احتمال افزایش قیمت دلار در سایه سیاست طالبان

در صورتی که طالبان سیاست ممنوعیت معامله دلار را اعمال کند، قیمت دلار احتمالا در ایران نیز افزایش خواهد یافت.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۹ شهریور ۱۴۰۰

شبکه‌های اجتماعی گزارش می‌دهند، مردم افغانستان به‌دلیل بی اعتمادی به بانک ها، نقدینگی خود را به دلار تبدیل کرده و دلارها را در خانه‌های خود نگهداری می‌کنند. به همین دلیل احتمالا طالبان سیاست ممنوعیت معامله دلار را در پیش خواهد گرفت.

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی از ممنوعیت معاملات فردایی دلار توسط طالبان خبر می‌دهند. با این حال هنوز این موضوع رسما از منبعی اعلام نشده و در حد شایعه است.

اگر این شایعه صحت داشته باشد ممکن است حجم تقاضا برای نگهداری فیزیکی دلار افزایش پیدا کند و با تاثیرگذاری این اتفاق بر بازار ارز ایران، کمی تقاضای ارز در ایران تحریک شود. با این حال حجم ورودی‌های ارزی از افغانستان به ایران در مجموع نسبت به کل بازار ارز ایران آنقدر چشمگیر نیست اما با توجه به ظرفیت صادرات حداقل سه میلیارد دلاری ایران در بهترین وضعیت هم بعید است ارز مبادله شده دو کشور به این میزان برسد.

پیش از این در مرداد ماه امسال رسانه‌های ایران گزارش داده بودند که با به ‌دست گرفتن کنترل هرات توسط طالبان، معاملات فردایی در هرات ممنوع اعلام شده و همین امر موجب عقب ‌نشینی بیشتر دلار هرات شده و بین بازار تهران و هرات اختلاف نرخ شدت گرفته است. باتوجه به اهمیت بازار افغانستان برای ایران، پیشروی طالبان به شدت در بازار ارز ایران رصد می‌شود و ورود طالبان به کابل ترس در بازار نسبت به افغانستان و آینده این کشور را بیشتر کرده است.

پاسخ دادن