آمریکا ناتوان از مقابله با کروناویروس

آمریکا بدترین شیوع COVID-19 را تجربه می کند و با توجه به روش مقابله ای که در پیش گرفته است با تلفات بالایی روبرو خواهد شد.

تهران- اقتصادبرتر- ۰۹ فروردین ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از سایت خبری آتلانتیک ، اکنون که ویروس تقریباً در تمام  کشورها شیوع یافته است ، و حداقل ۴۴۶۰۰۰ نفر را بطور خاموش آلوده کرده است . اقتصاد این کشور آسیب دیده است و سیستم های مراقبت های بهداشتی را ناتوان ساخته است ، ویروسی که بیمارستان ها را دچار ازدحام کرده و اماکن عمومی را خلوت کرده است. این امر مردم را از محل کار و دوستانشان دور کرده است. امور این جامعه مدرن چنان مختل شده است که تا بحال مردم آن چنین پدیده ای را تجربه نکرده اند. چیزی نمی گذرد که شهروندان آمریکایی شاهد ابتلای مردم بیشتری به کرونا خواهند بود، و این بیماری همه گیر، همانند جنگ جهانی دوم یا حملات ۱۱ سپتامبر ، خود را بر روح و روان ملت تحمیل کرده است.

همه گیری جهانی کروناویروس در این مقیاس اجتناب ناپذیر بود. در سال های اخیر ، صدها نفر از متخصصان بهداشت در کتاب های مختلف ، هشدارهای زیادی درباره احتمال شیوع چنین بیماری در سطح جهان هشدار داده بودند. بیل گیتس در برنامه گفتگوی ” تِد” نیز به ۱۸ میلیون بیننده آن در این باره هشدار داده بود.  در ماه اکتبر ، مرکز امنیت بهداشتی هاپکینز، با این گفته که اگر یک کروناویروس جدید کره زمین را جابجا کند چه اتفاقی می افتد ، جنگ را تحت الشعاع قرار داده بود. و پس از اعلام  چنین فرضیات و تبدیل آن به یک واقعیت این سوال مطرح شد: اگر بشود چه سرنوشتی در انتظار جهان خواهد بود؟

همانطور که خواهیم دید ، زندگی ژنرال C  ( کروناویروس) با انتخاب های انجام شده در هفته های آینده و با ضررهایی که در نتیجه شیوع آن متحمل می شویم شکل خواهد گرفت. اما اول ، بطور مختصر بگوییم که گزارش امنیت بهداشت جهانی به همه کشورها در این خصوص براساس آمادگی شان در برابر بحران بیماری ها امتیاز می دهد و نمره آمریکا برابر با ۸۳٫۵ است که بالاترین رتبه جهان است. آمریکا ، ثروتمند ، قوی ، توسعه یافته ، و میزبان کشورهای عضو سازمان ملل، اما در عمل چهره ای متزلزل دارد . علیرغم ماهها اخطار قبلی از زمان انتشار ویروس در سایر کشورها ، هنگامی که سرانجام آمریکا بطور عملی  توسط COVID-19 مورد آزمایش قرار گرفت ، در برابر آن شکست خورد.

ناهید بهادلیا ، یک پزشک بیماریهای عفونی در دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون می گوید: “مهم نیست چه چیزی ، برای تست ویروسهایی مانند سارس یا کووید- ۱۹ بکار رود و حتی از مجهزترین سیستمهای بهداشتی استفاده کند.” ویروس انتقال یافته تر و کشنده تر از آنفولانزای فصلی ، کروناویروس جدید است که  خاموش است و چندین روز قبل از شروع علائم واضح از یک میزبان به میزبان دیگر انتقال یافته و شیوع پیدا می کند. برای مهار چنین ویروس بیماری زایی ، ملت ها باید آزمایش کنند و از آن برای شناسایی افراد آلوده ، جدا کردن آنها و ردیابی مواردی که با آنها تماس گرفته اند ، استفاده کنند. این همان کاری است که کره جنوبی ، سنگاپور و هنگ کنگ با تأثیر فوق العاده ای انجام دادند و متاسفانه این همان کاری است که آمریکا انجام نداد.

