اجازه ندهید، وضعیت مرغ و گوشت بحرانی تر شود

با عدم عرضه نهاده‌های تولید دام و مرغ، تولید گوشت مرغ و دام کاهش یافته عرضه آن در بازار با مشکل مواجه شده و قیمت‌ها بشدت افزایش یافته است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۴ تیر ۱۴۰۰

برخی دامداران و پرورش دهندگان مرغ می‌گویند، دولت باعدم تخصیص بموقع ارز باعث شده تولید کنندگان نتوانند بموقع نهاده‌های تولید را تامین کنند و همین امر باعث کاهش تولید شده است.

مدیر اموردام سازمان جهاد کشاورزی نیز با بیان اینکه بخش اعظمی از مشکلات دامداران ناشی از خشکسالی است، عنوان می‌کند: دامداران با گرانی نهاده مواجه هستند، غذای دام دو بخش است یکی علوفه مانند کاه، ذرت علوفه و یونجه و دیگری مواد دانه شامل جو، ذرت دانه‌ی، سویا، کنجاله سویا و سبوس است.

فضل اله موموندی می‌گوید: مواد دانه‌ای مورد نیاز دامداران صنعتی بر اساس سرشماری و شاخص وزارت جهاد کشاورزی تهیه می‌شود، دامداران می‌توانند با مراجعه به مرکز خدمات ماه به ماه نهاده مورد نیاز خود را تحویل بگیرند اما مشکل به تامین مواد علوفه بر می‌گردد زیرا به دلیل حجم بالا و وزن سبک کرایه حمل آن بالا است.

وی خاطرنشان می‌کند: خشکسالی کاهش علوفه مرتع ومزارع دیم را به دنبال داشته است و به دلیل عرضه کم با افزایش قیمت مواجه هستیم، قرار است تسهیلات بانکی در اختیار دامداران قرار دهیم تا بتوانند علوفه مورد نیاز را از همسایه‌های خود خریداری کنند و دلالان و دامداران غیر بومی در فصل برداشت از استان علوفه خریداری نکنند.

مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی لرستان تاکید می‌کند : دولت راهکاریی مانند پرداخت تسهیلات بانکی به دامداران، صادرات دام زنده و خرید تضمینی گوشت را در دستور کار خود قرار داده است، سازمان جهاد کشاورزی استان در تامین نهاده عملکرد خوبی داشته است.

موموندی در مورد قیمت شیرخام و گوشت قرمز نیز توضیح می‌دهد: نرخ مصوب شیر ۴۵۰۰ بود اما نرخ جدید ستاد تنطیم بازار ۶۴۰۰ تومان تعیین شده که به استان اباغ نشده است، گوشت قرمز هم یین ۸۰ تا ۱۲۰ هزار تومان در نوسان است.

در حالی که وزارت جهاد با استناد به افزایش ۸۴ درصدی کشتار دام، خواستار افزایش قیمت تولیدات دامی است برخی کارشناسان ردپای ارز ۴۲۰۰ را همچنان در این ماجرا پررنگ می‌دانند و درباره حذف این اقلام از سبد خانوار هشدار می‌دهند.

دامداران لرستانی امسال با مشکلات متعددی از جمله نبود و گرانی قیمت نهاده مواجه هستند، خشکسالی، افزایش قیمت علوفه و دیگر نهاده‌های دامی را به دنبال داشته است. دامدارها معتقدند در این شرایط این دلالان هستند که سود می‌برند و آنها به خاطر مشکلات موجود متضرر شده‌اند.

در لرستان، نسرین صفربیرانوند، دامداران صنعتی و سنتی می‌گویند: با گران شدن قیمت نهاده و افزایش کرایه حمل و نقل نه تنها سودی عائدمان نمی‌شود بلکه متضرر هم می‌شویم، مشکل تامین نهاده و از طرفی گرانی سبب شده برخی از دامداران ناچار به فروش دام خود به قیمت پایین شوند.

قیمت نهاده‌های دامی در بازار آزاد بسیار بالا است وجود دلالان و دامداران غیر بومی برای خرید علوفه از استان نیز مشکلات را دو چندان کرده به طوری که برخی دامداران ناچار شده‌اند دامپروری را رها کنند.

شرایطی که وضعیت مبهمی را پدید آورده است. وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد:کاهش تولید شیر و گوشت قرمز در بلند مدت تهدید امنیت غذایی کشور را رقم می‌زد. وزارت جهاد کشاورزی در گزارشی، ابعاد جدیدی از دلایل افزایش قیمت شیر خام به ۶۴۰۰ تومان که رشد ۴۲ درصدی را در کمتر از یک سال نشان می‌دهد، توضیح داد.

