آیا نامگذاری فرزندان در آمریکا هم محدودیت دارد؟

نامگذاری فرزندان
اقتصادبرتر

گاهی شهروندان هنگام نامگذاری فرزندان خود و ثبت آن در اداره ثبت احوال با اما و اگرهایی مواجه می شوند که خیلی خوشایند آنان نیست.

تهران- اقتصادبرتر- ۱۸ فروردین ۹۸

فردی که دانش آموخته دانشگاه استنفورد است و در حال حاضر در کالیفرنیای آمریکا زندگی می کند از تجربه خود در این خصوص برایمان  شرح دهد.

سپهر می گوید: تنوع اسم در ایران شاید کم است و خیلی از نام ها باید از لیست ثبت احوال انتخاب شود و حتی هر از چند وقت بکبار هم چیزهای عجیبی شنیده می شود مثل اینکه یکی از دوستان تمایل داشت نام فرزندش را زینب زهرا بگذارد ولی ثبت احوال نپذیرفته بود! شاید در ایران کمی عجیب به نظر برسد ولی در مقایسه با ایران در آمریکا افراد هنگام نامگذاری باید حتما از یک نام وسط هم برخوردار باشند که البته هرگز هم استفاده نمی شود‍! لذا زینب زهرا اصلا نام عجیبی نیست. به این ترتیب این دوستمان نام زینب را بعنوان اسم اصلی و زهرا را نام وسط وی در نظر گرفته بود.

اینکه اسامی عجیب و غریب و بی معنی در دفاتر ثبت احوال درج نشود و اسامی با معنی و زیبا جای آن را بگیرد، نکته بجایی است اما گاه محدودیت های بی موردی در نظر گرفته می شود که چندان هم بجا نیست و حتی گاه به شعور شهروندان و انتخاب آنان نیز توهین به حساب می آید. قطعا فرهنگ ایران با سایر کشورها از جمله کشورهای غربی بسیار متفاوت است اما وقتی یک اسم مذهبی مانند زینب زهرا برای فرزندش انتخاب کرده نه غیرمذهبی است و نه بی معنی و نه عجیب… مگر نه اینکه زینب دخت زهراست … به انتخاب شهروندان ارج نهیم.

1 پیام

  1. با سلام
    من و همسرم میخواهیم برای فرزندمان نام ایرانی و آذری گونئی را انتخاب کنیم که با مخالفت ثبت احوال مواجه شدیم. گونئی به معنی سمت جنوب و آفتابگیر است. و من درعجم که ثبت احوال چرا با این نام ایرانی مخالفت مینماید؟

پاسخ دادن