ابتکارات کشورهای جهان برای مقابله با کرونا

تازه ترین آمار جهانی شیوع ویروس کرونا نشان می‌دهد، ایران به لحاظ تعداد مبتلایان به این ویروس، هفتمین کشور جهان است ولی از نظر تعداد کشته‌ شدگان در اثر بیماری «کووید-۱۹» پس از چین دوم است.

تهران-اقتصادبرتر- ۰۹ اسفند ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، آمارهای حاکی از ان است که ایران بر پایه درصد مرگ و میر پس از فیلیپین بین ۵۳ کشوری که شیوع ویروس کرونا در آنها به طور رسمی ثبت شده، در جایگاه دوم قرار دارد. البته بسیاری از کشورها شیوع ویروس کرونا را بخطر مسایل اقتصادی پنهان می کنند و آمار درستی از وضعیت این بیماری منتشر نمی کنند.

  • انتشار اخبار جعلی سریعتر از ویروس کرونا

مجمع جهانی اقتصاد می‌نویسد: «در دنیای آنلاین که بیش از هر زمان دیگری ارتباطات بدون مرز وجود دارد، اخبار جعلی، شایعات و اطلاعات غلط سریعتر از هر ویروسی در هر جایی منتشر می شود و روح و جان انسان ها را به خطر می اندازد . چین اولین میزبان ویروس کرونا با استفاده از بسیاری از شرکت‌ها ابزارهای جدیدی را برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات قابل اعتماد و خنثی کردن افسانه‌ها تولید کرده است.

  • ابتکارات چین

شرکت «بایدو» چین یک لایه نقشه جدید در بالای مسیریاب بایدو ایجاد کرد که مکان‌های واقعی تایید شده از موارد جدید مبتلا به ویروس کرونا را نشان می‌ دهد، بنابراین مردم می‌توانستند با مشاهده این نقشه مناطق آلوده را شناسایی کرده و از ورود به آن ها خودداری کنند. شرکت «کیهو ۳۶۰» پلتفرمی را راه‌اندازی کرد که امکانی جالب را در اختیار مسافران می گذارد ؛ مردم می‌توانستند بررسی کنند در هواپیما یا قطاری که اخیرا با آن سفر کرده‌اند، آیا کسی از مسافران همسفر خود به کرونا مبتلا شده است یا خیر؟ هلدینگ تانسنت  نقشه‌ای درست کرده که کاربران آن می‌توانند نزدیک ‌ترین کلینیک‌ها را پیدا کنند. آن‌ها پلتفرم «ژیائوژن» را نیز راه‌اندازی کرده‌اند که به کاربران کمک می‌کند تا واقعیت را از توهمات ، تشخیص دهند . چینی‌ها  استارتاپ‌های پزشکی را نیز با استفاده از هوش مصنوعی ساخته‌اند. «از باب بپرس» اسم یک دستیار پزشکی مجازی است که با اطلاعات مربوط به ویروس کرونا به روز می‌شود و توصیه‌های لازم را به مردم ارائه می‌دهد.

* آموزش مجازی در مدارس

در چین دولت و استارت آپ ها به مردم کمک می‌کنند تا آن ها که مدتی خود را در خانه قرنطینه کرده بودند  ، کار و تحصیل خود را به روش های مجازی از سر بگیرند . شیوع ویروس کرونا، دورکاری در چین را را به شدت گسترش داده است . این ابزارها امکانات جدیدی را در هفته‌های گذشته ایجاد کرده‌اند که شامل برگزاری کنفرانس ویدئویی، کلاس های مجازی ، کنترل آنلاین سلامت و راه‌ حل‌های مخصوص هر صنعت می‌شود.   مدارس و دانشگاه‌های چین به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا همچنان تعطیل هستند. برای به حداقل رساندن آسیب تعطیلی مدارس، برنامه‌هایی برای آموزش آنلاین دانش‌آموزان طراحی شده است. شبکه‌های اجتماعی وابسته به شرکت‌های علی ‌بابا و تانسنت، امکان برگزاری کلاس‌های آنلاین ایجاد کرده‌اند. بسیاری از کسب ‌وکارهای چین مانند رستوران‌ها با اجبار قانونی تعطیل شده‌اند. هلدینگ‌های بزرگی مانند علی‌بابا و جی ‌دی، برای جلوگیری از بیکاری گسترده برنامه‌ای برای استخدام کوتاه ‌مدت کارکنان بخش‌هایی که تعطیل شده‌اند، ایجاد کرده است.   شرکت‌ها ظرفیت تولید کیت‌های تشخیصی خود را بالا برده و آن‌ها را به ووهان اهدا می‌کنند. شرکت‌های فناوری مانند علی‌بابا نیز، قابلیت‌های هوش مصنوعی خود را به رایگان در اختیار موسسات تحقیقی و آزمایشگاه‌ها گذاشته است.   شرکت‌های تکنولوژی چین، سیستم‌های تشخیص تب را از طریق هوش مصنوعی در ایستگاه‌های اصلی راه‌آهن نصب کرده‌اند.

