آموزش صفر تا صد بازار بورس ایران

اقتصاد برتر

یک مدیر شرکت تولیدی را در نظر بگیرید، که قصد دارد خط تولیدش را گسترش دهد، اما با کمبود سرمایه مواجه است، اولین راهی که به نظر او می رسد این است که شرکت ها یا افراد دیگر را به شراکت بگیرد و سرمایه اش را با آنها شریک شود، در واقع این نوع ساز و کار در شرکت های سهامی هم به همین منوال پیش می رود، در واقع شرکت هایی شکل می گیرند تا بتوانند کارها و اهداف بزرگشان را با جمع کردن سرمایه های کوچک مردم (سرمایه گذاران) انجام دهند!

تهران – اقتصاد برتر – ۱۴ دی ۹۹

یک مدیر شرکت تولیدی را در نظر بگیرید، که قصد دارد خط تولیدش را گسترش دهد، اما با کمبود سرمایه مواجه است، اولین راهی که به نظر او می رسد این است که شرکت ها یا افراد دیگر را به شراکت بگیرد و سرمایه اش را با آنها شریک شود، در واقع این نوع ساز و کار در شرکت های سهامی هم به همین منوال پیش می رود، در واقع شرکت هایی شکل می گیرند تا بتوانند کارها و اهداف بزرگشان را با جمع کردن سرمایه های کوچک مردم (سرمایه گذاران) انجام دهند!

و یک مسئله مهمی که وجود دارد این است که، به چه صورت این شرکت ها خودشان را در معرض  دید سرمایه گذاران قرار دهند؟ حقیقتا باید یک بستری وجود داشته باشند که این اتفاق بیفتد!

برای پاسخ به این نیاز یک بازاری شکل گرفت که بسیار هوشمند و پر قدرت عمل می کند، و آن بازار، جایی به جز بورس نیست! در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با این بازار حرفه ای آشنا شوید.

بورس چیست؟

بورس بازاری است که در آن، اوراق بهادار ، کالاها ، مشتقات و سایر ابزارهای مالی مورد معامله قرار می گیرند. وظیفه اصلی بورس اطمینان از معاملات منصفانه و منظم و انتشار کارآمد اطلاعات قیمت برای هر معامله اوراق بهادار است. بورس به شرکت ها ، دولت ها و سایر گروه ها بستری را می دهند که از آن طریق می توانند اوراق بهادار را به مردم سرمایه گذار بفروشند.

آیا می دانید بورس، چندین میلیون نفر را به درآمد های نجومی رسانده است؟؟ در این مطلب تاثیرات بورس را بر درآمد های عالی توضیح داده ایم.

آموزش مقدماتی تا پیشرفته بورس

چقدر سرمایه برای ورود به بورس احتیاج داریم؟

از نظر فنی ، حداقل مبلغی که برای شروع سرمایه گذاری در سهام لازم است ۵۰۰ هزار تومان است.

واحد بورس چیست؟

برای تعیین واحد بورس باید به نوع پول یک کشور توجه کنید. به طور مثال واحد پول ایران ریال است، به همین دلیل واحد بورس ایران به ریال محاسبه می‌شود.

بازار بورس برای چه کسانی مناسب است؟

حتما در تبلیغات و رسانه ها و شبکه های اجتماعی با این تیتر ها خیلی مواجه شدید:

 • در کمترین زمان پول پارو کنید
 • ۱۰ برابر بیش تر از حقوق خودتان در بازار بورس به دست آورید
 • فقط با بورس می توانید از فرش به عرش برسید!

شاید در واقع این جملات درست باشد و این اتفاقا هم بیفتد، اگرچه بورس درآمد زاست اما نه قطعا در کوتاه ترین زمان، درست است که می توانید ده برابر از حقوق قبلی تان درآمد زایی کنید اما قطعا نیاز به آموزش دارید، درست است که با بورس می توانید از فرش به عرش برسید اما بورس هم مثل فعالیت های دیگر شرایط و ضوابط خاص خودش را دارد و قطعا نمی شود با یکبار سرمایه گذاشتن و تمدید نکردن و یا با سرمایه خیلی کم به درآمد هایی نجومی فکر کرد!

