آیا دلار ارزان میشود ؟

در چند ماه اخیر ، با اذعان رسمی رییس بانک مرکزی ، کمبود عرضه باعث افزایش قیمت دلار شد .

تهران- اقتصادبرتر- ۲۴ آبان ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، عمق فاجعه را آقای حریرچی ، رییس اتاق بازرگانی ایران و چین اینگونه بازگو کردند . در آمد ارزی ایران در سال جاری ، در خوشبینانه ترین حالت ۳۵-۴۰ میلیارد دلار است .

که تنها ۵ میلیارد دلار آن از محل فروش نفت تامین میشود . و حدود ۳۰-۳۵ میلیارد دلار آن از محل صادرات غیر نفتی است . که برگشت ارز آن ، با چالشهای زیادی روبروست.

در صورتی که مصارف ارزی ضر‌وری کشور به صورت متوسط ، در حدود ۵۰ میلیارد دلار است .همین کمبود منابع ارزی باعث شده که شاهد معطل ماندن حجم زیادی کالای وارداتی در پشت گمرک هستیم ، که منتظر تخصیص ارز هستند .

به روایت آقای حریرچی ، در سالهای گذشته ، متوسط درآمد ارزی کشور در حدود ۱۵۰ میلیارد دلار بوده ، که ۱۲۰ میلیارد آن از محل فروش نفت و ۳۰ میلیارد دلار از محل صادرات غیر نفتی حاصل میشده که در حال حاضر ۱۱۵ میلیارد دلار کاهش درآمد ارزی داریم . چیزی در حدود ۸۰ درصد کاهش داریم.

 همانطور که مشاهده می شود  برای عرضه میزان ارز لازم با مشکلات بسیار جدی مواجه هستیم .

طی  روزهای  اخیر ، جو روانی حاکم بر بازار ارز ، باعث کاهش مقطعی قیمت ارز شد .

 آیا میتوان به روند کاهشی امیدوار بود ؟

کاهش نرخ ارز یک اتفاق روانی است، به این دلیل که هنوز اتفاق خاصی بین ایران و آمریکا نیفتاده است.

هنوز بحث انتخاب بین بایدن و ریاست جمهوری وی قطعی نشده است، ثانیاً حتی اگر ریاست جمهوری بایدن هم قطعی شود و وی اول بهمن ماه وارد کاخ سفید شود، حتی اگر قصد همکاری با ایران را داشته باشد این موضوع چندین ماه دیگر محقق می شود، اگر بین ایران و آمریکا باب مذاکره ای صورت بگیرد چندین ماه زمان می‌برد تا مذاکره و توافقی صورت بگیرد .

بنابراین زمان زیادی برای تحقق یا عدم تحقق این مسائل در پیش رو داریم که همه فقط در حد فرض و گمان و پیش‌بینی است.

در شرایطی که تلاطمات روانی بر بازار حاکم است برخی از این شرایط سوءاستفاده می‌کنند.
برخی که نگاه عمیق تری به بازار و مسائل سیاسی دارند در هنگام عرضه ارز توسط مردمی که نگران کاهش نرخ ارز بودند ارزها را خریداری کردند چرا که آنها می دانستند با روی کار آمدن بایدن هم گشایش خاصی ایجاد نمی شود.
طبیعتاً این گروه ها در بازار ارز فعال شدند. همچنین بخشی از کسانی که این روزها در بازار ارز فعال شدند احتمالاً بدهکاران ارزی بودند، صادر کنندگانی که بدهی ارزی داشتند، از موقعیت موقتی کاهش نرخ ارز استفاده کردند تا بخشی از بدهی ارزی خود را به بانک مرکزی برگردانند. این موارد جزء عواملی به شمار می روند که هر کدام به نوبه خود موجب افزایش دوباره نرخ ارز می شوند .

* محمدرضا هاشم پور. کارشناس مدیریت

پاسخ دادن