اجرای طرح کمربند سبز برای مقابله با ریزگردها

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، گفت: حفاظ از محیط زیست یکی از اولویت های مهم دولت تدبیر و امید در برنامه ششم توسعه است.

تهران- اقتصاد برتر- ۴ بهمن ۹۵

معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، صبح امروز(۴ بهمن) در نشست شورای اداری  استان ایلام اظهار کرد: مقابله با آتش سوزی در سطح جنگل های از مهمترین برنامه های سازمان حفاظت از محیط زیست است.

وی، بابیان اینکه تغییر اقلیم در سطح جهان و در همه ابعاد موردتوجه جوامع و دولت ها قرارگرفته است، ابراز کرد: مسئله تغییر اقلیم امروز به شدت مناسبات آب و هوایی را در دنیا تحت تأثیر خود قرار داده و به تبع همه انسان ها از این موضوع تأثیر می پذیرند.

معصومه ابتکار، با اشاره به اینکه زندگی همه جوامع و انسا ن ها و مناسبات اجتماعی، کشاورزی و آب در آینده تحت تأثیر تغییر اقلیم قرارگرفته است، گفت: تغییر الگوی مصرف انرژی و زمینه سازی برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای یکی از مهم ترین راهکارهای مقابله با تغییر اقلیم است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، با اشاره به توافق کشورهای مختلف جهان در اجلاس پاریس به منظور مقابله با آثار و خطرهای تغییر اقلیم در سطح جهان، یادآور شد: دولت تدبیر و امید نیز با توجه به اهمیتی که به مسئله حفظ محیط زیست و حراست از عرصه های طبیعی می دهد، یکی از مهم ترین اولویت های کاری خود را در سال ۹۶ به موضوع تغییر اقلیم داده است.

وی، بابیان اینکه تغییر اقلیم در حوزه زاگرس در سال های اخیر به صورت افزایش آتش سوزی ها، بروز سیلاب های مخرب، کاهش بارندگی و خشکیدگی درختان مشاهده شده است، افزود: دولت تدبیر و امید در برنامه ششم توسعه، حفاظت از محیط زیست را یکی از اولویت های کاری قرار داده است.

ابتکار، در ادامه تغییر الگوی مصرف انرژی و زمینه سازی برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای را از مهم ترین راهکارهای مقابله با تغییر اقلیم عنوان و اظهار کرد: در دولت یازدهم فرصت استثنایی در حوزه محیط زیست فراهم شد و این ناشی از اراده جمعی در داخل کشور و با ابلاغ سیاست های کلی زیست محیطی از سوی مقام معظم رهبری تکمیل گردید.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، بابیان اینکه مقابله با بروز آتش سوزی در جنگل ها و مراتع از مهم ترین برنامه های سازمان حفاظت از محیط زیست است، گفت: با تلاش های صورت گرفته در سازمان و فرهنگ سازی در بین اقشار مختلف مردم، امسال شاهد کاهش ۶۷ درصدی آتش سوزی ها نسب به مدت مشابه سال قبل بوده ایم.

وی، در ادامه با اشاره به گسترش پدیده ریز گردها طی دهه اخیر، اظهار کرد: با تلاش های جمهوری اسلامی ایران، ۴ قطعنامه در سازمان ملل به منظور مقابله با آثار سوء این پدیده زیست محیطی به تصویب رسیده است و امید می رود که با همکاری کشورهای درگیر این مسئله بتوانیم گام های عملی برای برخورد با ورود گردوغبار برداریم.

ابتکار، با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین کانون های ورود ریزگردها به کشور از کشور عراق است، بیان کرد: گسترش فضای سبز در استان واسط عراق که هم مرز با استان ایلام بوده، بسیار باارزش و موردتوجه و حمایت بالاترین مسئولین کشور عراق نیز قرارگرفته و هم اکنون طرح کمربند سبز و کاشت نهال در کانون های بحران در دست اقدام است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، در پایان خاطرنشان کرد: در راستای اجرای طرح« هر مدرسه یک پارکبان»، محیط بانان با حضور در سطح مدارس، خاطرات و دیدگاه های خود در زمینه حفاظت از محیط زیست را برای دانش آموزان بیان می کنند.

پاسخ دادن