آیا ایمنی طولانی مابعد کرونا ممکن است؟

محققان آمریکا و سوئیس تأیید کردند که ارگانیزم انسان پس از ابتلا به کووید -۱۹، می‌تواند با ابتلای دوباره به آن مبارزه کند، زیرا سلول‌ها قادرند این ویروس را به یاد بسپارند.

تهران – اقتصادبرتر – ۳۰ دی ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از مجله نیچر، محققان ۸۷ شخص مبتلا به کووید –۱۹ را یک تا ۶ ماه بعد از بهبودی مورد مطالعه قرار داده اند و به این نتیجه رسیده اند که هر چند آنتی بادی نسبت به «سارس کووید -۲» به مرور زمان ناپدید می‌شود، اما سطح معین سلول‌های ویژه B (سلول‌های حافظه که ویروس را شناسایی می‌کنند) باقی می‌مانند. همانا این سلول‌ها در صورت نفوذ دوباره ویروس به بدن، آنتی بادی نسبت به ویروس کرونا را تولید می‌کنند.

گفتنی است که آنتی بادی‌ها نسبت به انواع جهش‌یافته «سارس –کووید-۲» مقاوم هستند و واکنش ایمنی نسبت به پاتوژن جهش‌یافته را تأمین می‌کنند. تحقیقات کنونی بر خلاف تحقیقات قبلی ثابت کرده اند که عناصر دیگر سیستم ایمنی در دراز مدت، ایمنی بدن را تأمین می‌کنند و نه آنتی بادی‌های خنثی کننده IgM و IgG. طبق تحقیقات دانشمندان استرالیایی، ایمنی بدن پس از ابتلا به کووید -۱۹ حداقل ۸ ماه حفظ می‌شود. به این ترتیب واکسن ضد کرونا طی یک مدت طولانی پس از تزریق موثر خواهد بود.

پاسخ دادن