ابلاغیه سازمان امور مالیاتی درباره نرخ سود تسعیر ارز

اقتصادبرتر

صادرکنندگان در شرایطی نگران دریافت مالیات از نرخ سود تسعیر ارز خود بودند که اکنون سازمان امور مالیاتی در بخشنامه ای، سود نرخ تسعیر ارز صادراتی را معاف از مالیات اعلام کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از اقتصاد آنلاین، دریافت مالیات از سود ناشی از تسعیر نرخ ارز همواره یکی از نگرانی های تجار و فعالان اقتصادی بوده است. در واقع اگر دولت تصمیم می گرفت از نرخ سود تسعیر نرخ ارز مالیات دریافت کند؛ این موضوع ممکن بود انگیزه های صادراتی را از بین برده و ضرر و زیانی را متوجه صادرکنندگانی نماید که با محاسبات خود تخفیفاتی را به مشتریان خود داده اند و باید از سود نرخ تسعیر مالیات بپردازند.

بر اساس اطلاعات دریافتی معافیت نرخ سود تسعیر ارز از مالیات یکی از دستور جلسات شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی بوده که با موافقت وزیر امود اقتصادی و دارایی به عنوان رئیس شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی عملیاتی شده است. حالا داوود منظور، رئیس سازمان امور مالیاتی در بخشنامه ای که به ادارات امور مالیاتی ابلاغ کرده آورده است:

با عنایت به اطلاق عام حکم مقرر در بند ب ماده ۴۵ قانون احکام دائمی برنامه های دائمی کشور به معافیت مالیاتی نرخ تفاوت سود تسعیر  ارز حاصل از صادرات مقرر می دارد:

از آنجا که سود تفاوت نرخ تسعیر ارز حاصل از صادرات از هرگونه مالیات معاف است و قانونگذار هیچگونه حصر یا استثنای درآمدی را نسبت به این معافیت در نظر نگرفته است، لذا سود درآمد تفاوت تسعیر ارز کلیه درآمدهای صادراتی با رعایت سایر مقررات، مشمول حکم فوق است. این بخشنامه دهم اردیبهشت ماه سال جاری ابلاغ شده است.

پاسخ دادن