آیا بانکها توان مقابله با بحران های مالی آتی را دارند؟

تساوی حقوق بانکها را پایدار می سازد.اما لازمه این پایداری برخورداری از تساوی حقوق ۱۰۰ درصدی است. 

تهران- اقتصاد برتر- ۳۰ مهر ۹۷

هنوز هم اذهان عمومی، بحران مالی ۲۰۰۸  که ناشی از بحران نقدینگی موسسات مالی بزرگ بود و منجر به رکود فعالیت های اقتصادی و ترکیدن حباب مسکن در آمریکا شد را به یاد می آورد.

اما با مصوبه سنا در خصوص تغییر نظام مالیاتی که از سوی ترامپ در سال گذشته ارائه شده است و بر مبنای آن ترامپ با هدف‌ ساده‌تر کردن نظام مالیاتی و کاهش مالیات به خصوص برای درآمدهای بالا را دنبال کرده است. به نظر می رسد این بحران مالی در آینده تکرار خواهد شد.

به گزارش اقتصاد برتر، استدلال این است که ثروتمندان با اطمینان از اینکه مالیات به معنی از دست رفتن بخش کمتری از درآمدهایشان است رغبت بیشتری به سرمایه‌گذاری خواهند یافت که نتیجه آن رشد اقتصادی و افزایش اشتغال خواهد بود.

در این مصوبه، میزان درآمد معاف از مالیات، یعنی پائین‌ترین درآمد مشمول اخذ مالیات بردرآمد دو برابر شده و همچنین میزان درآمد مشمول بالاترین نرخ مالیات هم به دوبرابر افزایش یافته است. نتیجه اینکه میزان مالیات پرداختی برای همه صاحبان درآمد کاهش یافته اما میزان این کاهش برای دارندگان درآمدهای بالای ١ میلیون دلار بیشتر بوده است.

نتیجه نهایی اجرای این مصوبه کاهش در درآمدهای مالیاتی دولت خواهد بود. این وضعیت می‌تواند به افزایش کسری بودجه در سال‌های آینده منجر شود اما معمولا چنین رویکردی بر این فرض استوار است که کاهش مالیات به بهبود رشد اقتصادی و بالا رفتن اشتغال منجر می‌شود و با بیشتر شدن درآمدها، افزایش مبنای اخذ مالیات در نهایت کاهش نرخ مالیات را جبران می‌کند.

اما این روزها کمپین مبارزه با رفع محدودیت های مالی این نگرانی ها را در صاحبان بانک ها ایجاد می کند که آیا به اندازه کافی توان مقابله با بحران های آتی را خواهند داشت و آیا از انعطاف لازم برای همگام شدن با رشد اقتصادی برخوردار هستند یا خیر؟ دولت ترامپ می گوید در این زمینه امتیازاتی به بانکها خواهد داد اما آنان همچنان دچار شک و تردید هستند.

فوربس، به بررسی مقررات تنظیم کننده متکی به کارتهای اعتباری بانک های بزرگ که به دلیل معیارهای غیر استاندارد از امنیت کافی برخوردار نیستند پرداخته و سپس طرح های ریشه ای برای ایجاد یکپارچگی مالی امن تر و آزادتر را معرفی کرده است. در حال حاضر بانک ها پایدارتر از ده سال قبل هستند اما نه در مورد سپرده ها.

بطور سنتی امنیت بانکی با بهره گیری از مقررات تنظیم کننده به منظور حمایت از سپرده های بزرگ و همینطور حفظ سهام بانک ها از این سپرده ها به منظور درآمدزایی انجام می شود. به گفته مشاور عمومی خزانه داری آمریکا در حال حاضر اصلاحاتی در حال انجام است تا بانک ها بتوانند امکانات فراوانی برای اعطای وام را افزایش دهند اما این امر بدون کمک مالی مالیات دهندگان امکان پذیر نیست. مالیاتی که با امضای ترامپ کاهش چشمگیری پیدا کرده است.

با تصویب لایحه معافیت مالیاتی که به امضای ترامپ رسید،  دارایی بانک ها به کمتر از ۱۰میلیارد دلار رسیده است و این در حالی است که بخش عمده ای از اعطای وام از طریق  بانک های بزرگ انجام می شود. با این تصمیم ترامپ بحران مالی که در ۲۰۰۸ به وقوع پیوست تکرار خواهد شد.

*اکرم صدیقی

پاسخ دادن