آیا تولید آب از رطوبت هوا اقتصادی است؟

آیا تولید آب از رطوبت هوا اقتصادی است؟
Atmospheric Water Generator

به زبان ساده، سیستم‌های تبدیل هوا به آب یا AWG، با مکانیسم تبرید، رطوبت و نم هوا را از طریق فشرده و سردسازی به قطرات آب تبدیل می‌کنند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۷ مرداد ۹۸

این عنوان مقاله جدیدی است که با دوست قدیمی‌ام بهرام آسیابان‌پور و فراز و مهدی – دو نفر از دانش‌جویان فعال و خوش‌فکر – نوشته‌ایم.

به زبان ساده، سیستم‌های تبدیل هوا به آب یا AWG، با مکانیسم تبرید، رطوبت و نم هوا را از طریق فشرده و سردسازی به قطرات آب تبدیل می‌کنند. یک بار در کودکی برنامه‌ای برای تولید آب در صحرا دیدم که کاسه خالی با روکش پلاستیکی را زیر شن‌ها قرار می‌داد و بعد از مدتی آب در کاسه جمع می‌شد. شکل مدرن این مکانیسم را احتمالا در مناطق گرم‌سیر و شرجی دیده‌اید وقتی که آب از پشت کولرگازی‌ها چکه می‌کند و به پشت ساختمان می‌ریزد. دست‌گاه‌های AWG با همین مکانیسم شبیه آب پشت کولر گازی کار می‌کنند ولی خطرات بهداشتی و آلودگی شیمیایی آن را ندارند.

همان طور که حدس می‌زنید این فناوری نیاز به انرژی برای فشرده‌سازی و سرمایش دارد. اگر منطقه دست‌رسی به انرژی پاک (مثلا سلول خورشیدی) داشته باشد که می‌توان گفت کل فناوری به حالت پایدار خیلی نزدیک‌تر است ولی اگر نیاز به برق فسیلی باشد، آب ناشی از این فناوری ردپای کربن قابل توجهی دارد که ما در مقاله تخمین زده‌ایم. حسن دیگر این فناوری، در مقایسه با مثلا آب شیرین‌کن، این است که ضایعات و پسماند ندارد و چیزی را به محیط بر نمی‌گرداند. نهایتا یک مشکل این ماشین‌ها تلاطم در آب تولیدی روزانه آن‌ها بر اساس شرایط دما و رطوبت آن روز است که باعث می‌شود تولیدشان یک متغیر تصادفی باشد. ما در مقاله در مورد این جنبه هم نسبتا مفصل بحث کرده‌ایم.

سوال اصلی که ما در مقاله مطرح کردیم این است که آیا این استفاده از این فناوری برای تامین آب آشامیدنی به لحاظ اقتصادی توجیه‌پذیر هست یا نه؟ برای این کار ده شهر مختلف (تعدادی از آمریکا و تعدادی از حاشیه شمال و جنوب خلیج فارس) را انتخاب کردیم و بر اساس قیمت انرژی و آب بطری و … ، تخمینی از هزینه/فایده دست‌گاه AWG داشتیم. علاوه بر آن، مساله «مقدار در ریسک» یا Value-at-Risk را برای ماشین تخمین زدیم که ببینیم با داشتن چنین ماشینی در خانه، حداکثر چه قدر احتمال دارد که ماشین نتواند آب حداقلی مورد نیاز را تامین کند یا به لحاظ اقتصادی توجیه‌پذیر نباشد. متاسفانه بندرعباس جزو آن شهرهایی بود که AWG در آن به صورت لب‌‌مرزی توجیه اقتصادی نداشت چون قیمت آب بطری در ایران هم‌چنان به نسبت سرمایه‌گذاری اولیه ماشین خیلی پایین است.

تا جایی که ما خبر داریم این مقاله اولین در این حوزه اقتصاد محیط‌زیست و آب است. ما فعلا روی دو موضوع امکان‌سنجی و ریسک تمرکز کرده‌ایم ولی مساله اقتصاد «تولید آب از هوا» جای بسط و کار فراوان در ابعاد مختلف دارد که ما به برخی از سرفصل‌های آن‌ها در مقاله اشاره کرده‌ایم.

✍️حامد قدوسی

پاسخ دادن