آیا اروپا هم ساز جدایی از برجام می‌زند؟

اقتصادبرتر

رویترز و آسوشیتدپرس به نقل از وزیر خارجه فرانسه و یک مقام اروپایی می‌گویند وزرای خارجه هفت اقتصاد بزرگ جهان در نشست اخیر خود موفق نشده‌اند از اختلافات در مورد بحران اسرائیل و فلسطین بکاهند و در مورد ایران نیز اختلاف نظرهایی داشتند.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۸ فروردین ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، نشست گروه هفت،‌ با حضور وزیران امورخارجی آمریکا، بریتانیا، ژاپن، آلمان، فرانسه، ایتالیا، کانادا و اتحادیه اروپا روز جمعه در فرانسه انجام شد.

در اعلامیه پایانی وزیران به «برجام» اشاره‌ای نشده، اما بر «قصد» اعضای گروه برای مقابله با برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران تاکید شده‌است.

«اختلاف نظر» در نشست وزیران گروه ۷ در مورد ایران و بحران اسرائیل و فلسطین

نشست دو روزه وزیران خارجه گروه هفت که شامل فرانسه، ژاپن، آلمان، بریتانیا، ایالات متحده، ایتالیا و کانادا می‌شود، در شهر ساحلی دینرد، شمال‌غرب فرانسه، برگزار شد. مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا در این نشست شرکت نکرد و معاون خود را به دینرد فرستاد.

رویترز به نقل از وزیر خارجه فرانسه می‌گوید وزرا در مورد گستره‌ای از مسائل هم‌عقیده بودند، اما موافق نشده‌اند از اختلافات بر سر مسئله اسرائیل و فلسطین، و چگونگی رفتار با ایران بکاهند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید توافق وزرا دربرگیرنده مسائلی مانند مقابله مشترک علیه جرایم مجازی، افزایش حضور زنان در ماموریت‌های حفاظت از صلح و افزایش تعاملات با کشورهای ساحل در آفریقا برای مقابله با قاچاق انسان و مهاجران بود.

این خبرگزاری در ادامه افزوده است اما آنچه در توافقات دیده نمی‌شود، خود گویای برخی اختلافات است که ممکن است در جریان نشست سران گروه هفت در ماه اوت، بار دیگر جلوه پیدا کند.

رویترز از ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، نقل کرده‌است که «با وجود فضای خوبی که در دینرد (محل برگزاری نشست) بود، اما ما نتوانستیم برخی اختلافات را حل کنیم».

یک مقام رسمی اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس ابراز «تاسف» کرده است که سند پایانی وزرا در مورد مواضع غیرقابل مذاکره اتحادیه «غفلت‌های مهمی» دارد: در آن «به راه‌حل دو کشور (لزوم شکل‌گیری کشور مستقل فلسطین در کنار اسرائیل)» و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در تائید توافق اتمی با ایران «اشاره‌ای نشده‌‌است».

پیش از این وزیر خارجه آلمان گفته بود که سیاست ایران در رابطه با سوریه و برنامه موشکی و هسته‌ای آن کشور و نیز «سازوکاری که اطمینان دهد ایران به تولید اورانیوم روی نخواهد آورد» از موضوعات نشست روز شنبه اعضای گروه هفت در فرانسه است.

وزیر خارجه آلمان گفته بود ایران از موضوعات نشست امروز گروه هفت است

وزیر خارجه آلمان اعلام کرد که از موضوعات نشست روز شنبه اعضای گروه هفت در فرانسه، سیاست ایران در رابطه با سوریه و برنامه موشکی و هسته‌ای آن است.

هایکو ماس اظهار داشت: «ما همچنان معتقدیم که به سازوکاری احتیاج داریم تا مطمئن شویم ایران به تولید اورانیوم روی نخواهد آورد.»

وی افزود: «ما همچنین درباره برنامه موشکی ایران و نقش آن در سوریه نیز گفت‌وگو خواهیم کرد.»

آیا حرف‌های وزیر امورخارجی آلمان را باید گام نخست کشورهای اروپایی در نزدیکی به آمریکا برای شکل‌دادن توافقی جز برجام؟ آیا اروپا هم از برجام ناامید شده؟

سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان به تازگی در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، خواستار گزارش کامل او درباره فعالیت‌های اخیر موشکی ایران از جمله پرتاب ماهواره‌بر و رونمایی از دو موشک بالستیک شدند.

ایران اما می‌گوید که این سه کشور به دنبال دلجویی از دونالد ترامپ هستند.

واکنش سخنگوی وزارت خارجه ایران به مواضع گروه ۷

سخنگوی وزارت خارجه با تقبیح مواضع نادرست و غیرواقع بینانه گروه هفت بر نقش سازنده و غیر قابل انکار جمهوری اسلامی ایران در تحکیم ثبات، امنیت و مبارزه با تروریسم در منطقه غرب آسیا و نیز صلح آمیز و دفاعی بودن برنامه موشکی کشور تاکید کرد.