* تبدیل مراکز عمومی به بیمارستان

*مقامات چین مراکز نمایشگاهی ،ورزشگاه ها و برخی هتل ها را به بیمارستان‌های موقت برای قرنطینه و درمان موارد خفیف ابتلا به ویروس کرونا تبدیل کرده‌اند. از جمله اقدامات دیگر چین برای مهار گسترش ویروس کرونا، تعیین جایزۀ ۱۴۰۰ دلاری برای اعتراف به کرونا است. برای تشویق مبتلایان به اعلام وضعیت خود و خودداری از پنهان کردن این بیماری اعلام کردند ، به هریک از افرادی که مشاهدۀ علائم کرونا در بدن خود را گزارش کنند وآزمایش‌ پزشکی ان را تایید کند، مبلغ ۱۰ هزار یوان (۱۴۲۵.۹۶ دلار) جایزه خواهند داد.

* افغانستان

دولت افغانستان برای مقابله با شیوع ویروس کرونا ۲۵ میلیون دلار اعتبار تخصیص داد . دولت افغانستان مدعی است تاکنون یک مورد مثبت کرونا در این کشور ثبت شده است. در حالیکه کارشناسان معتقدند افغان ها از دسترسی به امکانات تست ویروس کرونا محروم هستند و مبتلایان قطعا بسیار بیشتر است. براساس دستور رئیس جمهور افغاستان ، وزارت دارایی ۱۵ میلیون دلار را برای پیشگیری از شیوع این ویروس به وزارت بهداشت ( صحت عامه ) اختصاص داده است و ۱۰ میلیون دلار دیگر را نیز به صورت ذخیره در نظر گرفته شده است . تنها در کابل، پایتخت، امکان تشخیص ابتلا به این ویروس وجود دارد و افراد مشکوک باید تا زمان مشخص شدن نتیجه تشخیص، در ولایت‌ ها در قرنطینه بمانند.

  • ابتکار اروپا برای مهار کرونا

تنها ظرف دو روز آخر هفته گذشته ویروس کووید ۱۹ به سرعت در بخش‌های زیادی از شمال و مناطقی از جنوب ایتالیا شیوع پیدا کرد. بالا رفتن آمار فوتی‌ها در ایتالیا و گزارش مرگ دومین فرد مبتلا به کرونا در فرانسه باعث تشدید نگرانی‌ها و وحشت از این بیماری در تمام کشورهای اروپا شده است.

*ایتالیا

ایتالیا با ۳۵۷ مورد ابتلا و ۱۱ فوتی، بیشترین آمار ابتلا و فوتی کرونا در اروپا را دارد. دولت ایتالیا از بیم گسترش بیشتر کرونا از روز یک‌شنبه گذشته ۱۱ شهر این کشور را قرنطینه کرده و مدرسه‌ها، دانشگاه‌ها، رستوران‌ها و بسیاری از اماکن عمومی در شهرهای آلوده و برخی شهرهای دیگر بسته شده است. بر اساس بخشنامه دولت، ورود به شهرهایی که کانون شیوع کرونا هستند و خروج از آن‌ها تا اطلاع ثانوی و بدون مجوز ممنوع است. فعالیت‌های بزرگ ورزشی و فرهنگی از جمله مسابقات لیگ فوتبال و کارناوال و سایر اجتماعات تعطیل شده اند. یکی از مسابقات تیم اینتر میلان قرار است بدون تماشاگر انجام شود. ایتالیا با ۱۲ مورد فوتی و ۳۷۴ مورد ابتلا قربانی اول کرونا در اروپا است.

