آینده پول

بیت کوین
اقتصاد برتر

امروزه با پیشرفت های سریع نوآوری های مجازی در جهان ، جوامع پیشرفته و در حال توسعه برای از بین بردن موانع مبادلات و تراکنش های پولی و مبادلات بدون دردسر به پول برنامه ریزی شده یا همان بیت کوین روی آورده اند.

تهران- اقتصاد برتر- ۲۱ اردیبهشت ۹۸

این پول برنامه ریزی شده یا ارزهای رمزپایه در شرایط کنونی که هریک از کشورها بدنبال گروکشی و اعمال سیاست های تنبیهی مالی برای فشار به مخالفان یا رقبای خود هستند از روش های  مختلف برای مسدود یا محدود کردن سیستم های مالی و بانکی کشورهای هدف جهت اعمال فشار به آن ها به نفع خود اقدام می کنند. استفاده از ارز رمز ها در این اوضاع و احوال شلوغ می تواند راهکاری برای کاهش فشارهای خارجی باشد .

  • سابقه پول در جهان

از اوایل دهه ۱۹۰۰ در جزیره میکرونزی ، ارزش گذاری دارایی افراد با میزان سنگهای آهکی که به آنان تعلق داشت صورت می گرفت.که اصطلاحا  Yapنامیده می شد. به دلیل عظیم بودن این سنگها که شکل  جالبی داشتند و برای مثال بزرگترین آنها حدود ۴ تن و ۱۲ فوت وزن داشت، جابجایی و ارائه آن بعنوان دارایی عملا امکان پذیر نبود لذا فقط با پیگیری اینکه کدام سنگ متعلق به کدام شخص است معاملات با ارزیابی میزان دارایی آنان صورت می گرفت.

  • خالقان بیت کوین

اساس بیت‌ کوین توافق حداکثر افراد جامعه بر صحت یا اشتباه بودن یک ادعاست. فرض کنید نفر اول قصد انتقال ۲ کوین از یکی از حساب‌های خود به نفر دوم را دارد. یعنی بیشتر توان پردازشی شبکه بر این مساله است که توافق داشته باشند که امضای تراکنش صحیح است (واقعا نفر اول دستور پرداخت را صادر کرده) و نفر دوم، پول ادعا شده را در آدرس حساب خود داشته است.

در سیستم اقتصادی فعلی، اعتماد تمامی افراد به بانک‌ ها، موسسات مالی و دولت‌ هاست. وقتی با استفاده از کارت‌ خوان مغازه‌ای خرید انجام می‌دهیم، اعتماد فروشنده به بانک است که ما پول ادعا شده را در حساب خود داریم و آن ‌را به فروشنده انتقال داده‌ایم. راه حل بیت ‌کوین برای حل مشکل اعتماد به نهاد سوم، یعنی اعتماد جمعی‌است. اما این ایده، ایده جدیدی نیست. ساکنان جزیره Yap مدت‌ها از این روش به عنوان سیستم پولی خود استفاده کرده‌اند. ممکن است فکر کنید این فقط مربوط به فرهنگ یک جزیره کوچک در صد سال پیش است اما مبادلاتی از این نوع  در حال حاضر در جهان غرب اتفاق می افتد  و Yap در واقع هنوز از شکل این سنگ استفاده می کند.

  • تبدیل دارایی از دلار به طلا

در سال ۱۹۳۲، بانک فرانسه از ایالات متحده  خواست تا دارایی های خود را از دلار به طلا تبدیل کند.  اما این موضوع  چندان به مذاق آمریکایی ها خوش نیامد که تمام آن طلا را به اروپا انتقال دهد.  بنابراین، به جای آن، نماینده ی به آنجا رفت تا جایی که این طلا ذخیره شد و آنها آن را به عنوان دارایی متعلق به فرانسه نامگذاری کردند.  به این ترتیب توافق شد که فرانسه این میزان طلا را به خود اختصاص دهد.

نکته قابل توجه آنکه دلار ، طلا یا سنگ به خودی خود هیچ ارزش ذاتی ندارند بلکه  تنها دلیل این تحول  تصمیمی است که ما گرفته ایم تا به آنها ارزش دهیم و توافقی دوجانبه برای انجام مبادلات است . بنا براین تصمیم هایی است که نسبت به ارزش گذاری آنها گرفته ایم. پول مربوط به مبادلات و معاملات است  که ما با یکدیگر داریم. در حقیقت ذات پول اهمیتی ندارد بلکه اهمیت آن بخاطر توافقی است که بین یک جمع مثلا چند کشور درباره ارزش آن صورت می گیرد و به پول ماهیت قدرتمندی می بخشد .

*پول دیجیتال

در دو دهه گذشته،  استفاده از پول دیجیتالی برای انجام مبادلات رایج شد.  بنابراین افراد با پرداخت مستقیم  از طریق سپرده خود، با کارمزدی که به بانک می پردازند و پرداخت مالیات آنلاین به این امر اقدام می کنند. یا هر ماه،  یک مقدار کمی از پول از چک فرد کسر و در صندوق های متقابل در حساب بازنشستگی وی سرمایه گذاری می شود.  همه این تعاملات  به معنای واقعی کلمه فقط تغییر ۱ و ۰ در رایانه است.  حتی شکل فیزیکی مانند یک سنگ یا سکه هم در آن وجود ندارد.  پول دیجیتال این اجازه را به افراد می دهد که طی چند ثانیه پرداختی را بابت مبادله ای به افراد در سراسر جهان  انجام دهند.

