آیا طرح کوپن الکترونیک تورم‌زاست؟

کوپن؛ یک راه حل با انبوهی از مشکلات

طبق طرح مجلس به ۶۰ میلیون ایرانی «یارانه اعتبار خرید» پرداخت می شود و در مجموع ۳۰هزار میلیارد تومان به‌حساب سرپرستان خانوار واریز می شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۰ مهر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از اتاق تهران، در شرایطی روز گذشته نمایندگان مجلس به کلیات طرح کوپن الکترونیک رأی دادند که مرکز پژوهش های مجلس به عنوان بازوی کارشناسی مجلس در گزارشی با این طرح مخالفت کرده و آن را تورم زا اعلام کرده است.

طبق طرح مجلس به ۶۰ میلیون ایرانی «یارانه اعتبار خرید» پرداخت می شود و در مجموع ۳۰هزار میلیارد تومان به‌حساب سرپرستان خانوار واریز می شود.

البته نکته مهمی که نمایندگان مجلس در طرح کوپن الکترونیک فراموش کرده اند کسری بودجه دولت است؛ در حالی که دولت هم اکنون با مشکل منابع رو به رو است، چگونه می تواند برای کوپن الکترونیک منابع اختصاص دهد.

نکته ای که مرکز پژوهش های مجلس هم به آن توجه کرده است. « از آنجا که ممکن است طرح کوپن الکترونیک به‌احتمال زیاد در سال‌های آینده هم اجرا شود، باید منابع مالی این طرح واقعی دیده شود و به کسری بودجه بیشتر دامن نزند، این منابع از جنس فروش دارایی نبوده و امکان استمرار این منابع در سال‌های بعد وجود داشته باشد و بار سنگین این تامین مالی تا حد امکان بر دوش افراد با درآمد بالاتر باشد.»

اما باوجود مخالفت کلی مرکز پژوهش های مجلس این مرکز پشنهادهایی در ۴ بند هم برای اصلاح طرح پیشنهاد داده است که شامل:
«نخست کمک به تامین کالاهای اساسی اقشار کم‌درآمد براساس معیارهای استحقاق‌سنجی،
دوم پیشگیری از اقدامات موازی و پراکنده مراجع تصمیم‌گیری و جلوگیری از افزایش کسری بودجه از طریق مصوبات مختلف،
سوم جلوگیری از رشد پایه پولی از محل استقراض از بانک مرکزی ناشی از تأمین ارز ترجیحی،
و در نهایت ایجاد منابع پایدار غیرتورمی بسته معیشتی است.»

همچنین مرکز پژوهش های مجلس پیشنهاد داده است با اخذ مالیات یا عوارض از تراکنش‌های بانکی، اصلاح نرخ ارز مبنای محاسبه حقوق ورودی گمرکی شود و با افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده، منابعی تامین شود تا در اولویت به ۳ میلیون و ۱۵۶ هزار خانواده نیازمند تحت پوشش نهادهای حمایتی کمیته امداد و بهزیستی و بیش از ۴ میلیون خانوار نیازمند توزیع شود.

پاسخ دادن