احتمال افزایش قیمت دلار بخاطر عدم توفیق در وین

اقتصاد برتر

با علنی شدن، عدم همراهی آمریکایی‌ها در مذاکرات وین برای لغو تحریم‌های بنیادی، احتمالا در روزهای آینده قیمت دلار اندکی افزایش خواهد یافت.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۹ خرداد ۱۴۰۰

خبرهای دریافتی از وین حاکی است، آمریکایی‌ها اصرار به تعلیق برخی از تحریم‌ها به جای لغو تحریم‌های بنیادی دارند. قرار بود برجام امکان معاملات تجاری بین المللی به ایران و نقل و انتقال پول این معاملات را بازگرداند اما تیم آمریکایی با مخالفت‌های جدی اصرار به تعلیق صرفا بخشی از تحریم‌ها دارند و تلاش می‌کنند تحریم‌های بنیادی را به‌عنوان ابزار فشاری بر ایران جهت گرفتن امتیازات بیشتر حفظ کنند. دولت دمکرات آمریکا تلاش دارد با تیم مذاکره کننده ایران محتاط پیش برود تا ارزیابی جدیدی از نتیجه انتخابات ایران به دست آورد و احتمالا اگر قرار است توافقی انجام دهد با دولت جدید ایران، توافق کند.

این که دولت ایران و آمریکایی‌ها خبر جدیدی از توافق در مذاکرات نمی دهند باعث شده، بازار ارز نسبت به نتیجه مذاکرات حساس شود. به همین دلیل در چهارمین روز هفته، دلار به زیر مرز ۲۴ هزار تومانی بازگشت تا انتظارات افزایشی کمرنگ‌تر شود.

از سوی دیگر فعالان بازار معتقدند، اظهارات سخنگوی دولت در افزایش فروش معامله‌گران ارزی اثر داشته است. علی ربیعی در نشست هفتگی خود با خبرنگاران عنوان کرد قیمت فعلی ارز واقعی نیست و دلار بین ۱۱ تا ۱۷ هزار تومان قرار خواهد گرفت. در واکنش به این اظهارات، قیمت دلار در بازار آزاد ۱۳۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و ساعت ۱۶ در محدوده ۲۳ هزار و ۹۷۰ تومان قرار گرفت. این محدوده قیمتی همچنان نزدیک به ۷ هزار تومان با بیشترین قیمتی که ربیعی برای قیمت دلار پیش‌بینی کرد،‌ فاصله دارد. با این حال، برخی معامله‌گران ارزی اعتقاد دارند، دولت به مذاکرات برجامی امیدوار است و انتظار دارد با لغو تحریم‌ها، افت قیمت دلار شدت بگیرد. به باور برخی بازیگران باتجربه بازار، در صورتی که امید به لغو تحریم‌ها وجود نداشت، مقامات دولتی به‌صورت چند باره وعده دلار زیر ۲۰ هزار تومان را مطرح نمی‌کردند اما برغم اظهارات مسئولان دولتی، خبر جدی ای از وین به گوش نمی رسد.

پاسخ دادن