همانطور که همکاران من الکسیس مادریگال و رابینسون مایر گزارش داده اند ، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در ماه فوریه یک آزمایش معیوب ایجاد و توزیع کردند. طی یک ماه هنگامی که شیوع این ویروس در میان ده ها هزار نفر شکل گرفته بود ، فقط صدها نفر مورد آزمایش قرار گرفتند. این نشانگر آن است که یک نیروگاه زیست پزشکی مانند آمریکا باید در ایجاد یک آزمایش تشخیصی بسیار ساده ناکام باشد ،  که این اتفاق به معنای واقعی کلمه، غیرقابل تصور بود.

*چگونه کروناویروس تبدیل به یک فاجعه آمریکایی شد

اگر این کشور می توانست شیوع ویروس را به طور دقیق ردیابی کند ، بیمارستان ها می توانستند برنامه های همه گیر خود را اجرا کنند ، و با اختصاص اتاق های درمانی ، سفارش لوازم اضافی ، در نظر گرفتن پرسنل یا اختصاص امکانات خاص برای مقابله با موارد COVID-19 ، را انجام دهند. هیچ یک از اینها اتفاق نیفتاد. در عوض ، یک سیستم بهداشتی و درمانی که بطور کامل تمام ظرفیت آن با شیوع آنفولانزای فصلی شدید به چالش کشیده شده بود ، ناگهان با ویروسی روبرو شد که از طریق جوامع مختلف به  سراسر  این کشور گسترش یافت. بیمارستانها با تراکم بیماران کرونایی روبرو شدند. تجهیزات اصلی محافظ مانند ماسک ، لباس و دستکش در حال اتمام است. به زودی تختخوابها نیز مانند دستگاه های اکسیژن برای بیمارانی که ریه های آنها توسط ویروس مورد حمله قرار گرفته است پر می شوند و باید در تدارک تخت های بیمارستانی بیشتری ، تأمین شود.

بیماری همه گیر کووید -۱۹ اکنون در هر ۵۰ ایالت وجود دارد. همکاری جای خود را به رقابت داده است. برخی از بیمارستان های نگران ، مقادیر زیادی از مواد را خریداری کرده اند ،  و مصرف کنندگان وحشت زده برای خرید کاغذ توالت هجوم می آورند.

این اوضاع تا حدودی  به این دلیل است که کاخ سفید عاری از تخصص علمی است. یک دفتر آماده سازی برای بیماری های همه گیر که بخشی از شورای امنیت ملی بود در سال ۲۰۱۸ منحل شد . در ۲۸ ژانویه ، لوسیانا بوریو ، که بخشی از آن تیم بود ، از دولت خواست “اکنون اقدام کند تا از ابتلا به همه گیری آمریکا جلوگیری کند” ، و بطور ویژه با بخش خصوصی همکاری کند تا آزمایش های سریع و آسان تشخیصی انجام دهد. اما با بسته شدن دفتر ، این هشدارها بجای آنکه تاثیری در تصمیم ترامپ بگذارد تنها در وال استریت ژورنال منتشر شد .

*درک تامپسون: آمریکا مانند یک کشور شکست خورده عمل می کند

متخصصین بهداشت آمریکا می گویند: آمریکا برای مقابله با بحران COVID-19 بدون نگرش ریشه ای  به شکل چشم بسته ، بدون قاطعیت و نا هماهنگ عمل می کند که این امر اوضاع را به مراتب وخیم ترکرده است. ران کلین ، که هماهنگ کننده مقابله آمریکا با شیوع بیماری ابولا در غرب آفریقا در سال ۲۰۱۴ بود ، می گوید: حتی از آن هم  “خیلی بدتر.” عمل کرده است. رئیس اتحادیه واکسناسیون می گوید: “من به عنوان یک آمریکایی ، وحشت دارم.” ” ممکن است بحران کووید – ۱۹ با بدترین شیوع در جهان صنعتی پایان یابد.”