پول دیجیتال نیز مثل همه کالاهای که در گذشته حکم پول را داشت و دارای اشکالاتی بود ، از مشکلات زیادی برخوردار است که مورد نقد منتقدین نیز قرار می گیرد . مثلا مشکل کارت اعتباری افراد این است که در همه کشورها پذیرفته نمی شود و انتقال پول بین مرزها و ارزها  گران می شود . کارآفرین در هند می تواند در عرض چند دقیقه یک کسب و کار آنلاین ایجاد کند اما برای وام گرفتن و پرداخت مسیر دشوار است. دسترسی به پول دیجیتال و توانایی انجام معاملات آزاد توسط سیستم های بانکی و سازمان ها و دولت ها اسیر شده است و تمام این موانع منجر به کاهش سرعت سیستم می شود و کار را سخت می کند.به این دلیل که پول دیجیتال واقعا در کنترل خود فرد نیست و همه در پایگاه های داده ای هستند که متعلق به بانک فرد ، شرکت کارت اعتباری وی یا شرکت سرمایه گذاری او هستند. و این شرکت ها حق دارند بگویند “نه”  لذا آزادی عمل در دست افراد نیست و همواره به دلایلی که گفته شد این متولیان می توانند حساب افراد را مسدود یا فریز کنند  و دسترسی برای پرداخت آن را مختل نمایند. لذا باید گفت این موسسات در راه نوآوری ایستاده اند.  چند نفر از شما از عکس های فیس بوک، Google Photos،  Instagram استفاده می کنید؟  عکس های ما در همه جا هستند  آنها در تلفن مان، در لپ تاپ و در Dropbox هستند.  آنها در تمام این وب سایت ها و خدمات مختلف هستند اما بسیاری از این خدمات با یکدیگر کار نمی کنند، آنها با یکدیگر راحت کار نمی کنند و مایه درد سر کار بر می شوند . زمانی که موسسات پول عرضه را کنترل می کنند نیز همین اتفاق می افتد.  بسیاری از این سرویس ها عمل نمی کنند  و در نتیجه این مسدود کردن مانند شرایطی که در حال حاضر کشور ما در نتیجه تحریم با آن دست به گریبان است یا نمی تواند به راحتی پرداخت ها از دو طرف صورت گیرد یا با واسطه های بیشتری مجبور به انتقال پول می شویم که این کار نیز،هزینه های معامله را افزایش می دهد. در دنیای دیجیتال، پول می تواند در نقاط  دورتر رد و بدل شود و بسیار سریعتر است،  اما ما اسیر عملکرد این موسسات مالی هستیم و طبق خواست و چارچوب آنان باید عمل کنیم .یعنی  پول فقط با سرعت بانک ها رد و بدل می شود.

*ارزهای رمز نگاری شده

کارشناسان برای برطرف کردن مشکلاتی که در خصوص پول نقد و دیجیتال شرح دادیم با نوآوری ما را وارد مرحله جدیدی از کار با پول مدرن هدایت می کنند. در آینده پول قابل برنامه ریزی است.  هنگامی که ما نرم افزار و پول را ترکیب می کنیم،  پول بیش از یک واحد استاتیک می شود  و ما نباید به نهادهای امنیتی متکی باشیم. در یک جهان برنامه ریزی شده،  انسانها و موسسات را از حلقه حذف می کنیم. پول دیجیتال کد گذاری شده ،اولین گام این تکامل است.  این پول دیجیتالی  است که توسط هیچ دولتی یا بانک اجرا نمی شود و برای کار در جهان بدون واسطه طراحی شده است.  بیت کوین معروف ترین ارز رمزنگاری شده است،  اما صدها نوع مختلف از آنها وجود دارد.  این ها پول واقعی هستند.  برای مثال ، در ماه مارس معامله ای انجام شد که حدود ۱۰۰۰۰۰ بیت کوین را جابجا کرد که این میزان معادل ۴۰ میلیون دلار است. امروزه هر کسی یک مرورگر وب مدرن دارد  یک رمزنگاری بسیار پیچیده را  اجرا می کند. این چیزی است که ما برای محافظت از تعاملاتمان در اینترنت استفاده می کنیم. این امر ما را برای تایید گذرواژه هایمان  و ارسال اطلاعات مالی به وب سایت،  ایمن می سازد . بنابراین آنچه که بانک ها به ما دادند –  انتقال پول دیجیتال قابل اعتماد است.  ما هم اکنون می توانیم با یک برنامه کاربردی هوشمندانه از رمزنگاری استفاده کنیم.  و این بدان معنی است که ما دیگر  برای تضمین  معاملات خود فقط به بانک ها تکیه نداریم. ما می توانیم خودمان این معاملات ایمن را به صورت اینترنتی و بدون وابستگی به بانک  انجام دهیم.

*اکرم صدیقی. سردبیر سایت

پاسخ دادن