آینده قیمت خودرو چه می‌شود؟

اقتصاد برتر

بازار خودرو منتظر طرح جدید مجلس و دولت برای واردات خودرو است؛ به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو بابل، قدرت خرید برای خودروهای خارجی وجود ندارد؛ چنانچه واردات خودرو آزاد شود، قیمت انواع خودرو در روزهای پایانی تابستان کاهش چشمگیری دارد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۹ شهریور ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از  تجارت نیوز، هر چند با طرح اخیر مجلس مبنی بر آزادسازی واردات خودرو انتظار می‌رفت خودرو در بازار ایران ارزان شود اما این بار نوسان قیمت دلار اجازه ارزانی را نداد. فعالان بازار می‌گویند طرح آزادسازی واردات خودرو نه تنها در بازار واکنشی نداشته بلکه با رها شدن فنر ارز قیمت خودروها ساعتی افزایش پیدا کرده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد در روز چهارشنبه ۱۷ شهریور پراید، پژو ۲۰۶ و پژو ۲۰۷ دوباره گران شدند! به عنوان مثال قیمت پراید ۱۳۱ به ۱۳۹ میلیون تومان رسید. پژو ۲۰۶ تیپ دو با قیمت ۲۵۳ میلیون تومان معامله شده است و پژو ۲۰۷ اتوماتیک پانوراما مدل ۱۴۰۰ هم با قیمت ۴۳۵ میلیون تومان فروخته شد.

  • چرا خودرو گران شد؟

  علت گران شدن این خودروها چیست؟ در حال حاضر پراید ارزان‌ترین خودرو بازار ایران است. فعالان بازار می‌گویند علت افزایش قیمت پراید توقف تولید آن است. نمایشگاه‌داران معتقدند برخی دهک‌های جامعه با اندک پس اندازی که دارند فقط توان خرید این مدل خودرو را دارند. بنابراین با توجه به تقاضایی که وجود دارد افزایش قیمت آن دور از انتظار نیست. همچنین قیمت انواع پژو به دلیل کمبود قطعه و عدم عرضه از سوی خودروسازان فعلا روند افزایشی پیدا کرده است. فروشندگان خودرو می‌گویند قیمت انواع خودرو، همانند طلا ساعتی افزایش پیدا می‌کند. آنها بر این باورند که چنانچه با هماهنگی دولت و مجلس واردات خودرو آزاد شود، خودروهای داخلی و خارجی کاهش چشمگیری دارند.

  • آزادسازی واردات خودرو جدی است؟

  اما این سوال مطرح است که آزادسازی واردات خودرو جدی است؟ مسعود نبی‌زاده رئیس اتحادیه فروشندگان خودروی بابل پاسخ داد: متاسفانه در این سال‌ها تصمیمات دولتمردان شفاف و قابل اجرا نبوده است. چنانچه قیمت دلار افزایش یابد اما در مقابل واردات خودرو آزاد شود بهای تمام خودروها به شکل عجیبی ارزان می‌شود. در حال حاضر در بازار خودرو هیچ استانداردی برای قیمت خودروها وجود ندارد و امیدواریم در دولت جدید عزمی جدی برای رونق بازار خودرو در نظر گرفته شود. در بازار خودروهای خارجی قیمت خودروها کاذب است. به عنوان مثال قیمت خودروهای خارجی مدل ۲۰۱۸ به سه میلیارد تومان رسیده است اما اگر واردات خودرو آزاد شود این خودرو به یک میلیارد تومان می‌‌رسد.

  نبی‌زاده با اشاره به پیش‌بینی خود درباره آینده بازار خودرو گفت: این روزها با جو روانی ایجاد شده اکثر افراد فروشنده خودرو شده‌اند. در حالی که معامله‌ای نمی‌شود. یعنی کسی توان خرید خودروهای خارجی را ندارد. بازار آن قدر راکد است که در هفته تنها پنج درصد معاملات در حوزه خودروهای خارجی شکل می‌گیرد. هفته گذشته اما قیمت اکثر خودروهای ایرانی تا حدودی ارزان شده بود. برخی فعالان بازار گفته بودند علت کاهش قیمت خودروها وعده دولت مبنی بر افزایش تولید خودرو است. همچنین مسعود نبی‌زاده، رئیس اتحادیه فروشندگان خودروی بابل گفته بود: در بازار، خودروهای دست دوم و با قیمت کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان معامله می‌شود.

  پاسخ دادن