اتفاق نظر ۳ قوا برای حل مشکل لایحه بودجه ۱۴۰۰

اتفاق نظر 3 قوا برای حل مشکل لایحه بودجه 1400

رئیس قوه قضائیه گفت: با همکاری دولت ومجلس بودجه ۱۴۰۰ بررسی خواهد شد و همچنین با همکاری های لازم، تمام مشکلات رفع می شود.

تهران – اقتصادبرتر – ۸ دی ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از خانه ملت، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر امروز(دوشنبه) در پایان جلسه سران قوا در مجلس با اشاره به پایان سال ۲۰۲۰ گفت: ملت ما دو نمره ۲۰ در این سال (میلادی) کسب کردند، البته دولت نتوانست نمره ۲۰ بیاورد.

رئیس جمهور گفت: ملت ما هم در مقاومت و ایستادگی در برابر جنگ اقتصادی و تحریم‌های ضد بشری و انسانی آمریکا و هم در برابر ویروس کرونا با ایستادگی، هماهنگی و اجرای دستور العمل‌های بهداشتی موفقیت‌های بزرگی را به دست آوردند.

 روحانی گفتگو‌های امروز سران قوا را حول سه محور برشمرد و تصریح کرد: موضوع اول پیرامون سخنان مقام معظم رهبری که فرمودند ما باید در قدم اول تحریم را بی اثر کنیم و در قدم دوم نیز باید تحریم‌ها را بشکنیم؛ در این زمینه گفتگوی بسیار خوبی که داشتیم و همه ما نسبت به این اصل اتفاق نظر داریم.

رئیس جمهور ادامه داد: ما نسبت به شیوه‌ها و قدم‌هایی که باید با یکدیگر برداریم، نظرات مان بسیار نزدیک و مشابه است، لذا ان شاء الله این بحث را در جلسات آینده سران قوا ادامه می‌دهیم.

 روحانی موضوع لایحه بودجه ۱۴۰۰ را محور دوم گفتگو‌های امروز سران قوا خواند و گفت: این لایحه به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده و نمایندگان در حال بررسی هستند؛ درباره این که مجلس و دولت در چه مواردی می‌توانند با یکدیگر همکاری کنند و همچنین راجع به اصلاحات احتمالی در تنظیم نهایی بودجه که باید با یکدیگر انجام دهیم، گفتگو کردیم.

رئیس جمهور گفت: در خصوص کلیات بحث با یکدیگر اتفاق نظر داشتیم، در خصوص شیوه و موارد نیز بنا شد، تیم اقتصادی دولت با نمایندگان و اعضای کمیسیون تلفیق بحث و بررسی کنند.

رئیس جمهوری تاکید کرد: مردم اطمینان داشته باشند اگر واکسنی از خارج خریداری کنیم، با اطمینان کامل این کار را خواهیم کرد. در واکسن داخلی هم زمانی مجوز واکسیناسیون صادر خواهد شد که به اطمینان برسیم و همه مراحل را طی کند.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی پس از پایان نشست مشترک سران قوا در جمع خبرنگاران ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن شهادت حضرت صدیقه طاهره (س)، گفت: مردم ما از فاطمه اطهر (س) درس بصیرت آموختند و حقیقتا در ۹ دی امتحان خوبی را پس دادند و در لبیک به پیام مقتدای بصیرت آفرین با حضورشان در صحنه، امنیت کشور را تضمین کردند و از انقلاب اسلامی و نظام در مقابل تخریب گران صیانت کردند که این روز را باید گرامی داشت و آنچه مردم در مقابل فتنه از خود در دشمن ستیزی و دشمن شناسی نشان دادند، همچنین باید حرکت انقلابی و حضور مردم در روز بصیرت و میثاق با ولایت را گرامی بداریم.

رئیس قوه قضائیه افزود: این مردم عزیز با ایستادگی و مقاومت انتظارشان هماهنگی و همراهی همه مسئولان است، امروزه وحدت و انسجام بین قوا و نهادهای حاکمیتی یک ضرورت و یک راهبرد اساسی است. امروزه مردم با مشکلات معیشتی و کرونا روبرو هستند و باید همه دستگاه ها با این دو مشکل مقابله کنند، یقین داریم که می توانیم و این «ما می توانیم» را از شهید قاسم سلیمانی و شهدا آموخته ایم.

رئیسی تاکید کرد: کشور با امکانات مادی و معنوی بسیاری که دارد، قادر است با نیروی متراکم جوانی بر مشکلات فائق آید و در یک کلمه راهبرد اساسی خنثی سازی تحریم ها را با قدرت دنبال کند. ما این را نه در سخن، بلکه در عمل، شهدا و مجاهدان این میدان نشان دادند و ابتکارات و خلاقیت ها در حوزه های مختلف نیز نشان داده شده که امکان فائق آمدن بر همه مشکلات و خنثی سازی تحریم ها وجود دارد و این راهبرد را باید دنبال کرد.

