آیا دلار بالا می رود یا پایین؟

شیب رشد دلار در بازار آزاد در انتهای هفته کند شده بود، ولی صرافی‌های منتخب بازارساز، قیمت خود را با شیب قابل توجهی بالا بردند.

تهران – اقتصادبرتر – ۳۱ خرداد ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، رئیس کل بانک مرکزی در پست اینستاگرامی نوشت: فشار موقت وارده به بازار ارز در فصل اول امسال و جو روانی ناشی از قطعنامه شورای حکام آژانس، نباید موجب دریافت سیگنال اشتباه بشود.

به یاد داریم در۲۹ بهمن ۹۸ هم همتی رئیس بانک مرکزی :تصمیم اجلاس FATF تاثیری در بازار ارز ندارد/دلار باز هم به زیر ۱۴هزار تومان برمی‌گردد.
ولی متاسفانه این اتفاق نیفتاد و دلار همچنان نرخ صعودی را طی میکند.

کشور با محدودیت‌های شدید ارزی روبرو است

 رئیس کل بانک مرکزی نیز بر همین نکته اذعان داشته است، اظهار داشت: در حال حاضر شرایط پیچیده‌ای حکمفرما است، از یک طرف صادرات نقتی به حداقل رسیده و همان مسئله نیز با توجه به کاهش قیمت نفت درآمد‌های ارزی کشور را به شدت با کاهش روبرو کرده، از سوی دیگر در زمینه صادرات‌بنزین‌ و سایر فرآورده‌های نفتی نیز، به دلیل کاهش تقاضا، درآمد‌های کسب شده از این محل نیز با افت فاحشی روبرو شده است.

 از سوی دیگر شیوع کرونا باعث شده که تمامی مرز‌های ما با کشور‌های همسایه و همچنین سایر نقاط جهان نیز قطع شود و به همین دلیل نیز صادرات غیر نفتی هم متوقف شده، این اوضاع تنها منحصر به کشور ما نیست و سایر همسایگان ما از جمله ترکیه و عراق که عمده مراودات تجاری ایران با آن‌ها است، مرز‌های خود را بسته و با بحران کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند. در حال حاضر اقتصاد جهانی با یک رکود شدید درگیر است و معلوم نیست که این وضعیت تا چه زمانی ادامه پیدا می‌کند.

 ما امروز با مشکل نقل و انتقال وجوه و مسائل بانکی روبرو هستیم که برای ما مشکلات بسیار زیادی را درست کرده، بنابراین در چنین شرایطی نباید انتظار داشته باشیم، که وضعیت ارزی کشور روبراه باشد، از سوی دیگر قرار گرفتن ایران در لیست سیاه fatf نیز مزید شده تا مشکلات ارزی کشور دو چندان شود.

انتظار از رئیس کل بانک مرکزی نیز این است که واقعیت‌ها را بیان کند، وی در سه هفته پیش نیز اعلام کرد که در تیرماه با گشایش‌هایی که صورت می‌گیرد، راه ورود ارز به کشور تسهیل می‌شود و همین عامل باعث می‌شود، قیمت دلار ثبات داشته باشد، اما متاسفانه در این سه هفته اوضاع اصلا خوب پیش نرفت و کرونا دوباره اوج گرفت، حتی در این زمینه چین که با ما مبادلات تجاری گسترده‌ای دارد، به دلیل شیوع مجدد این ویروس محدودیت‌های جدیدی را وضع کرد، در مورد ترکیه و عراق نیز این موضوع صادق است، بنابراین در چنین شرایطی نمی‌توان انتظار داشت که بازار ارز ثبات بگیرد.

همتی: از قطعنامه شورای حکام علیه ایران سیگنال اشتباه نگیرید

#دلار رکورد شکست/ یورو ۲۰.۶۰۰ تومان شد

دلار امروز با عبور از نیمه کانال ۱۸ هزار تومان، رکوردی تازه را به جا گذاشت و در صرافی‌های بانکی به نرخ ۱۸ هزار و ۶۰۰ تومان فروخته شد . نرخ خرید دلار از مردم نیز در صرافیهای بانکی برابر با ۱۸ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام شده است .
غالبا فاصله قیمت خرید و فروش ارز در صرافی‌های بانکی برابر با صد تومان است اما این فاصله قیمتی در حال حاضر به دویست تومان رسیده است.
بر اساس این گزارش روند رو به رشد قمیت ها در سایر ارزها نیز تداوم یافت به طوری که قیمت فروش هر یورو به ۲۰ هزار و ۶۰۰ تومان رسیده است . بر اساس این گزارش نرخ خرید یورو نیز برابر با ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان گزارش شد.

دلار نقدی تهران۱۹٫۰۰۰
سکه‌ ۷٫۸۶۵٫۰۰۰
هر مثقال طلای آب‌شده ۳٫۳۸۳٫۰۰۰

دلار همچنان در مسیر افزایشی

افزایش ۵ تا ۱۵ میلیونی قیمت خودرو در بازار به علت بالا رفتن نرخ ارز

متأسفانه روند افزایشی قیمت دلار به همراه عدم یک سیاست گذاری روشن جهت مدیریت بازار خرید و فروش خودرو باعث شده تا قیمت انواع خودرو این هفته ۵ تا ۱۵ میلیون تومان افزایش پیدا کند.
افزایش قیمت‌ها در حالی هر روز در بازار اتفاق می افتد که تقریباً کمتر معامله‌ای انجام می‌شود و فقط فروشندگان برای سود بیشتر قیمت‌های بالاتری را برای محصولات خود پیشنهاد می‌کنند.

در راستای گرانی ارز همچنان این موضوع روی قیمت مسکن هم اجاره گذاشته است .


*اقتصادبرتر در مصاحبه با مسئولین رسانه ای بانک مرکزی به نتیجه مشخصی دست نیافت و منتظر پاسخ و مصاحبه رئیس بانک مرکزی در رابطه با گران کردن روزانه نرخ دلار و یورو صرافی ملی است.

پاسخ دادن