اتریوم، پولکادات یا فانتوم؟ آینده از آن کدام است؟

اتریوم دومین ارز محبوب دنیای کریپتوکارنسی است و در آینده ممکن است جایگاه بیت کوین را نیز به عنوان محبوب‌ترین ارز دیجیتال از آن خود کند. در کنار ویژگی‌های منحصر به فرد اتریوم، نواقصی در این شبکه دیده می‌شود که رقبای آن با بهبود این نواقص سعی در رسیدن به جایگاه اتریوم دارند.

از فانتوم به عنوان یکی از رقبای اتریوم یاد می‌شود. فانتوم با بهبود مقیاس پذیری و کاهش کارمزد‌ها، شرایط مناسبی را برای کاربران خود ایجاد کرده است. در کنار فانتوم، پولکادات با تلاش برای یکپارچه سازی بلاکچین، قصد کاهش بار ترافیکی و افزایش تعداد تراکنش‌ها را دارد.

در این مقاله به معرفی و مقایسه سه شبکه اتریوم، فانتوم و پولکادات پرداخته‌ایم.

اتریوم چیست؟

اتریوم یک شبکه متن باز غیر متمرکز است که در سال ۲۰۱۵ توسط ویتالیک بوترین تاسیس شد. هدف اصلی اتریوم استفاده از فناوری بلاکچین در جهت غیر متمرکز کردن تراکنش‌ها و تغییرات بلاکچین است. اتریوم از روش اثبات کار برای جلوگیری از خرابی و یا دستکاری داده‌ها استفاده می‌کند. زبان برنامه نویسی مخصوص اتریوم Solidity نام دارد که به اتریوم اجازه می‌دهد برنامه ریزی‌‌های دقیقی را برای اجرای قرارداد‌های هوشمند طراحی کند.

از ویژگی‌‌های منحصر به فرد اتریوم نبود شخص ثالث برای مدیریت روی شبکه است. به طوری که هر گونه تغییری که در شبکه اتریوم اتفاق می‌افتد باید به تایید تمامی اعضا برسد. ویژگی دیگر عدم تجمیع داده‌ها روی یک سرور مشخص است. تمامی اطلاعات کاربران روی سیستم شخصی خودشان نگه‌داری می‌شود که این امر امکان سرقت اطلاعات و داده‌های کاربران را تقریباً غیر ممکن می‌کند.

تمرکز اصلی اتریوم روی غیرمتمرکز سازی تراکنش‌ها و فعالیت‌های شبکه است. اتریوم با پشتیبانی از ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز یا همان Dapps، شرایط بسیار مناسبی را برای توسعه‌دهندگان ایجاد کرده است.

اتر یا ETH در شبکه اتریوم برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها در شبکه اتریوم استفاده می‌شود. محبوب‌ترین نوع اتر به erc20 معروف است و در بیشتر صرافی‌های بین المللی استفاده می‌شود. همچنین اتریوم محدودیتی در توزیع در شبکه ندارد و قیمت آن البته بر اساس مقبولیت و نوسانات بازار تغییر می‌کند. به دلیل موارد و مزایا ذکر شده باعث شده است تا طرفداران فراوانی را بر روی اتریوم سرمایه گذاری کنند و به خرید اتریوم بپردازند.

فانتوم چیست؟

فانتوم یک پلتفرم قرارداد هوشمند است که در دسامبر ۲۰۱۹ راه‌اندازی شد و به صورت متن باز در اختیار کاربران قرار دارد. تمرکز اصلی فانتوم روی پروژه‌های Dapps است. فانتوم با هدف افزایش مقیاس پذیری شبکه خود، قصد دارد حجم تراکنش‌های شبکه را بیشتر کند و در عین حال کارمزد‌ها را نیز به طور محسوسی کاهش دهد. توکن بوکی این شبکه FTM نام دارد.

فانتوم از مکانیسمی به نام بدون رهبر یا Lachesis استفاده می‌کند که نوعی مکانیسم اجماع است و با استفاده از این مکانیسم، تراکنش‌ها در کمتر از یک ثانیه در شبکه تایید می‌شوند. شبکه فانتوم می‌تواند هزاران تراکنش مختلف در شبکه را به صورت همزمان انجام دهد. از فانتوم به عنوان یکی از سریع‌ترین شبکه‌های بلاکچین نام برده می‌شود.

فانتوم تضمین می‌دهد که هر یک از گر‌ه‌های شبکه بلاکچین به صورت مستقل از یکدیگر فعالیت داشته باشند که این سبب افزایش مقیاس پذیری شبکه و کاهش ترافیک آن می‌شود. فانتوم همچنین از روش اثبات سهام استفاده می‌کند که علاوه بر کاهش مصرف انرژی به امنیت بیشتر شبکه منجر می‌شود.

فانتوم پروژه‌های جذاب زیادی را برای کاربرانش ایجاد کرده است. به عنوان مثال پلتفرم travela با استفاده از فناوری بلاکچین، بیش از ۳۰۰۰ هزار هتل، پرواز و انواع تور‌های گردشگری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. فانتوم با استفاده از Fantom Finance، به سهامداران خود اجازه می‌دهد از توکن‌های خود برای وام دهی در این سیستم استفاده کنند.

فانتوم دارای استیبل کوین مختص به خود به نام fusd است. این استیبل کوین به دلار آمریکا متصل است و در برخی پروژ‌های فانتوم قابل استفاده است. فانتوم هم که به تازگی به لیست برترین ارزهای دیجیتال وارد شده توانسته است سهم بازار خوبی را کسب کند و به همین جهت روزانه تعداد کاربرانی که به معامله و خرید و فروش فانتوم میپردازند افزوده میشود.