آیا بورس کلاهبرداری ست؟

میدانیم که این تیتر باعث شد این متن را سریع تر از مطالب قبلی بخوانید و قطعا یکی از سوالات ذهنتان بوده، شما در این اتفاق تنها نیستید! تعدادی بالایی سوال راجع به کلاهبرداری بورس پرسیده شده که امروز به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد:

کلاهبرداری در اوراق بهادار که به آن کلاهبرداری سهام و کلاهبرداری در سرمایه گذاری نیز گفته می شود ، روشی فریبنده در بازار سهام یا کالا است که سرمایه گذاران را وادار به تصمیم گیری در مورد خرید یا فروش بر اساس اطلاعات نادرست می کند که غالباً زیان می بیند و این نقض قوانین اوراق بهادار است.

به عبارت دیگر:

 • کلاهبرداری در اوراق بهادار فعالیت غیرقانونی یا غیراخلاقی است که شامل اوراق بهادار یا بازار دارایی است تا به سود دیگران تمام شود.
 • این نوع کلاهبرداری یک جرم جدی است که معمولاً شامل دنیای سرمایه گذاری است.
 • نمونه هایی از کلاهبرداری در اوراق بهادار شامل طرح های Ponzi ، طرح های هرمی و معاملات روزهای پایانی است.
 • کلاهبرداری در اوراق بهادار همچنین می تواند شامل اطلاعات نادرست ، طرح های پمپ و دامپینگ یا تجارت اطلاعات داخلی باشد.

انواع کلاهبرداری در بورس

کلاهبرداری در اوراق بهادار اشکال مختلفی دارد. در حقیقت ، روشهایی که برای فریب سرمایه گذاران با اطلاعات غلط مورد استفاده قرار می گیرند ، زیاد هستند، به عنوان مثال ، تقلب در سرمایه گذاری با بازده بالا ممکن است با تضمین نرخ بازده بالا همراه باشد در حالی که ادعا می کند خطر کمی وجود دارد، بر عکس آن اتفاق می افتد و بسیار خطرناک است.

قطعا کلاهبرداری در هر زمینه ای برای صاحب کسب و کار و سرمایه خوشایند نیست، در واقع هر سرمایه گذاری که به بازار بورس وارد می شود هدف آن درآمد زایی و افزایش سرمایه است و کلاهبرداری اتفاق ناگواری برای سرمایه گذار است که سرمایه اش با چندین اشتباه و اعتماد کردن به افرادی که متخصص نیستند، سوخت می شود.

خرید دوره آنلاین آموزش بورس

بورس

عامل کلاهبرداری چیست؟

عامل کلاهبرداری می تواند فردی مانند کارگزار بورس باشد. یا ، می تواند یک سازمان باشد ، مانند یک شرکت کارگزاری ، شرکت سهامی یا بانک سرمایه گذاری. افراد مستقل نیز ممکن است این نوع کلاهبرداری را از طریق طرح هایی مانند تجارت داخلی انجام دهند.

در این جا نکته مهم آن است که چگونه از کلاهبرداری در بورس جلوگیری کنیم؟

 • کلاهبرداران همیشه به دنبال اطلاعات شخصی شما ، چه به صورت آفلاین و چه به صورت آنلاین هستند. محافظت از هویت شما می تواند به حداقل رساندن این نوع حملات کمک کند، اگر از شما خواسته شد اطلاعات شخصی خود را به اشتراک بگذارید ، بپرسید چرا این اطلاعات مورد نیاز است و چگونه از آنها محافظت می شود.
 • یک خبرنامه قانونی افشای کاملاً مشخصی درباره سهام ناشران و نحوه جبران خسارت آنها دارد، در غیر این صورت کلاهبرداری عین واقعیت است

در صورت ظن به کلاهبرداری چه باید کرد؟

 • بلافاصله به بانک خود اطلاع دهید، اگر پول را به صورت الکترونیکی انتقال داده اید ، معامله می تواند در یک بازه زمانی معکوس انجام شود.
 • اگر مبلغ قابل توجهی پول در میان باشد ، ممکن است بخواهید با یک وکیل یا بازپرس خصوصی متخصص در کلاهبرداری در سرمایه گذاری تماس بگیرید. اگرچه آگاه باشید که ممکن است هزینه های احتمالی قابل توجهی و بسیار نجومی باشد.

پاسخ دادن