احتمالا واردات خودرو آزاد می‌شود

واردات خودرو
اقتصادبرتر

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو اظهار داشت: در دولت بعدی به احتمال زیاد واردات خودرو آزاد خواهد شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتراین روزها با توجه به ممنوعیت واردات خودرو قیمت ها در بازار سر به فلک کشیده است. این در شرایطی است که اخیر قیمت خودروهای داخلی نیز روند افزایشی به خود گرفته است. اما با این وجود سوال مهمی که مطرح می‌شود این است که بعد از انتخابات روند قیمت ها به چه صورت خواهد بود؟ برای بررسی بیشتر این موضوع گفت و گویی با مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو انجام دادیم که در ادامه گزارش مشروح آن را می خوانید. با گسترش نیوز همراه باشید.

دادفر ابتدا در خصوص وضعیت قیمت ها در بازار اظهار کرد: متاسفانه هم خودروهای داخلی و هم خارجی افزایش لاک پشتی قیمت را تجربه می‌کنند. علت این افزایش قیمت نیز در اصل به ممنوعیت واردات خودرو به کشور بازمی‌گردد. البته بخش دیگری نیز مربوط به فشار و تقاضای خودروسازان برای بالا بردن نرخ محصولات است. به طور کلی می‌توان گفت هر وقت قیمت خودروهای داخلی بالا می‌رود نرخ مدل های خارجی نیز افزایش می‌یابد. علت بعدی نیز مرتبط با افزایش قیمت دلار است.

  • اثر دریافت مالیات روی قیمت خودروهای وارداتی

وی ادامه داد: ناگفته نماند که دریافت مالیات از خودروهای وارداتی بالای یک میلیارد تومان نیز روی افزایش قیمت ها موثر بود. این که قیمت یک خودروی وارداتی از ۳۰۰ میلیون به بالای ۱ میلیارد تومان رسیده محصول بی تدبیری است. در نتیجه مردم در این شرایط مجبور به پرداخت مالیات هستند و این در حالی است که ما شاهد دریافت عوارض و تعرفه خودرو نیز هستیم. به علاوه وقتی این مالیات توسط صاحب خودرو پرداخت می‌شود همان مقدار را روی قیمت خودرو اضافه می‌کند تا از خریدار بعدی دریافت کند.

  • دولت بعدی واردات را آزاد می‌کند

دادفر در خصوص آزادسازی واردات خودرو گفت: به نظر می‌رسد که در راستای افزایش رضایت مندی مردم دولت بعد یک سری فضاها را باز خواهد کرد. اگر به همین شیوه پیش برویم اسفند ماه امسال رشد ۵۰ درصدی قیمت ها را خواهیم داشت. بنابراین دولت ها مجبور هستند بحث واردات خودرو را سریعا آزاد کنند و حتی شاید نرخ تعرفه را نیز کاهش دهند. همچنین قیمت خودروهای داخلی نیز آزاد خواهد شد در نتیجه بازار نیز به تعادل می‌رسد. بنابراین مطمئن باشید که واردات خودرو در دولت بعدی آزاد خواهد شد.

  • تعادل بازار با آزادسازی واردات

وی در خصوص نحوه دریافت تعرفه نیز گفت: اگر نرخ تعرفه به شرایط قبل باشد قیمت رسیدن محصول به دست مشتری ۱۵۰ درصد ضربدر نرخ ارزی کالا می‌شود. یعنی برای یک خودروی ۳۰ هزار دلاری با این شرایط قیمتی در حدود ۱.۵ میلیارد تومان خواهد شد. به عنوان مثال یک سانتافه ۲۰۲۱ قیمتی در همین حدود خواهد داشت. با این وجود می‌توان گفت آزادسازی واردات از نظر روانی روی قیمت ها تاثیر می‌گذارد. مالکان قبلی نیز اقدام به فروش خودرو می‌کنند تا نمونه های جدید را بگیرند و رقابت بین فروشندگان منجر به کاهش قیمت ها خواهد شد.

دادفر در پایان به نحوه تامین ارز برای واردات خودرو نیز اشاره کرد و گفت: در خصوص آزادسازی واردات خودرو اگر تحریم باقی بماند واردکنندگان خودرو از خارج کشور می‌توانند تامین منابع را انجام دهند. اما اگر تحریم نباشد به راحتی با تامین منشا پول و جذب سرمایه گذار خارجی واردات را انجام داد. در حقیقت می‌توان گفت نگاه ما به داخل کشور برای تامین ارز نیست.

پاسخ دادن