اجرای طرح اتصال شبکه برق ایران و روسیه از پاییز

معاون برق و انرژی وزیر نیرو اعلام کرد: از شروع فصل پاییز برنامه‌های اجرایی طرح سنکرون (اتصال) برق ایران به روسیه برای تبادل انرژی در شرایط سخت، آغاز خواهد شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۱ مرداد ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به‌ نقل ازپایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، همایون حائری صبح امروز (دوشنبه) در آخرین نشست شورای معاونان وزارت نیرو و مدیران عامل شرکت‌های استانی آب و برق که با حضور رضا اردکانیان وزیر نیرو برگزار شد، افزود: کارهای مطالعاتی سنکرون برق با کشور روسیه توسط یک شرکت ایرانی انجام شد. برق از طریق دو کشور دیگر به کشور روسیه سنکرون شد تا در شرایط سخت، تبادل انرژی وجود داشته باشد اکنون اواخر کار مطالعات سنکرون ایران و روسیه است و از شروع فصل پاییز برنامه‌های اجرایی آن آغاز خواهد شد.

معاون برق و انرژی وزیر نیرو در ادامه عملکرد بخش تخصصی صنعت برق در چهار سال گذشته را به سه بخش تقسیم کرد و خاطرنشان ساخت: بخش اول اقدام‌های توسعه‌ای و خدمات رسانی برق از جنس ساخت و سازهاست. بخش دوم افزایش بهره‌وری در صنعت برق که از جنس ساز و کاری است و بخش سوم اعتبار سطح تعاملات و نگرش‌هاست که از جنس استراتژی است. در بخش اقدام‌های توسعه‌ای و خدمات‌رسانی برق، افزایش کمی و کیفی صنعت برق در ادامه فعالیت‌های دولت قبل صورت گرفته و در زمان کنونی ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور ۸۵ هزار مگاوات است.

وی افزود: ۷۰ درصد از نیروگاه‌های حرارتی و ۸۰ درصد واحدهای سیکل ترکیبی در بخش خصوصی ساخته می‌شود. اکنون یک میلیون کیلومتر شبکه فشار ضعیف، متوسط و فشار قوی در کشور وجود دارد. تبدیل واحدهای گازی به سیکل ترکیبی با هدف افزایش راندمان نیروگاه‌ها، کاهش تلفات و ارتقای دیپلماسی انرژی صورت گرفته و در طول چهار سال بیشترین میزان واحدهای گازی، تبدیل به سیکل ترکیبی شده که این امر منجر به کاهش مصرف سوخت شده است. در این چهار سال به اندازه کل تاریخ صنعت برق، واحد گازی به واحد به سیکل ترکیبی تبدیل شده است.

حائری خاطرنشان ساخت: راندمان نیروگاه‌های حرارتی در پایان دولت گذشته ۳۸.۱ درصد بوده و در زمان کنونی به ۳۹ درصد رسیده است که این افزایش یک درصدی راندمان در طول چهار سال، حدود ۷.۵ میلیارد متر مکعب گاز صرفه‌جویی کرده است. کاهش تلفات کل شبکه توزیع و فوق توزیع برق در پایان سال ۹۶ حدود ۱۱.۳۶ درصد تلفات کل شبکه کشور بوده که با اقدام‌های انجام شده در پایان سال ۹۹ تلفات کل شبکه برق به ۱۰.۰۲ درصد رسید و در طول چهار سال بیش از ۱۷ میلیارد کیلووات ساعت صرفه‌جویی انرژی انجام شد.

  • افزایش راندمان نیروگاهی کشور

حائری به برنامه تکلیفی جامع انرژی کشور برای وزارت نیرو اشاره کرد و گفت: تکلیف این بود که در پایان سال ۱۴۰۰ راندمان نیروگاه‌ها به ۳۹ درصد برسد که ما در سال گذشته به آن راندمان رسیدیم و تلفات کل شبکه در پایان سال  ۱۴۰۰ به ۱۰.۵ درصد خواهد رسید و در سال گذشته تلفات شبکه برق به ۱۰.۰۲ رسید. وی افزایش تاب آوری سیستم صنعت برق با ارتقای فضای همکاری و اقدام‌های یکپارچه را از دیگر کارهای مهم صنعت برق در چهار سال گذشته عنوان کرد و افزود: در سال جاری به دلیل شرایط آب و هوایی ۷ هزار و ۵۰۰ مگاوات تولید نیروگاه‌های آبی از دست رفت و ۲۵۰۰ مگاوات نیز به خاطر کمبود واحدهای حرارتی تحقق نیافت.

  • برقراری ارتباط الکتریکی با همسایگان

معاون برق و انرژی وزیر نیرو با اشاره به اینکه در موضوع دیپلماسی انرژی ارتباط‌های خوبی با کشورهای همسایه برقرار شد و همین امر باعث شد صادرات و واردات برق به خوبی انجام شد، گفت: بخشی از مشکلات صنعت برق که با نرخ تکلیفی اداره می‌شد از محل صادرات برق جبران شد. صادرات مستقیم سالانه برق ۶ میلیارد کیلووات ساعت است.

پاسخ دادن