پولکادات چیست؟

پولکادات توسط دکتر گاوین وود، یکی از بنیانگذاران اتریوم، با هدف اتصال بلاکچین‌های متفاوت به یکدیگر وارد عرصه شد. در واقع پولکادات، مولتی چینی است که با اتصال شبکه‌های مختلف، به بهبود کلی شبکه بلاکچین کمک می‌کند. توکن بومی این شبکه DOT نام دارد. پولکادات قصد دارد یک فریم ورک کلی برای بلاکچین ایجاد کند. مشابه آنچه که HTML برای اینترنت ایجاد کرده بود.

پولکادات این توانایی را دارد که چندین تراکنش مختلف را به صورت موازی روی زنجیره‌های بلاکچین اجرا کند. این امر مقیاس پذیری شبکه را بسیار بالا می‌برد. پولکادات از طریق الگوریتم اثبات سهام کار می‌کند که این امر منجر به افزایش امنیت شبکه و کاهش مصرف انرژی می‌شود.

یکی از ویژگی‌های منحر به فرد پولکادات، ارتقا شبکه بدون نیاز به فورک است. برای ارتقا شبکه پولکادات، رای گیری بین تمام اعضای این شبکه انجام می‌شود و در صورت موافق بودن همه اعضا، ارتقا انجام خواهد شد.

پولکادات قابلیت همکاری بین تمام بلاکچین‌ها را ارائه می‌دهد. این قابلیت توسط زنجیره‌ای به نام رله انجام می‌شود. پولکادات همچنین به توسعه مفهوم وب ۳ کمک شایانی می‌کند. و از همین جهت باعث شده تا رشد روزافزونی را داشته باشد و هر روزه تعداد بیشتری از سرمایه گذاران حوزه ارز دیجیتال به خرید پولکادات می پردازند و به صورت لحظه ای به دنبال قیمت پولکادات هستند.

توکن دات را نمی‌توان به روش سنتی استخراج رمزارز به‌دست آورد بلکه برای دستیابی به توکن دات باید در حکومت پولکادات مشارکت داشته باشید. به این ترتیب که با داشتن مقداری ارز دات، در رای گیری‌های جامعه پولکادات شرکت کنید و در ازای ایمن نگه داشتن شبکه، پاداش دریافت کنید.

ویژگی‌های مشترک اتریوم، فانتوم و پولکادات 

در ابتدا می‌توان به غیرمتمرکز بودن هر سه شبکه اشاره کرد. اهداف کلی هر سه شبکه در وهله اول به توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز است. الگوریتم‌های این سه شبکه به گونه‌ای طراحی شده است که دستکاری و یا سرقت داده‌ها را تقریباً غیرممکن می‌کند.

قرارداد‌های هوشمند یکی دیگر از ویژگی‌های مشترک این سه شبکه است. قرارداد هوشمند ابتدا در شبکه اتریوم پایه‌گذاری شد که از طریق زبان برنامه نویسی Solidity نگارش شده است. هر سه شبکه از توکن erc20 شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کنند.

تفاوت‌های اتریوم، فانتوم و پولکادات

اتریوم از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کند در حالی که فانتوم و پولکادات از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کنند. الگوریتم اثبات سهام به افزایش مقیاس پذیری شبکه و کاهش کارمزد تراکنش‌ها منجر می‌شود و در این زمینه، فانتوم و پولکادات شرایط بسیار بهتری را نسبت به اتریوم دارند.

اتریوم در حال حاضر به ظرفیت کلی شبکه خود نزدیک شده است. به این معنی که ترافیک شبکه اتریوم بسیار زیاد است و کارمزد‌های شبکه نیز گران‌تر است. در مقابل فانتوم و پولکادات، با توجه به مقیاس پذیر بودنشان، نگرانی بابت ترافیک شبکه ندارند و کارمزد‌های تراکنش‌ها نیز بسیار ناچیز است.

شبکه اتریوم برای تایید هر تراکنش به حداقل ۱۵ ثانیه زمان نیاز دارد در حالی شبکه‌های فانتوم و پولکادات هزاران تراکنش را در کسری از ثانیه انجام می‌دهند.

اتریوم با ارائه پروژه اتریوم ،۲ سعی در حرکت به سوی الگوریتم اثبات سهام و بهبود نواقص شبکه اتریوم دارد. اتریوم همچنین مقبولیت بسیار بالایی در میان سرمایه‌گذاران دارد و از حامیان بسیار بزرگی نیز برخوردار است.

هر دو ارز فانتوم و اتریوم بیشتر بر روی قرارداد‌های هوشمند تمرکز دارند در حالی که پولکادات روی تجمیع بلاکچین‌ها و بهبود عملکرد شبکه تمرکز کرده است.

کدام بهتر است؟

برای پاسخ به این سوال فاکتور‌های بسیاری را باید در نظر گرفت. اتریوم در حال حاضر مورد قبول اکثریت جامعه است. رشد قیمتی اتریوم در یک سال اخیر چشمگیر بوده است  و بسیاری از سرمایه‌گذاران خرید اتریوم را برای سبد‌های سرمایه خود در نظر دارند. بسیاری از کارشناسان معتقدند نرخ اتریوم تا انتهای سال ۲۰۲۱ نزدیک به ده هزار دلار خواهد بود. در حالی که فانتوم و پولکادات از لحاظ پذیرش در جامعه، هنوز مسیر طولانی را در پیش دارند. اگرچه لیست شدن پولکادات و فانتوم در صرافی‌های بزرگ دنیا، کمک بسیاری به شناخته شدن این ارز‌ها کرد، اما مسیر پیش رو برای رسیدن به اتریوم به هیچ عنوان آسان نخواهد بود.

پاسخ دادن