اسلامی ایران ناقض روح توافق بوده و آنها در مسیر نقض متن این توافق هستند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید تاکید کرد هدف از بررسی مجدد دولت ترامپ، بررسی دقیق تر برای جلوگیری از نقض کامل توافق از سوی ایران است.

همزمان وزیر خارجه ایران نیز در سخنانی در رسانه های آمریکایی مدعی شد، ایالات متحده به روح برجام پایبند نیست.

روز دوشنبه، ساعتی قبل از اعلام وزارت خارجه آمریکا درباره پایبندی ایران به توافق هسته ای، شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید نیز بار دیگر به موضع رئیس جمهوری آمریکا درباره توافق اشاره کرد و گفت به عقیده آقای ترامپ، برجام «یک توافق بد» است.

پیشتر «الیز لابوت»، خبرنگار سی ان ان به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد شواهد نشان می دهد دولت ترامپ بعد از تکمیل بررسی ها همچنان در توافق برجام خواهد ماند اما اجرای سفت و سخت آن را مد نظر خواهد داشت.

سالگرد برجام

سه روز پیش، ۲۳ تیر، چهاردهم ژوئیه، دومین سالگرد امضای توافق اتمی جمهوری اسلامی ایران با شش قدرت جهانی موسوم به پنج بعلاوه یک، شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین بود و به این مناسبت واکنش های زیادی نسبت به توافق ایران و جامعه جهانی گرفته شد. از جمله ۳۸ ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا در آستانه این سالگرد در نامه ای خطاب به پرزیدنت ترامپ ضمن دفاع از توافق، استفاده از دیپلماسی را بجای تغییر رژیم یا حمله نظامی توصیه کردند. آنها می گویند تلاش های جهانی منجر به توافق موجب شد که مسیر دستیابی تهران به سلاح اتمی با موفقیت مسدود شود.

منتقدهای برجام چه می گویند

اد رویس رئیس جمهوری خواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران حتی بدون تقلب در اجرای برجام، مسیر تولید سلاح اتمی را حفظ کرده است.

 رویس در بیانیه‌ای که همزمان با دومین سالگرد برجام منتشر ساخت تاکید کرد که آمریکا باید اقدامات خود علیه حمایت جمهوری اسلامی ایران از تروریسم، نقض حقوق بشر و فعالیت‌های نقض کننده روح توافق برجام را تشدید کند.

او گفت که توافق اتمی به رژیم جمهوری اسلامی ایران فرصت می‌دهد حتی بدون آن که تقلب کند در مسیر تولید سلاح اتمی باقی بماند. به گفته  رویس، دو سال پس از اعلام توافق اتمی از سوی باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین، ایران هنوز سرگرم فعالیت برای تولید بمب اتمی هستند.

انتقاد سناتورها – در همین حال، چهار سناتور جمهوریخواه از رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا خواستند لحن خود را درباره پایبندی تهران به توافق تغییر بدهد که می تواند به احیای تحریم ها بیانجامد.

تام – کاتن

سناتورها، تام کاتن، تد کروز، دیوید پردو و مارکو روبیو نوشته اند جمهوری اسلامی ایران به کارزار متخاصم منطقه ای اش ادامه می دهد، از تروریسم بین المللی حمایت می کند، فناوری موشک بالیستیک را توسعه می دهد، و به مردم ایران ستم می کند و در واقع ادامه سیاست کنونی، معادل تشویق تجاوزگری آن است.

دبیر کل سازمان ملل – روز شنبه ۲۴ تیر نیز آنتونیو گوترس دبیر کل سازمان ملل متحد از جمهوری اسلامی ایران خواست به تعهدات خود در توافق موسوم به برجام به طور کامل و به گونه‌‌ای موثر عمل کند.

دبیر کل سازمان ملل متحد گفت: پایبندی طرفین به تعهداتشان برای رسیدن به نتایجی موفقیت آمیز و به سود همگی، ضروری است.

جان بولتون سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل یکشنبه در مقاله ای پیشنهاد کرده بود آمریکا از توافق خارج شود.

همچنین رئیس جمهوری فرانسه یکشنبه در دیدار با نخست وزیر اسرائیل گفته بود با هشیاری کامل ناظر بر عملکرد ایران خواهد بود.

