اتحادیه اروپا آماده دور زدن تحریم و تجارت با ایران

اتحادیه اروپا آماده دور زدن تحریم و تجارت با ایران
اقتصادبرتر

طبق گزارش رویترز، به گفته فدریکا موگرینی، هشت کشور عضو اتحادیه اروپا به اینستکس پیوستند تا با مکانیسم ایجاد شده ضمن دور زدن تحریم های آمریکا برای تجارت با ایران اقدام نمایند والبته  دو کشور دیگر نیز به این مکانیسم پیوسته اند.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۰ مهر ۹۸

ناتالی توکی ، دستیار موگرینی ، روز دوشنبه طی نشستی در سوچی گفت: به غیر از سه کشور( فرانسه ، آلمان و انگلیس) که مکانیسم اینستکس را ایجاد کردند  – هشت کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا تصمیم گرفتند تا با پیوستن به این مکانیسم با دورزدن تحریم های آمریکا ، تجارت با ایران را از سر بگیرند. انتظار می رود دو کشور دیگر نیز در این راه قدم بردارند .

در حالی که توکی به نام دو کشوری که اعلام آمادگی کرده بودند تا به اینستکس بپیوندند، اشاره ای نکرد ، سوئد و بلژیک گفته اند که قصد دارند عضو اینستکس شوند. در ماه ژوئن یعنی پنج ماه پس از ایجاد ارز ، در همه کشورهای اتحادیه اروپا مکانیسم یاد شده فعال شد.

*روسیه و ایران بدنبال سیستم بانکداری بدون سوئیفت

عبدالناصر همتی ، رییس بانک مرکزی ایران نیز طی روزهای گذشته اعلام کرد : ایران و روسیه با استفاده از یک سیستم جایگزین بجای سوئیفت ، به شبکه انتقال پول بین المللی به تجارت خواهند پرداخت.

به جای SWIFT ، سیستمی که پرداخت های مرزی بین ۱۱۰۰۰ موسسه مالی در بیش از ۲۰۰ کشور جهان را تسهیل می کند ، دو کشور از سیستم های پیام رسانی مالی توسعه یافته داخلی خود SEPAM ایران و SPFS روسیه استفاده می کنند .

رییس بانک مرکزی ایران افزود: “استفاده از این سیستم برای تجارت و مبادلات تجاری بین کشورهای عضو EAEU [اتحادیه اقتصادی اوراسیا] می تواند به توسعه و گسترش مبادلات تجاری بین کشورهای عضو نیز کمک کند .”

قرار است ماه آینده تهران به طور رسمی به منطقه تجارت آزاد به رهبری روسیه ، EAEU بپیوندد. سند مشارکت ایران در ماه ژوئن توسط مجلس تصویب شد و حسن روحانی نیز در حال حاضر دستور داده است که توافق نامه منطقه تجارت آزاد عملی شود.

یوری اوشاکوف ، معاون ریاست جمهوری روسیه در اوایل ماه جاری اعلام کرد: تهران و مسکو در حال ایجاد جایگزینی برای SWIFT هستند.

روسیه در سال ۲۰۱۴ در خلال تهدیدات واشنگتن مبنی بر قطع این کشور از SWIFT ، توسعه SPFS را آغاز کرد.

اولین معامله در شبکه SPFS که شامل یک شرکت غیر بانکی است ، در دسامبر سال ۲۰۱۷ انجام شد. حدود ۵۰۰ شرکت کننده ، از جمله موسسات و شرکت های بزرگ مالی روسیه ، در حال حاضر به این کانال پرداخت، پیوستند ، در حالی که برخی از بانک های خارجی نیز علاقمند به پیوستن به کانال جایگزین سوئیفت هستند.

سال گذشته ، SWIFT مستقر در بلژیک برخی از بانکهای ایرانی را از سیستم پیام رسانی خود جدا کرد. این اتفاق پس از آن رخ داد که رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ توافق هسته ای با جمهوری اسلامی را کنار گذاشت و تحریم های آمریکا علیه تهران را از سرگرفت.

طی چندین ماه اروپایی ها به ایران قولهایی مبنی بر دور زدن تحریم های امریکا و از سرگیری تجارت با ایران داده بودند که البته عملا گامی در این میان برداشته نشد. و ایران با گذشت ماه ها فرصتی که به اروپا داد اعلام کرد اقدامات ناکافی از طرف اروپایی ها باعث شده که به تدریج از مفاد قرارداد خارج شود ، اما تأکید کرده است که اگر اروپا قدم بردارد تا این توافق را نجات دهد ، می تواند مسیر را معکوس کند.

*رهبرانقلاب: “فشار حداکثر آمریکا” شکست خواهد خورد

مقام معظم رهبری پیش از این اظهار داشتند ، تهران علاقه ای به گفتگو با آمریکا ندارد و سیاست واشنگتن برای فشار حداکثر بر ایران ، شکست خواهد خورد. اظهارات وی در حالی صورت می گیرد که آمریکا در حال تصدیق مواضع خصمانه خود با هدف ایران است.

رهبر انقلاب اذغان داشتند: مقامات ایرانی هرگز با آمریکا صحبت نخواهند کرد … این بخشی از سیاست فشار حداکثری آنهاست و سیاست حداکثر فشار آنها شکست خواهد خورد ،” وی تصریح کرد که موافقت با مذاکرات با آمریکا “نشان می دهد که حداکثر فشار آنها بر ایران موفقیت آمیز بوده است. آنها باید بدانند که این سیاست برای ما هیچ ارزشی ندارد.”

دونالد ترامپ بطور مکرر گفته است که راه برای دیدار با رئیس جمهور ایران حسن روحانی باز است ، اما آیت الله خامنه ای تصریح کردند: ایران مذاکرات با آمریکا را در نیویورک یا “هر مکان دیگری” برگزار نمی کند ، مگر اینکه واشنگتن به توافق هسته ای ۲۰۱۵ بازگردد که به طور یک جانبه از آن خارج شد.

آمریکا، در هفته های اخیر، ایران را به انجام حملات به تأسیسات نفتی عربستان سعودی متهم کرده است ، حتی ترامپ اظهار داشت که وی در حال بررسی حمله نظامی تلافی جویانه است. ایران هرگونه دخالت در حملات هواپیماهای بدون سرنشین را رد کرده است. شورشیان حوثی در یمن مسئولیت این حمله را برعهده گرفته اند . همه اینها نشانگر آن است که ترامپ هنوز نیاموخته که با مشت بسته دست مسامحه نمی توان داد!

و حالا با پیوستن اکثر اعضای اتحادیه اروپا به مکانیسم اینستکس ، شرایط بر خلاف خواسته های رییس جمهور آمریکا پیش می رود و بر این امر صحه می گذارد که اتحادیه اروپا نیز موقعیت سنجی کرده است که احتمال زیاد ترامپ دردور دوم انتخاب نخواهد شد و لذا موردی ندارد که خودشان را معطل نقشه های شوم فردی نمایند که معلوم نیست باز هم بر مسند قدرت باشد.

*اکرم صدیقی. سردبیر سایت اقتصاد برتر

پاسخ دادن