*توصیه پارلمان اروپا

کشورهای اروپایی به ویژه کشورهای همسایه ایتالیا کمابیش نظارت و کنترل رفت و آمد با این کشور را بیشتر کرده‌اند. پارلمان اروپا به کلیه شهروندان اتحادیه اروپا که به تازگی به ایتالیا سفر کرده‌اند توصیه کرده‌ برای احتیاط تا دو هفته در خانه بمانند. براساس این توصیه، بوسنی و چند کشور اروپایی دیگر رسما از شهروندانی که اخیراً به ایتالیا یا چین سفر کرده‌اند، خواسته‌اند تا اطلاع ثانوی در خانه بمانند.

  • انگلیس و فرانسه

دولت انگلیس فراتر از اقدامات ایتالیا را انجام داده است و به تمام مسافرانی که از چین، ایتالیا، کره جنوبی و ایران یا حتی از مناطقی در نزدیکی این کشورها آمده‌اند، توصیه کرده در خانه بمانند و ضمن مطلع ساختن مقام‌های رسمی، از هر گونه تماس مستقیم انسانی نیز پرهیز کنند. دولت فرانسه نیز از افرادی که از مناطق شیوع کرونا باز می‌گردند خواسته است به مدت دو هفته از خانه خارج نشوند و از پیگیری کارهای غیر ضروری پرهیز کنند و کودکان را در خانه نگهدارند چون اگر به کرونا مبتلا باشند، ممکن است کودکان دیگری را در مدرسه آلوده کنند .

*اعلام خطر در یونان

ساعاتی پیش از آنکه وجود نخستین مورد ابتلا به کرونا در یونان تأیید شود، مسئولان این کشور از تدابیر پیشگیرانه در برابر این بیماری خطرناک خبر دادند. استلیوس پتساس، سخنگوی دولت یونان ۲۶ فوریه (۷ اسفند) اعلام کرد در صورت شیوع کرونا در این کشور، مجموعه‌ای از تدابیر حفاظتی از جمله بستن فضاهای همگانی مانند مکان‌های آموزشی، ورزشی و فرهنگی و نیز محدودیت‌های مسافرتی در نظر گرفته شده است. در برنامه‌ای که دولت یونان با جزئیات نسبتا مفصل برای پیشگیری کرونا تهیه کرده، لغو موقت پروازها به مقصد این کشور و از مبدأ کشورهای کانون شیوع این بیماری پیش‌بینی شده است. آماده کردن تخت‌ اضافه در هتل‌ها و درمانگاه ‌های خصوصی از دیگر تدابیری است که در برنامه پیشگیرانه دولت آتن اندیشیده شده است. به گفته سخنگوی دولت یونان، دست کم ۱۳ بیمارستان در این کشور برای پذیرش بیماران احتمالی مبتلا به کرونا آماده باش هستند .

*رومانی؛ یکی از محتاط‌ترین کشورها

چندین کشور اروپایی دیگر از جمله اتریش، مجارستان، اوکراین و رومانی به شهروندان خود توصیه کرده‌اند به مناطق آسیب دیده ایتالیا سفر نکنند. در میان کشورهای اروپایی، رومانی یکی از محتاط‌ترین کشورها در برخورد با کرونا است. در فرودگاه‌های این کشور برای مسافرانی که از کشورهای محل شیوع کرونا می‌آیند راهروهای ویژه‌ای در نظر گرفته شده و دمای بدن آن‌ها در آنجا کنترل می شود.

