آمریکا : پنجشیر باید منطقه امن شناخته شود

دو سناتور مشهور آمریکایی گفته‌اند که پنجشیر باید یک منطقه امن شناخته شود و آمریکا برخی از رهبران جبهه مخالف طالبان را به رسمیت بشناسد.

تهران – اقتصاد برتر – ۷ شهریور ۱۴۰۰

طرفداران احمد مسعود می‌گویند که دور دوم مذاکرات میان آنها و طالبان تا دو روز دیگر برگزار می‌شود.

گروه طالبان می‌گوید، نیرو‌های آنان روز شنبه از چند جهت بدون درگیری وارد خاک پنجشیر شدند، اما هواداران احمد مسعود این ادعای طالبان را رد می‌کنند.

یک عضو کمیسیون فرهنگی گروه طالبان گفت، هنوز هم درِ گفت‌وگو باز است و امروز نیز هیأتی متشکل از علمای دینی از سوی احمد مسعود به کابل آمده بود و با نمایندگان طالبان دیدار کرد.

انعام الله سمنگانی، عضو کمیسیون فرهنگی گروه طالبان، گفت: «هنوز درگیری صورت نگرفته، البته مجاهدین امارت اسلامی از چندین جهت پیشروی داشته، بدون این‌که با مقاومت آنها روبرو شده باشند. نیرو‌های امارت اسلامی از مواضع مختلف داخل خاک پنجشیر شده‌اند».

این در حالی است که رئیس هیأت جبهه مقاومت ورود نیرو‌های طالبان را به خاک پنجشیر رد می‌کند.

بگزارش اسپوتنیک، محمد الماس زاهد، رئیس هیأت گفت‌وگو کننده جبهه مخالف طالبان، گفت: «در پنجشیر هیچ جنگی نیست و کسی داخل نشده است».

زاهد از برگزاری دور دوم مذاکرات میان دو طرف تا دو روز دیگر خبر داده و هشدار می‌دهد که شکست این مذاکرات برای هر دو طرف سنگین تمام خواهد شد.

وی گفت: «شکست مذاکره برای هر دو طرف سنگین تمام می‌شود که جنگ زمینه مداخله را برای خارجی‌ها فراهم می‌سازد و آن وقت جنگ ادامه‌دار خواهد شد.»

از سوی دیگر دو سناتور مشهور آمریکایی گفته‌اند که پنجشیر باید یک منطقه امن شناخته شود و آمریکا برخی از رهبران جبهه مخالف طالبان را به رسمیت بشناسد.

در همین حال، مردم افغان خواهان صلح میان دو طرف هستند. یک ساکن کابل، گفت: «خواست ما این است که میان دو طرف صلح شود».

محمد صابر از اهالی کابل گفت: «راه صلح بهتر است؛ چه برای طالبان و چه برای اعضای دولت سابق».

پاسخ دادن