قاسمی در پایان با محکوم کردن نقض اصول بنیادین برجام توسط سه کشور اروپایی، خواهان توضیح صریح این سه کشور شده و تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران این موضوع را با استفاده از سازوکارهای موجود در برجام دنبال خواهد کرد.

جمهوری اسلامی می‌گوید برنامه موشکی‌اش «دفاعی» است و با وجود اعتراضات چندباره اروپا و آمریکا به آزمایش‌ موشک‌های بالیستیک، تهران می‌گوید توسعه این موشک‌ها ادامه پیدا می‌کند.

تهران در عین حال انتقادهای غرب از حضورش در سوریه را رد کرده و می‌گوید به درخواست دولت مرکزی دمشق وارد کاراز نظامی سوریه شده‌است.

دولت دونالد ترامپ در بهار سال پیش از توافق اتمی با ایران خارج شد و تحریم‌های برچیده‌شده را نیز دوباره اجرایی کرد. مقام‌های دولت ترامپ از جمله مایک پومپئو، می‌گویند به دنبال «تغییر رفتار» جمهوری اسلامی هستند و می‌خواهند که این حکومت «مانند یک کشور به‌هنجار» عمل کند. واشینگتن گفته برای «تغییر رفتار» ایران، کارزار «فشار حداکثری» را پی گرفته‌است.

اروپا اما به توافق اتمی با ایران پایبند مانده و هرچند در مورد برنامه موشکی ایران و برخی اقدامات جمهوری اسلامی در منطقه با واشینگتن هم‌صدا شده، اما خواستار حفظ «برجام» است.

در اعلامیه پایانی گروه هفت اشاره‌ای به توافق اتمی با ایران نشده‌است، اما در آن از فعالیت‌های منطقه‌ای ایران و نیز برنامه موشکی و نقض حقوق بشر ابراز نگرانی شده‌است.

 در این اعلامیه گفته شده «ما قصد داریم به اقدامات خود برای مقابله با توسعه موشک‌های بالیستیک توسط ایران و ارسال غیرقانونی سلاح ادامه دهیم».

در مورد بحران اسرائیل و فلسطینی، در اعلامیه مشخصا گفته شده طرف‌ها تبادل نظر کرده‌اند، اما بین آن‌ها «اختلاف واضحی» وجود داشت.