 در گزارش وزارت جهاد آمده است: افزایش قیمت جهانی نهاده‌های وارداتی (ذرت، جو و کنجاله)، هزینه‌های پرسنلی، کرایه حمل نهاده‌ها و دیگر اقلام هزینه‌ای در سال جدید به همراه بروز خشکسالی بی سابقه در کشور، تورم سطح عمومی قیمت‌ها و افزایش قابل توجه قیمت مواد علوفه‌ای نسبت به سال قبل، موجب افزایش قیمت تمام شده هر کیلوگرم شیر خام از رقم ۴۵۰۰ تومان در سال ۱۳۹۹ به بیش از ۶۴۰۰ تومان در خرداد سال ۱۴۰۰ شد. این در حالی است که با توجه به این رشد قیمت تمام شده شیر خام و در صورت اصلاح نشدن قیمت شیر، دامداران به ازای تولید هر کیلوگرم شیر بیش از ۱۹۰۰۰ ریال ضرر می‌دهند. این زیان برای یک گله کوچک ۱۰۰ رأسی با تولید روزانه ۳ تن شیر خام، روزانه بیش از پنج میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و ماهیانه بیش از ۱۷۱ میلیون تومان خواهد بود.

  • وضعیت گوشت و مرغ در شرایط بحرانی

 وزارت جهاد کشاورزی در گزارش خود به پدیده ماه‌های اخیر صنعت دامداری کشور که فزونی گرفتن کشتار دام اعم از مولد و غیر مولد بوده، اشاره کرد و گفته است: به دلیل ناتوانی در تحمل این زیان سنگین، دامداران مجبور به کشتار دام‌ها شده اند به گونه‌ای که بر اساس گزارش مرکز آمار، کشتار دام سبک و سنگین در دو ماه ابتدای سال ۱۴۰۰ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۷۱ و ۸۴ درصد افزایش نشان می‌دهد و این روند در هفته‌های اخیر شدت بیشتری گرفته است. این در حالی است که حذف دام‌های مولد علاوه بر از دست دادن سرمایه و ذخایر ژنتیکی دام‌های کشور، در مدت کوتاهی موجب کاهش تولید شیر و گوشت قرمز می‌شود و جمعیت کل دام را به شدت کاهش می‌دهد. از سوی دیگر با توجه به فاصله نسل ۵/۳ تا ۴ سال، به هیچ وجه در میان مدت کاهش جمعیت دام قابل جبران نخواهد بود و کشور را با خطر کمبود شیر و گوشت مواجه خواهد ساخت.

 داده‌های مرکز آمار ایران نیز نشان می‌دهد، در دو ماه امسال، تعداد کشتار دام سبک و سنگین نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب بیش از ۷۰ و ۸۴ درصد افزایش یافته است. این در حالی است که وزن دام سبک و سنگین کشتار شده، به ترتیب بیش از ۶۴ و ۷۸ درصد افزایش یافته که حاکی از ذبح دام با وزن کمتر و در تعداد بالاتر در ماه‌های ابتدای امسال است. روندی که به استناد گزارش وزارت جهاد، در هفته‌های اخیر نیز شدت یافته است. در هر حال به نظر می‌رسد مجوز افزایش قیمت اگرچه می‌تواند بحران تولید را حل کند، ولی مشکل مصرف را افزایش خواهد داد. آمار‌ها نشان می‌دهد که طی سال‌های اخیر به دلیل جهش قیمت گوشت و لبنیات، این محصولات از سفره بخشی از جامعه حذف شده است و افزایش بیشتر قیمت آن موجب حذف بیشتر این محصولات از سبد خانوار‌ها و در نتیجه تبعات منفی آن بر سلامت جامعه و نسل‌های بعد خواهد شد. آیا باید همچنان به روند معیوب و پراشکال اعطای ارز ۴۲۰۰ ادامه داد یا با پذیرش افزایش قیمت و حذف ارز ۴۲۰۰ یارانه نقدی آن را به حساب مصرف کننده واریز کرد.

با وجود اینکه سازمان جهاد کشاورزی می‌گوید: دامداران ‌صنعتی و روستایی می‌توانند با مراجعه به مرکز خدمات جهاد کشاورزی نهاده مورد نیاز خود را تهیه کنند اما برخی دامداران می‌گویند خبری از نهاده دولتی نیست.

پاسخ دادن