کند عمل کردن آمریکا در مقابله با این بحران اوضاع را بسیار دشوار خواهد کرد. چرا که اینطور که مشخص شده است  COVID-19 یک بیماری کند و طولانی است. افرادی که چند روز پیش به این ویروس آلوده شده اند حتی اگر همین الان هم خود را قرنطینه کنند ، فقط علائم خود را نشان می دهند. برخی از این افراد در اوایل ماه آوریل وارد بخش های مراقبت ویژه خواهند شد. در آخر هفته گذشته ، این کشور ۱۷۰۰۰ مورد تأیید شده داشت ، اما احتمالاً تعداد واقعی بین ۶۰،۰۰۰ تا ۲۴۵،۰۰۰ بود . اعداد اکنون به صورت نمایی در حال افزایش است : از صبح چهارشنبه ، تعداد رسمی پرونده ۵۴۰۰۰ نفر بود ، و تعداد واقعی پرونده مشخص نیست. کارکنان عرصه سلامت در حال حاضر نگران کمبود تجهیزات ، تعداد فزاینده بیماران و البته ابتلا پزشکان و پرستارانی است که برای درمان این تعداد فزاینده از بیماران کرونایی تلاش می کنند.

یک مطالعه توسط تیمی در کالج امپریال لندن منتشر شد . آنان به این نتیجه رسیدند که در صورت عدم کنترل همه گیر ، این تختخوابها تا اواخر آوریل پر خواهد شد. در پایان ماه ژوئن ، برای هر تخت در بخش مراقبتهای ویژه ، تقریباً یک بیمار از ۱۵ بیمار مبتلا به COVID-19 نیازمند آن خواهد بود. در پایان تابستان ، این بیماری همه جانبه به طور مستقیم ۲٫۲ میلیون آمریکایی را خواهد کشت ، تازه باید توجه داشت که این تعداد فوتی به غیر از آنهایی هستند که به طور غیرمستقیم جان خود را از دست خواهند داد زیرا بیمارستان ها نمی توانند از مراقبت های معمول از حملات قلبی ، سکته های مغزی و تصادفات رانندگی مراقبت کنند. این بدترین حالت است. برای جلوگیری از آن ، چهار چیز باید سریع اتفاق بیفتد.

اولین و مهمترین تولید سریع ماسک ، دستکش و سایر تجهیزات محافظ شخصی است. اگر کارمندان مراقبت های بهداشتی نتوانند سالم بمانند ، بقیه هم از بین می روند. در بعضی جاها تعداد ماسک انبارها به قدری کم است که پزشکان در حال استفاده مجدد از ماسک بین بیماران ، هستند و آنان خواستار اهدای کمک های عمومی یا دوختن گزینه های خانگی خود هستند . این کمبودها به این دلیل است که این تجهیزات پزشکی به صورت سفارشی و از طریق زنجیره های تأمین بین المللی تجاری  که هم اکنون تحت فشار و نابودی هستند بستگی دارد . استان هوبئی در چین ، که مرکز شیوع این بیماری  بوده است یک مرکز تولید ماسک های پزشکی بود .

در آمریکا ، سهام شرکت استراتژیک ملی (نگهبان ملی تجهیزات پزشکی) در حال حاضربا بدترین آسیب ها روبرو شده است. این سهام انعطاف پذیر نیست. دونالد ترامپ می تواند از قانون تولید دفاعی استفاده کند واز تولید کنندگان آمریکایی بخواهد به سمت ساخت تجهیزات پزشکی روی آورند. اما پس از استناد به این امر هنوز، ترامپ نتوانسته است واقعاً از آن استفاده کند ، بنا بر گزارش ها  این امر به دلیل لابی اتاق بازرگانی آمریکا و روسای شرکتهای بزرگ می باشد.

*چرا کروناویروس بسیار موفق بوده است!؟

در ۶ مارس ، ترامپ گفت: “هرکسی بخواهد تست کرونا بگیرد می تواند مراجعه کند ، اما افراد مضطرب با هجوم به بیمارستان ها به دنبال تست هایی هستند که هنوز هم وجود ندارد! دانشگاه هاروارد می گوید اولویت اول ، آزمایش کارکنان مراقبت های بهداشتی و کادر بیمارستانی است، تا بتوانند عملیات مراقبت از بیماران کرونایی را انجام دهند.

*اکرم صدیقی. سردبیر سایت

پاسخ دادن