آیا دلالها یا سفته بازان میتوانند عامل تورم باشند؟|محمود اولاد|تلگرام

دلالان و سفته بازارن از چه محلی کسب درآمد و سود میکنند؟ سه راه دارند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

آیا دلالها یا سفته بازان میتوانند عامل تورم باشند؟
فرض کنید شما کالایی را به قیمت ۱ واحد پولی خریدید ( مثلا خانه، خودرو یا هر وسیله با طول عمر بالا و‌ قابل نگهداری). شما الان مالک ۱ واحد کالا هستید. حال فرض کنید قیمت آن کالا ۳ برابر شده باشد! شما کماکان همان ۱ واحد کالا را دارید. اگر آن را به ۳ واحد پولی بفروشید، ظاهرا از این افزایش قیمت ۲ واحد پولی سود کسب شده! اما آیا این سود حقیقت دارد؟ شما برای اینکه بتوانید شبیه همان کالای قبلی را بخرید، مجبورید ۳ واحد پولی پرداخت کنید! در واقع دارایی حقیقی شما همان ۱ واحد کالاست!
دلالان یا سفته بازان هم همینطور! اگر یک با چند واحد کالا میخرند، اگر انتظارشان این باشد که از گران شدن آن سود کسب کنند و مثلا از محل آن سود، امرار معاش هم کنند، سرمایه از دست میدهند چون دیگر به مقدار حقیقی کالاهای قبلی نمیتوانند جایگزین کنند!

اما دلالان و سفته بازارن از چه محلی کسب درآمد و سود میکنند؟ سه راه دارند:
۱- یا باید از محل هزینه مبادله سود کنند. یعنی اینکه فروشنده ای دنبال خرید کالا (مثلا مسکن) خود هست و برای نقد شدن کالایش عجله دارد. اما پیدا کردن خریدار زمان میبرد. در این حالت، فروشنده حاضر است بین زودتر فروختن کالا با قیمت اندکی پایین تر با دیر فروختن با قیمت بالاتر انتخاب کند. اگر گزینه اول را انتخاب کند، دلال از او میخرد و دلال تفاوت زمان زود فروختن و دیر فروختن و صبر منتظر خریدار ماندن را سود میکند. (این اصل دلالی است)
۲- دلال یا سفته باز، تغییری در کالای خریداری شده میدهد (مثلا رنگ کردن دیوار ساختمان، تعمیر خودرو و …) و ارزش افزوده ای ایجاد میکند و میفروشد.
۳- رانت اطلاعاتی: دلال یا سفته باز از طرق مختلف، سریعتر از دیگران از اطلاعات موثر بر قیمت اطلاع حاصل میکند!

از سه حالت فوق، صرفا حالت سوم مربوط به سوء استفاده و یا غیراخلاقی است. راه رفع آن هم، شفافیت اطلاعات و تصمیم گیریها و رفع رانت اطلاعاتی که عموما هم منشا آن تصمیمات دولتی و حاکمیتی است، می باشد.
بنابراین هروقت در هر زمینه ای دلیل افزایش قیمتها و تورم را منتسب به دلالان و سفته بازان کردند، بدانید:
۱- دروغ میگویند و با فرافکنی ناکارآمدی خود را سرپوش میگذارند!
۲- خودشان به عنوان کانون تولید اطلاعات و ایجاد رانت اطلاعاتی، عامل اصلی شکل گیری دلالی و سفته بازی مبتنی بر رانت اطلاعاتی هستند!

* محمود اولادکارشناس اقتصاد


*مطالب مطروحه در نوشته فوق مربوط به نویسنده آن در شبکه های اجتماعی می باشد، رسانه اقتصاد برتر تنها آن را بازنشر داده است و هیچکدام از تحلیل های آن را تایید یا رد نمی کند*

1 پیام

پاسخ دادن