رئیس قوه قضائیه اظهار کرد: سخنانی که در جلسه مطرح شد نشان از این بود که باید همکاری بین سه قوا در جهت اجرای منویات رهبری حکیم فرزانه انقلاب اسلامی باشد که حقیقتا راه را برای همه ما روشن کردند. امروز انسجام و وحدت قوا باید در جهت خواست مردم، اعتمادآفرینی و رضایت مردم و اجرای منویات رهبری باشد.

رئیس قوه قضائیه در پایان گفت: یقین داریم که بودجه ۱۴۰۰ هم با همکاری دولت و مجلس دنبال خواهد شد و تمامی آن مسائلی که در جلسه بیان شد، با همکاری و مساعدت ها، این مشکلات رفع خواهند شد.

مجلس در هماهنگی با دولت بودجه‌ای با اولویت معیشت مردم و حمایت از تولید تنظیم می کند

برای خرید یا تولید واکسن کرونا اعتبار لازم تامین می شود

رئیس مجلس شورای اسلامی اولویت‌های کاری قوای سه‌گانه در سال آینده را تشریح و تأکید گرد:بحث رفع تحریم با محوریت خنثی‌سازی تحریم ها در دستور کار قرار دارد. وی همچنین گفت که مجلس تلاش می کند در هماهنگی با دولت بودجه ای را تنظیم کند که تورم زا نباشد و اولویت آن معیشت مردم، رسیدگی به محرومین و توجه جدی به بخش تولید باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این اولین جلسه سران قوا در مجلس یازدهم است، بیان کرد: توفیقی است که در این روز میزبان رئیس جمهور و رئیس قوه قضائیه هستیم. این حضور را خوش آمد می‌گوییم و همان طور که مقام معظم رهبری تأکید داشتند تداوم چنین گفت‌وگوهایی می‌تواند مشکلات را حل کند.

موضوع تحریم با محوریت خنثی‌سازی تحریم در اولویت کار است

وی با اشاره به مباحث مطرح شده در نشست مشترک سران قوا اظهار داشت: موضوع تحریم با محوریت خنثی‌سازی تحریم در اولویت کار است و مبنای این کار برای رفع تحریم هم می‌تواند موثر باشد.

رئیس دستگاه قانونگذاری کشور ادامه داد: اکنون در ایام بودجه هستیم و دولت بودجه را تقدیم مجلس کرده است، همین اکنون که ما در نشست سران قوا هستیم اعضای کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ در حال بررسی این لایحه هستند. بودجه سند مالی سالانه است ولی واقعیت این است این سند مالی در واقع سند حکمرانی است که در سیاست های مالی هزینه و درآمد دولت را تعیین می‌کند و در سیاست پولی زندگی مردم را رقم می زند.

قالیباف گفت: بودجه برنامه سالانه‌ای است که در راستای برنامه ۵ ساله عمل می‌کند، سعی ما این است که بودجه با هماهنگی دولت، وزارتخانه‌های اقتصادی و کارشناسان با همکاری و همفکری تهیه شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نشست قبلی سران قوا در ریاست جمهوری بیان کرد: در آن جلسه بر روی مباحث بودجه مفصل گفت‌وگو کردیم و روی مباحثی توافق شد و مقرر شد با وزرا و سازمان برنامه و بودجه، بودجه‌ای ببندیم که کاهش تورم، معیشت، سلامت، رسیدگی به محرومین و مستضعفین و محرومیت‌زدایی در اولویت و مورد توجه باشد. همچنین به بحث مهم تولید تأکید شد و به دنبال آن هستیم صادرات را بر واردات غلبه دهیم تا تراز عملیاتی رشد کند.

وی در این باره توضیح داد: به دنبال روش هایی هستیم که ضمن حفظ سیاست‌ها، کسری تراز عملیاتی را کاهش دهد چرا که هر چقدر کسری تراز عملیاتی بالا رود فشار بیشتری به مردم وارد خواهد شد.

قالیباف با اشاره به اینکه بحث بعدی جلسه مشترک سران قوا موضوع سلامت بوده است، تأکید کرد: اولویت ما تهیه واکسن و حمایت از آسیب‌دیدگان کرونا است که می‌خواهیم در بودجه سال آینده این موارد را مد نظر قرار دهیم به طوری که اعتبار لازم برای خرید یا تولید واکسن در نظر گرفته شود.

رئیس دستگاه قانونگذاری کشور تأکید کرد: در این جلسه هماهنگی‌های خوبی صورت گرفت و جمع‌بندی شد که بودجه‌ای با حداقل تورم، درآمد واقعی و پایدار برای پیشرفت و رشد اقتصادی سال آینده داشته باشیم.

پاسخ دادن