اتاق بازرگانی تهران برائت خود از اتاق بازرگانی ایران را اعلام کرد

اقتصادبرتر

 اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با ارائه گزارشی مکتوب برائت خود از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران را  اعلام کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از  ایرنا، اتاق بازرگانی تهران در واکنش به خبر تخلفات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران توضیحات مکتوبی را ارائه و برائت خود را از اتاق ایران اعلام کرد. یکی از بندهای تخلف اتاق ایران پرداخت مبلغ ۱۲ میلیارد تومانی به اتاق تهران برای انجام فعالیت‌های پژوهشی است که اتاق تهران در این توضیحات اعلام کرد که هیچ کمکی از اتاق ایران دریافت نکرده و با استناد به یادداشت ۱-۲-۱۴ صورت‌های مالی منتهی به ۳۰ اسفندماه سال ۹۹ این مبلغ مربوط به چک‌های تقسیط اعضای اتاق تهران است که از اتاق تهران به اتاق ایران پرداخت شده، اما به نظر می‌رسد نویسنده گزارش برداشت نادرست از ستون دریافتنی و پرداختنی در صورت مالی، مبلغ پرداختی اتاق تهران به اتاق ایران را دریافتنی تلقی کرده، که کاملا اشتباه است.

همچنین در بند دیگری از تخلفات اتاق ایران از سوء استفاده جایگاه شغلی و مالی اتاق بازرگانی برای مهندسی انتخابات شورای عالی کانون عالی کارفرمایی به پرداخت کمک به کانون عالی کارفرمایی اشاره شده که اتاق تهران توضیح داد: براساس ماده ۱۳ قانون برنامه ششم که اتاق‌های بازرگانی را مکلف به ارائه کمک مالی به تشکل‌های بخش خصوصی «به منظور تقویت آنها» کرده است، اتاق تهران برابر وظیفه خود به این تشکل و بسیاری دیگر از تشکل‌ها در جهت تقویت تشکل‌گرایی کمک کرده و شائبه مهندسی انتخابات و مداخله در آن فاقد اعتبار و غیرمستند است.

 در نشست علنی روز (سه شنبه ۳۰ فروردین) مجلس شورای اسلامی طرح تحقیق و تفحص از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران(اتاق ایران) در ده‌سال اخیر با ۱۸۹ رأی موافق، ۲۸ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۲ نماینده حاضر در صحن تصویب شد. پس از انتشار این خبر، ۶ مورد از تخلفات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در سال‌های گذشته اعلام شد. سوء‌استفاده از جایگاه شغلی و مالی اتاق بازرگانی جهت مهندسی انتخابات شورای عالی کانون عالی کارفرمایی، اتلاف منابع مالی اتاق در جهت تحکیم جایگاه هیات رئیسه، سپرده غیرقانونی ۸۰۰ میلیارد تومانی در بانک‌، فساد مالی در سرای تجارت ایرانیان در آستاراخان روسیه، جعل اسناد و تقلب سازمان یافته در انتخابات اتاق مشترک ایران و روسیه، تخلفات اداری و تعارض منافع اعضای اتاق بازرگانی ۶ مورد از تخلفات اتاق بازرگانی ایران است.

پاسخ دادن