*افسانه صدیقی

1 پیام

 1. به نام خدا
  موضوع: درخواست خروج از برجام
  سلام علیکم
  تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر دشمنان زورگو، تکیه بر توانمندی و ظرفیت های داخلی و ارتباط با کشورهای غیر مستکبر است. آمریکا و این سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان حتی اگر در مقابل چشم ما، جنگ زرگری هم راه بیاندازند باز دو روی یک سکه اند. مگر یادمان رفته که امام راحل (ره) فرمود: «آمریکا از انگلیس بدتر، انگلیس از آمریکا بدتر.»
  امام خامنه ای قبل از روی کار آمدن دولت ترامپ فرمودند: «برجام را ابتدائاً نقض نخواهیم کرد این را همه بدانند … آن ها اگر پاره کردند ما آتش می زنیم.»
  ایشان سال گذشته، پس از خروج آمریکا از برجام در جلسه خصوصی با هیأت دولت فرمودند: «در روزنامه خواندم که ترامپ گفته که من می خواستم به ترزا مِی سفارش کنم راجع به سخت‌گیری نسبت به ایران، [امّا] او به من سفارش کرد درباره‌ی سخت‌گیری راجع به ایران! اینها این [جور] هستند دیگر. آن‌وقت تلفن می زند به آقای دکتر روحانی و اظهار ارادت و اخلاص هم به ایشان می کند. اینها را بایستی این‌جوری و با این چشم نگاه کرد؛ بدند اینها، اینها خیلی بدند. بنده یک سینه حرف دارم در زمینه‌ی اروپایی‌ها – نه به‌خاطر سیاستهای امروزشان ‌- به‌خاطر ذات خبیثی که حکومتهای اروپایی در طول این چند قرن از خودشان نشان داده‌اند؛ خیلی حرف گفتنی اینجا زیاد است، نمیخواهیم حالا وارد آن مسائل بشویم.»
  سپس در یک جلسه عمومی فرمودند: «حالا گفته می‌شود که برجام را می‌خواهیم با این سه کشور اروپایی ادامه بدهیم؛ من به این سه کشور هم اعتماد ندارم. من می‌گویم به اینها هم اعتماد نکنید؛ [اگر] می‌خواهید قرارداد بگذارید، … تضمین به دست بیاورید، تضمین واقعی، تضمین عملی، والا فردا اینها هم همان کاری را خواهند کرد که آمریکا کرد، [امّا] به یک شیوه‌ی دیگر.»
  علیرغم تمام این نصایح متأسّفانه دولت پس از گذشت نزدیک به ده ماه از خروج آمریکا از برجام منتظر وعده سر خرمن اروپایی ها ماند! آن هم وعده ای که از SPV به اینستکس تنزّل یافت. این در حالی بود که اروپایی ها خود اعتراف کردند، هیچگاه تحریم های آمریکا را دور نمی زنند، بلکه فقط در چارچوب آنچه ارباب آمریکایی به آن ها اجازه داده است، فقط به ایران کمک های انسان دوستانه می کنند، یعنی غذا و دارو را در برابر فروش نفت می دهند و همزمان بارها ما را تحت فشار می گذاشتند که در برابر همین وعده های ننگ آور توخالی بدون تضمین، به برجام های ۲، ۳، ۴ و ۵ ( خود تحریمی مالی FATF، موشکی، منطقه ای و حقوق بشر) بپیوندیم.
  بالاخره رهبر معظم انقلاب در ابتدای امسال در حرم رضوی فرمودند: « در مورد ایران، از اواسط قاجار، اروپایی‌ها به ما ضربه زدند. در جنگهای ایران و روس، انگلیس‌ها به ایران خیانت کردند؛ به عنوان واسطه وارد میدان شدند، امّا از پشت خنجر زدند. در قضیّه‌ی امتیاز تنباکو، در قضیّه‌ی امیرکبیر و رفتاری که با امیرکبیر کردند؛ فشارهای انگلیس‌ها و سفارتخانه‌های اروپایی در تهران بود که پادشاه ابله قاجار را وادار کرد خون امیرکبیر را بریزد و او را که می توانست ایران را متحوّل کند، کنار بگذارد. [همچنین] رفتار اروپایی‌ها در روی کار آوردن حکومت دیکتاتوری رضاخان، رفتار اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها در ساقط کردن دولت مصدّق، رفتار آنها در قضایای گوناگون اقتصادی و سیاسی و امنیّتی ما و رفتار آنها در قضیّه‌ی جنگ تحمیلی و بعد هم رفتار آنها در قضیّه‌ی تحریم؛ اینها را ما نباید از یاد ببریم. غربی‌ها با ما همیشه همین جور رفتار کرده‌اند؛ نمیتوانیم به آنها هیچ امیدی داشته باشیم. در همین قضیّه‌ی اخیر، در قضیّه‌ی برجام، وظیفه‌ی اروپایی‌ها چه بود؟ خب یک قرارداد هفت‌جانبه‌ای بسته شده بود -شش کشور و ایران این طرف؛ هفت کشور- یک طرف که آمریکا است خارج شد؛ وظیفه‌ی طرفهای دیگر چه بود؟ وظیفه‌ی اروپایی‌ها این بود که می‌ایستادند در مقابل آمریکا، میگفتند ما به تعهّد خودمان پایبندیم؛ تعهّد آنها این بود که تحریمها به طور کلّی برداشته بشود؛ باید محکم می‌ایستادند، [امّا] با بهانه‌های مختلف نَایستادند. علاوه بر اینکه در مقابل آمریکا نَایستادند، خودشان هم در عین اینکه مدام به ما تأکید کردند و می کنند که «نبادا از برجام خارج بشوید»، عملاً از برجام خارج شده‌اند؛ یعنی حتّی تحریمهای جدیدی را علیه ایران به وجود آورده‌اند. این رفتار اروپایی‌ها است؛ از اینها می شود توقّع داشت؟ این کانال مالی‌ای هم که اخیراً مدام گفته میشود یک کانال مالی درست کرده‌اند، این به شوخی شبیه‌تر است؛ البتّه شوخی تلخی است. این هیچ معنی‌ای ندارد؛ آن چیزی که وظیفه‌ی آنها است با آنچه آنها دارند مطرح میکنند زمین تا آسمان فرق میکند. در آخرین مسئله‌ی بین‌المللی ما، باز اروپایی‌ها مثل گذشته از پشت خنجر زدند، به ما خیانت کردند. از اینها توقّع نمی شود داشت؛ هیچ توقّعی نمی شود داشت.»
  در واقع این به اصطلاح کانال اینستکس، دامی برای بلوکه کردن درآمدهای ارزی کشور، جهت افزایش فشار بیشتر بر ماست. لذا لازم است علاوه بر رد اینستکس، صادرات و واردات خود را با هر پول دیگری غیر از دلار آمریکا و در قالب پیمان های دو جانبه با کشورهای غیر مستکبر غربی انجام داده؛ و در یک اقدام انقلابی از برجام خارج شویم؛ ضمن آن که از تصویب لوایح استعماری پالرمو و CFT ممانعت به عمل آورده و اجرای الزامات FATF را خاتمه دهیم.

پاسخ دادن