ائتلاف اقتصادی

ائتلاف اقتصادی

احمد خادم المله –  مدیر مسئول – یکی از موضوعاتی که غربی‌ها و در راس آن آمریکا طی سال‌های اخیر تلاش فراوان کرده تا ایران را به زانو در آورد، ترویج ناکارآمدی اقتصادی نظام به معنای عام است.

تهران – اقتصادبرتر – ۵ بهمن ۹۸

یعنی ناتوانی ایران در حوزه تجارت، صنعت، تولید و…. اگر پیام رسانه‌های غربی را درباره ایران تحلیل محتوای کلی کنیم، خواهیم دید روح کلی بسیاری از مطالب آنان علیه جمهوری اسلامی ایران القای نا کارآمدی اقتصادی نظام است. اعمال انواع تحریم‌ها حتی سیاسی، تجاری و… انتهایش ناتوان ساختن ایران در فعالیت‌های اقتصادی از جمله استخراج و صادرات نفت، گاز، معادن و… است. در چنین شرایطی آمریکا و متحدان غربی اش تمام امکانات خود را برای ناتوان ساختن اقتصادی ایران بسیج کرده ‏اند تا به روش‌های مختلف ایران را سرگرم موضوعاتی نظیر برجام، FATF، اینستکس، حقوق بشر و نظایر آن کنند، تا ایران نتواند برنامه‌های اقتصاد مقاومتی و برنامه‌های سالانه اقتصاد خود را اجرا کند و در برابر غرب مقاوم شود. هر کجا در حوزه‌های اقتصادی ایران تخریب و ضایعه‏ای مشاهده می‌شود باید ریشه اش را در طرح اقتصادی آمریکا علیه ایران دید. از آتش گرفتن یک انبار تا افت تولید انواع محصولات و…، اقتصاد توانمند به عبارتی پاشنه آشیل ایران در مقابله با آمریکاست.

نتیجه ناکارآمدی‌های اقتصادی، کاهش تولید، از دست دادن صادرات و تجارت، از بین رفتن فرصت‌های شغلی؛ کمبود، گرانی، تورم و نهایتا فشار به مردم و نارضایتی‌های اجتماعی است که اشکال مختلف آن را این روزها شاهد هستیم. اگر همه گرد و خاک‌های سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی این روزهای آمریکا را کنار بزنیم در پس آن برنامه ریزی برای تضعیف متغیر‌های اقتصادی مشهود است. غرب در شرایطی روی نا کارآمد سازی ایران متمرکز شده که کشور ما ظرفیت‌های خدادادی بی نظیری دارد. اگر مدیران کشور اهداف اقتصادی را که غربی‌ها به‌دنبال تحمیل آن به ایران هستند به خوبی درک کنند، همت نمایند، برنامه ریزی کنند و ظرفیت‌های مردمی را برای احیای پتانسیل‌های اقتصاد و تولید بکار ببندند، قطعا توطئه آمریکا در نبرد اقتصادی شکست خواهد خورد. تجربه سالیان سخت اخیر در عبور از تحریم نشان داده است، ایران در هر کجا توانسته تولید را افزایش دهد و روی پای خود بایستد و قطع وابستگی ایجاد کند، در آنجا تحریم‌ها نا کارآمد شده ‏اند. نمونه‌هایی از این اقدام را در صنعت دفاعی کشور به وفور می‌توان یافت. از تولید موشک گرفته تا سایر تجهیزات دیگر، از سوی دیگر در هر موضوع اقتصادی که دولت توانسته مردم و بخش خصوصی را به صحنه بیاورد و هدفمند و با وجدان کار کنند، در آنجا ما آثاری از تحریم و تبعات محدود کننده آن مشاهده نمی‏کنیم، نمونه آن در بخش‌های مهمی از کشاورزی، تولید لوازم خانگی و نرم افزارهای رایانه را می‌توان ذکر کرد.

حال که تمرکز دشمن روی جنبه‌های مختلف اقتصاد و ناکارآمد سازی نظام جمهوری اسلامی ایران است، ما در این حوزه نیازمند تدبیر و برنامه ویژه هستیم. مهم‏ترین اصل در این راهبرد، شناخت مشکل و باور این موضوع است که نوک پیکان حمله دشمن روی اقتصاد است، اگر موضوع را خوب بشناسیم قطعا می‌توانیم برای آن راهکار مناسب پیدا کنیم. جدی گرفتن اقتصاد مقاومتی به معنی روی پای خود ایستادن در اقتصاد، ایجاد ائتلاف‌های داخلی و خارجی به این معنی که ظرفیت‌های موجود را روی هم ریخته و بتوانیم آنها را در جهت اهداف خاص هدایت کنیم. ائتلاف با کشورهای همراه نظیر چین، روسیه و ترکیه و مشارکت جدی‏تر در پیمان‌های اقتصادی نظیر شانگهای، توسعه همکاری‌های اقتصادی با کشورهای متحد نظیر عراق، سوریه، قطر و… به‌عنوان مثال قطر که می‌تواند ۲۰ میلیارد دلار در ترکیه سرمایه گذاری کند حتما می‌تواند رقمی مشابه را در ایران سرمایه‏ گذاری نماید و سایر کشورهای دیگر هم به همین منوال، نیروهای نظامی، امنیتی و اطلاعاتی نیز در کنار سایر ظرفیت‌های اقتصادی، صنعتی و تجاری نظام باید باور کنند که جنگ اقتصادی است و ظرفیت‌های خود را در این مسیر به کار بگیرند.

همه مسئولان کشور بارها از جنگ اقتصادی سخن گفته ‏اند اما کمتر مسئولی را دیده‏ ایم که برای مقابله با این جنگ برنامه قوی ارائه کرده باشد. اگر بتوانیم پتانسیل‌های کشور را برای تقویت اقتصاد به کار ببندیم، مطمئن باشید، بخش عمده توطئه‌های آمریکا خنثی و تحریم‌ها کم اثر خواهند شد و آنوقت عبور از تحریم‌ها معنی پیدا می‌کند و آمریکا خواهد فهمید، تحریم برای به زانو در آوردن ملت ایران کار ساز نیست. 

پاسخ دادن