آمریکا ۵ تولیدکننده ابررایانه چینی را تحریم کرد

آمریکا ۵ تولیدکننده ابررایانه چینی را تحریم کرد
اقتصادبرتر

آمریکا پنج سازمان چینی را که در حوزه توسعه ابررایانه فعالیت می کنند در فهرست سیاه خود قرار داده است. این کشور ادعا می‌کند شرکت های مذکور ابررایانه با کاربردهای نظامی توسعه می‌دهند.

تهران – اقتصادبرتر – ۱ تیر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از آسوشیتدپرس، آمریکا پنج سازمان چینی که در حوزه توسعه ابررایانه فعالیت می‌کنند را در فهرست سیاه خود قرار داده است. دولت آمریکا ادعا می‌کند برای حفظ امنیت ملی خود به رقیب آسیایی اجازه نمی‌دهد به فناوری‌های حیاتی اش دسترسی یابد.

به گفته کارشناسان این اقدام وزارت بازرگانی آمریکا مذاکرات میان دو کشور را سخت‌تر می‌کند. یکی از پنج سازمانی که در فهرست سیاه آمریکا قرار گرفته Sugon تولیدکننده ابررایانه است. این شرکت به شدت به تهیه کنندگان آمریکایی از جمله تراشه سازانی مانند اینتل و انویدیا وابسته است. چهار شرکت دیگر نیز عبارتند از انستیتو Wuxi Jiangnan فناوری رایانشی و همین طور سه زیرمجموعه Sugon. این شرکت‌ها مشغول توسعه ابررایانه جدید چین هستند.

وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرده این شرکت‌ها از توسعه ابررایانه با کاربردهای نظامی پشتیبانی می‌کنند و فعالیت‌های آنها مغایر با امنیت ملی و منافع سیاست خارجی این کشور است.

همینطور این وزارتخانه ادعا می‌کند شرکت‌های Sugonو Wuxi Jiangnan سعی دارند نسل جدید فناوری‌های رایانشی را بسازند که به نوسازی ارتش کمک می‌کند.

این فناوری در مأموریت‌های نظامی مختلف مانند شبیه سازی های هسته‌ای، محاسبات پرتاب موشک و الگوریتم‌های هایپرسونیک به کار می‌رود.

پاسخ دادن