ابهام در دورنمای رشد جهان با تشدید جنگ تجاری

لاگارد میگوید دورنمای پیشرفت جهان همسو با بالا گرفتن جنگ تجاری تیره میشود.صندوق بین‌المللی پول آماده است تا پیش‌بینی خود را برای رشد جهانی کاهش دهد.

به گزارش بلومبرگ، کریستین  لاگارد هشدار داد جنگ‌های تجاری و باعث تاریک شدن چشم‌انداز می‌شود.

سه ماه پیش پیش‌بینی بود که لاگاردگفته بود اقتصاد جهان ۳.۹ درصد رشد خواهد داشت ولی بعد از آن، به واشنگتن اشاره کرد که او دیگر به این موضوع چندان خوشبین نیست. صندوق اقتصاد جهانی پیش بینی چشم انداز خود در روز نهم اکتبر پیش از گشایش اجلاس سالانه را در بالی اندونزی به روز خواهد کرد.

لاگارد اظهار داشت : ” شش ماه پیش , من به ابرهای خطر در افق اشاره کردم , ” امروز , برخی از این خطرات تحقق یافته‌اند . اطلاعات روز دوشنبه نشان داد که فعالیت کارخانه ها از آسیا به اروپا در ماه سپتامبر کاهش‌یافته است .

لاگارد گفت که شعارهای حمایت از تولید ملی تبدیل به ” موانع تجاری واقعی ” , گسترش عدم اطمینان در میان شرکت‌ها و مصرف کنندگان شده‌است . او گفت که تقویت دلار آمریکا و شرایط مالی سخت‌تر باعث افزایش چالش‌هایی برای بسیاری از بازارهای نوظهور شده‌است .

مدیر صندوق بین المللی پول از کشورها خواست تا اختلافات تجاری خود را حل کنند و هشدار داد که شکستن زنجیره‌های تامین شرکت‌ها می‌تواند اثرات مخرب ” داشته باشد , چرا که همانطور که افسانه‌های یونانی به ما می‌گویند , این که منجر به غرق شدن در کشتی می‌شوند , باید در برابر زنگ خطر خودکفایی مقاومت کنند . لاگارد مکررا هشدار داده‌است که یک جنگ تجاری همه‌جانبه می‌تواند رشد را در زمانی از بین ببرد که جهان مدت هادر انتظار گسترده‌ترین شکوفایی است . اما ایالات‌متحده و چین در جنگ تجاری با یکدیگر به سر می برند و از این موضوع پشتیبانی نمی کنند.

*مترجم: مریم رهنما

پاسخ دادن