اتحادیه اروپا : زمینه احیای توافق هسته ای فراهم است

تا زمان لغو تحریم های آمریکا علیه ایران ، توافق وزرای خارجه اروپا مبنی بر تعیین نکردن پیش شرط برای برجام، توافق ایران را به همراه خواهد داشت.

تهران- اقتصادبرتر- ۰۲ دی ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از گاردین ،وزرای خارجه اتحادیه اروپا تصمیم گرفتند هیچگونه پیش شرط  جدیدی برای احیای توافق هسته ای ایران تعیین نکنند ، زیرا معتقدند  که تهران و واشنگتن باید بتوانند بر سر برجام به توافق کامل برسند بدون اینکه در این مرحله نیاز به پذیرش تمدید یا تقویت آن داشته باشند.

تا زمانی که آمریکا تحریم های خود را برداشته و قطعنامه های سازمان ملل را رعایت کند، این گام یکی از موانع موجود در مسیر بازگشت ایران را برطرف می کند که مطابق با توافق موجود است.

انگلیس معتقد است  تا زمانی که  “پیشرفت چشمگیری” در مورد پیروی مجدد آمریکا  و ایران حاصل نشود لزومی به مسئله “تمدید توافق”نیست .

مخالفت با تعیین پیش شرط های جدید در حالی است که  وزرای خارجه امضا کننده این توافق – فرانسه ، آلمان ، انگلیس ، ایران ، چین و روسیه – برای اولین بار در یک سال تشکیل جلسه دادند و از بازگشت احتمالی آمریکا به توافقنامه ای که یک طرفه آن را در سال ۲۰۱۸  ترک کرده بود استقبال کردند.

وزیر امور خارجه آلمان ، هایکو مااس ، از ایران خواست که فرصت، تمایل دولت بایدن به ادامه توافق هسته ای را از دست ندهد.

وی در گفتگو با خبرنگاران در برلین گفت: “اکنون ما باید منتظر باشیم که تصمیمات ایران و آمریکا طی هفته ها و ماه های آینده مشخص کند که  آیا این توافق قابل نجات است یا خیر.” “اما نتیجه تصمیمات آنها مهمتر از این هاست و به این  سوال است که آیا می توان از طریق مذاکره یک راه حل طولانی مدت برای دهه ها اختلاف  در خصوص  برنامه هسته ای ایران  پیدا کرد یا خیر ؟ “

اما نکته حائز اهمیت در نشست وزرای خارجه اروپا  این بود که  سه قدرت اروپایی راضی به هرگونه صحبت برای  تمدید و تقویت توافق هسته ای با ایران هستند.

فقدان هرگونه الزام اروپایی برای موافقت ایران با اصل توافق جدید در این مرحله ، احیای نسبتاً سریع توافق هسته ای را آسان می کند.

مقامات  ایران گفته اند که ظرف چند ساعت پس از لغو تحریم های اقتصادی فلج کننده آمریکا ، اقداماتی را که از توافق برداشته است ، معکوس خواهد کرد.

یک دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا گفت: “همه ما که دور میز حضور داریم معتقدیم بسیار بهتر است برای حفظ توافق هسته ای، آمریکا را متقاعد کنیم تا بدون هیچ پیش شرطی به توافق هسته ای و حفظ برجام  بازگردد، اگر می خواهیم ایران خود را با این توافق انطباق  کامل دهد ، پس باید پاداش اقتصادی را که وعده داده ایم ، به آن اهدا کنیم چرا که  امروز تجارت بین کشورهای اروپایی و ایران حتی به  کمتر از قبل از مذاکره برای برجام رسیده است.  “

برخی از ناظران استدلال می کنند که آمریکا و ایران برای بازگشت به توافق هسته ای باید پیش از  دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری ایران در ماه ژوئن اقدام نمایند.

مجلس ایران دو هفته پیش مصوبه ای را تصویب کرد که اگر تحریم های آمریکا تا ۳ فوریه لغو نشود ، ایران باید اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند ، اقدامی که می تواند منجر به خروج ایران از برجام شود و همه چیز در خصوص توافق هسته ای  حتی همکاری با بازرسان آژانس انرژی اتمی سازمان ملل نیز به پایان برسد.

از سوی دیگر در آمریکا نیز عده ای معتقدند تا زمانی که بندهای جدیدی از جمله منع برنامه موشک بالستیک ایران به توافق هسته ای اضافه نشود ،دولت بایدن نباید تحریم ها را لغو کند .

ایران بارها گفته است که مایل نیست در زمینه توافق هسته ای در مورد این موضوعات گسترده بحث کند ، اما مایل است با همسایگان منطقه ای خود مانند عربستان سعودی و امارات متحده عربی صحبت کند.

ایران همچنان به بازرسی ناظر هسته ای سازمان ملل متحد ادامه داده اما محدودیت های تعیین شده در معامله غنی سازی اورانیوم را نقض کرده است.

*اکرم صدیقی. سردبیر سایت

پاسخ دادن