اثر جریان نقدینگی و انتظارات تورمی بر بورس

اقتصادبرتر

 پیش بینی رشد ادامه دار بورس با تکیه بر ۴ عامل درخصوص اثر جریان نقدینگی و انتظارات تورمی بر معادلات ارزش‌گذاری سهام است.

تهران – اقتصادبرتر – ۶ بهمن ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از بورس پرس، مشاور بورسی (اماکو) با ارائه گزارش امروز بازار سهام اعلام کرد: در دومین روز هفته، شاخص کل بورس تهران با رشد ۱۳۱۰ واحدی بر قله ۴۱۸ هزار و ۳۱۲ تایی ایستاد تا امروز نیز رکورد جدیدی را به ثبت رساند. شاخص کل هم وزن نیز با رشد ۱۷۹۱ واحدی به رقم ۱۳۷ هزار و ۳۳۳ رسید. بیشترین اثر مثبت را بر شاخص کل نمادهای “اخابر و شیران” داشتند و ارزش معاملات بورس و فرابورس هم به ۴٫۷ و ۲٫۴ هزار میلیارد تومان رسید.

در ابتدای معاملات امروز شاخص کل با رشد ۵ هزار واحدی به کانال ۴۲۲ هزار تایی رسید اما با افزایش فشار فروش دوام نیاورد و در نهایت در سطح ۴۱۸ هزار تایی قرار گرفت. توجه اهالی بازار به گروه خودرویی و بانکی به دلایل اخبار مربوط به تجدید ارزیابی همچنان قابل بررسی است. شرکت سایپا با ۱۷۷ میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات امروز را به خود اختصاص داد.

آنچه که در این فضا شاهد هستیم این است که جریان ورود نقدینگی به بازار سهام همچنان قدرتمند بوده و کلیه عوامل موثر بر قیمت سهام همچون گزارش های ماهانه و صورت های مالی شرکت ها را به حاشیه برده است. موضوعی که در این بین فعالان بازار به آن اشاره می کنند، انتظارات تورمی سنگین است که می‌تواند معادلات ارزش‌گذاری سهام را تغییر می‌دهد آن هم در شرایطی که بازارهای رقیب جذابیتی برای سرمایه گذاران و جذب نقدینگی ایجاد نمی کنند. نرخ دلار امروز در محدوده ۱۳۵۶۰ تومان گزارش شده و قیمت سکه نیز حدود ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان است.

در هفته پایانی سال میلادی، بازارهای جهانی به علت انتشار ویروس کرونا کاهش قیمت را تجربه کردند. مس به کمتر از ۶ هزار دلار و روی به ۲۳۰۰ دلار رسید. در این فضا اما قیمت هر انس طلا با رشدی ۱۲ دلاری به ۱۵۷۳ دلار رسید و قیمت هر بشکه نفت برنت نیز که در ابتدای هفته میلادی به ۶۵ دلار رسیده بود به ۵۹٫۸۹ دلار رسید.

در حوزه اخبار، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه اعلام کرده به شرط تغییر رویه آمریکا و رفع تحریم ها، مذاکره غیر محتمل نیست لکن دونالد ترامپ در توییتی که به زبان فارسی منتشر کرده پیشنهاد برداشتن تحریم های ایران پیش از شروع مذاکره با این کشور را رد کرده است.

وزیر اقتصاد نیز از ارسال لایحه حمایت از سهامداران خرد به مجلس خبر داد که انتظار می رود تصویب آن منجر به سهولت کسب و کار و بهبود ۲۰ رتبه ای جایگاه ایران در شاخص زیر گروه شود. وزارت اقتصاد همچنین برای فروش سهام شرکت های دولتی در بورس و فرابورس علاوه بر روش های مندرج در قانون اصل ۴۴ از صندوق های سرمایه گذاری یا عرضه اولیه با روش ثبت سفارش هم اقدام و تا ۳۰ درصد تخفیف لحاظ می کند.

برای روزهای آتی می توان پیش بینی کرد علاوه بر اخبار افزایش سرمایه شرکت ها از محل تجدید ارزیابی و انتشار گزارش های دی ماه با توجه به رکود بازارهای رقیب و ورود نقدینگی جدید به بازار همچنان امکان رشد بازار وجود دارد. نکته ای که همچنان باید به آن توجه داشته باشیم حفظ جانب احتیاط و سرمایه گذاری در سهم های بنیادی، ارزنده و نقد شونده است زیرا شناسایی سود همواره به عنوان گزینه احتمالی، مدنظر سهامداران قرار دارد.

پاسخ دادن