دیدگاه یک اندیشکده – در همین حال، جیسون برادسکی مدیر سیاستگذاری در سازمان اتحاد علیه ایران اتمی در سالگرد برجام به صدای آمریکا می گوید ایران فقط به روح برجام متعهد است و نه جزئیات و بدنه آن. ادعایی که محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران خلاف آن را می گوید. آقای ظریف روز یکشنبه به سی ان ان گفت، از نظر جمهوری اسلامی ایران، ایالات متحده روح و جان برجام را نقض کرده است.

در همین حال، آقای برادسکی افزود سناتورهای مریکایی حق دارند نگران ایران باشند، چون در این دو سال ایران فعالیت های مشکوک داشت.

نشریه “بازفید” روز دوشنبه گزارش داده بود که وزارت دارایی آمریکا قصد دارد تحریم هایی را بر هفت نهاد ایرانی و پنج شهروند این کشور اعمال کند که بخشی از تلاش دولت آمریکاست که می خواهد عزم خود را در تنبیه ایران به خاطر آنچه “فعالیت های بدخواهانه” می نامد نشان دهد.


این نشریه نوشت: “دولت ترامپ که در آستانه تصدیق مجدد توافق اتمی ایران قرار دارد با به کار گرفتن زبانی تند در روز دوشنبه به هوادارانش قول می دهد که همچنان در جستجوی راه هایی برای اصلاح این توافق است.”
مقام های آمریکایی دوشنبه گفتند که “ادامه توسعه برنامه موشک های بالستیک، حمایت از تروریسم و پیکارجویی، همدستی با دولت بشار اسد رئیس جمهور سوریه، خصومت با اسرائیل و حملات سایبری به آمریکا، اسرائیل و متحدان آمریکا در منطقه خلیج فارس” توافق اتمی را “شدیدا تضعیف می کند.”

ادعانامه علیه دو شهروند ایرانی

همزمان وزارت دادگستری آمریکا روز دوشنبه ادعانامه ای علیه دو شهروند ایرانی به اتهام هک کردن یک شرکت نرم افزاری در ایالت ورمانت تنظیم کرده است.
گزارش می شود این شرکت، به نام “ارو تک اسوسیتس”، مقاطعه کار وزارت دفاع آمریکا بود و نرم افزارهای حساسی برای طراحی گلوله و کلاهک جنگی تولید می کرد.

ادعا شد که سعید آجیلی، ۳۵ ساله، محمد رضا رضاخان، ۳۹ ساله، را برای هک کردن سیستم های این شرکت برای سرقت نرم افزارها اجیر کرده بود تا به دانشگاه ها، ارتش و دولت ایران بفروشد.

این دو مرد به همراه یک نفر سوم در سال ۲۰۱۳ دستگیر و به عنوان بخشی از مبادله زندانی در سال گذشته تحویل ایران شدند.

براساس بیانیه این وزارتخانه محمدرضا رضاخان و محمد سعید آجیلی هر کدام با پنج مورد اتهام روبرو هستند که شامل توطئه برای کلاهبرداری کامپیوتری، دسترسی غیرمجاز و سرقت اطلاعات از کامپیوترها، کلاهبرداری در انتقال پول و صادر کردن یک قلم کالای دفاعی بدون داشتن مجوز و نقض تحریم های ایران است.
براساس این ادعانامه این دو در سال ۲۰۱۲ نرم افزار “پروداس بالستیکس” را که برای طراحی و آمزمایش فشنگ، کلاهک جنگی و سایر مهمات استفاده می شود سرقت کردند.

اکنون دادگاهی در ورمانت برای این دو نفر حکم جلب صادر کرده است.

دولت آمریکا در سال ۲۰۱۳ دستگیری یک نفر متهم دیگر این پرونده به نام نیما گلستانه، ۳۰ ساله، در ترکیه را تضمین کرد که به آمریکا مسترد شد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه او در سال ۲۰۱۵ در برابر اتهام کلاهبرداری بانکی و هک کامپیوتری اقرار به گناه کرد.
اما او یک ماه بعد به عنوان بخشی از مبادله زندانی با ایران همزمان با اجرای توافق اتمی آزاد شد.

پاسخ دادن