  • چک گسترده بدن در مجارستان ، چک و کرواسی

دمای بدن مسافران ایتالیا در فرودگاه‌های بوداپست و دبرچن مجارستان نیز اندازه گیری می‌شود. اوکراین نیز به نوبه خود در فرودگاه کیف و نیز در مرز زمینی خود با مجارستان که اتوبوس‌ها از مبدأ ایتالیا از آنجا به این کشور وارد می‌شوند، کنترل دمای بدن مسافران را آنجام می دهد . در جمهوری چک، مسئولان فرودگاه پراگ «افزایش تدابیر بهداشتی» را مد نظر قرار داده و در ورشو، پایتخت لهستان، کادر پزشکی مستقیماً وارد هواپیماهایی می‌شوند که از ایتالیا آمده‌اند. مسافران تنها پس از آزمایش و کنترل دمای بدن شان اجازه دارند از هواپیما خارج شوند.

*کرواسی

در کرواسی نیز اعلام شده است ، افرادی که از مناطق شیوع کرونا در ایتالیا به این کشور آمده‌اند باید توسط  پلیس مرزی و اپیدمیولوژیست‌ها کنترل شوند. تمام اردوهای دانش آموزی در سراسر کرواسی برای ۳۰ روز آینده لغو شده است.

  • اقدامات احتیاطی فنلاند، دانمارک و سوئد

فنلاند و دانمارک توصیه ‌ها برای سفر را به روز کرده اند. آنها از شهروندان خود خواسته اند هنگام سفر به ایتالیا «احتیاط شدید» کنند و کنسولگری کشور خود در ایتالیا را در جریان سفر خود قرار دهند. دانمارک علاوه بر این مبلغ ۸ میلیون کرون (۱۰۷ هزار یورو) را برای مقابله با کرونا در اختیار سازمان جهانی بهداشت قرار داده است.

* سوئد

*دولت سوئد با این توضیح که افراد آلوده به ویروس کووید ۱۹ الزاماً نشانه‌های بیماری را ندارند، کنترل فرودگاهی را بی‌ثمر دانسته و آن را انجام نمی‌دهد. سوئد در عوض گفته است تا ۳.۸ میلیون یورو برای پیشگیری و مهار کرونا به سازمان جهانی بهداشت کمک می‌کند تا این سازمان بین‌المللی پول داده شده را صرف یاری رساندن به کشورهای فقیر برای مقابله با کرونا کند.

*آمریکا

ترامپ گفته است: اگر کنگره بودجه ای بیش از ۲.۵ بیلیون دلار جهت مقابله با  کرونا ویروس اختصاص دهد ما از آن استفاده خواهیم کرد. آمریکا مرزهای هوایی به روی پروازها از مبدا کشورهای آلوده به ویروس کرونا را مسدود کرده است و از ورود مسافرانی از چین که شهروندان آمریکا نیستند به این کشور  جلوگیری می‌ کند. یکی از سخنگویان سازمان بهداشت جهانی گفته به جای ایجاد محدودیت در سفر و تجارت، کنترل و بررسی دقیق در این زمینه ضروری است. در آمریکا بین دمکرات های کنگره و رئیس جمهور درباره میزان بودجه کرونا اختلاف و درگیری است . ترامپ تلاش دارد گستردگی شیوع کرونا در این کشور را پنهان کند اما بازار وال استریت برای سومین روز متوالی از ترس اثرات کرونا بر اقتصاد این کشور نزولی شد.

*سنگاپور

سنگاپور ورود تمامی شهروندان چین و کشورهای آلوده را ممنوع کرد . شمار افرادی که تاکنون در سراسر جهان به این ویروس آلوده شده‌اند به حدود ۱۰ هزار نفر رسیده است. دست کم ۲۱۰ نفر هم جان خود را به دلیل این بیماری از دست داده‌اند.

*کرۀ جنوبی

سئول اعلام کرد در پی شیوع ویروس کرونا، تمرینات مشترک نظامی خود با واشنگتن را برای مدتی نامعلوم به تاخیر انداخته است. این کشور از ثبت ۳۳۴ مورد جدید ابتلا به کرونا خبر داد؛ به این ترتیب تعداد کل مبتلایان در این کشور به ۱۵۹۵ رسید.

*تایوان

تایوان ضمن تایید ابتلای ۳۲ نفر به «کووید-۱۹» و مرگ دست‌ کم یک نفر از مبتلایان، هشدارهای اپیدمی را به بالاترین سطح افزایش داد و بودجه‌ای ۲ میلیارد دلاری را به کنترل شیوع این ویروس اختصاص داد.

پاسخ دادن