احتمال تعلیق برخی تحریم‌ها در هفته آینده

بررسی مواضع طرف‌های حاضر در مذاکرات وین نشان می‌دهد، احتمال دارد هفته آینده در پایان دور ششم مذاکرات بخشی از تحریم‌های ایران تعلیق شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۴ خرداد ۱۴۰۰

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مبنی بر اینکه چارچوب مذاکرات وین، متن برجام است، را به نوعی نشان دهنده برد ایران ارزیابی می‌کنند که تنها توانسته است امتیاز تعلیق ۶ ماهه تحریم‌ها را به دست بیاورد، زیرا حداقل در مقطع کنونی، طرف آمریکایی از مطالبه موضوعات بیشتر صرف نظر کرده است. اگرچه وی تاکید کرد که سایر موضوعات همچون نفوذ منطقه‌ای ایران هم در آینده مورد توجه قرار خواهد گرفت. نتیجه این اظهارات و سخنان سایر طرف‌ها این است که تحریم‌ها در هفته بعد تعلیق شده و حسن روحانی می‌تواند به مانور روی داستان تحریم و برجام ادامه دهد و البته بازار داخل هم با ریزش در قیمت دلار و کالاهای خارجی روبرو شود.

ند پرایس در نشست خبری اخیر خود این مطلب را درباره مذاکرات وین که دور پنجم آن روز گذشته پایان یافت، با یادآوری اینکه دور ششم مذاکرات وین در هفته آینده برگزار می‌شود، افزود: هرگز نمی‌گویم آنچه که در وین جریان دارد، آسان است… این دور از گفت‌وگوها با مذاکرات سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ متفاوت است. تفاوت این است که ما یک متنی به نام برجام داریم. دقیقا می‌دانیم به طور کلی برای همه طرف‌ها چه چیزی لازم است. متن برجام به ما می‌گوید چه تحریم‌هایی با آن تناقض دارد و باید برداشته شود و ایران چه اقداماتی باید برای ادامه اجرای تعهداتش انجام دهد.

وی دلیل عدم موفقیت مذاکرات را در شیوه گفت‌وگوها دانست و تاکید کرد: موانع و چالش‌هایی همچنان باقی است و در این پنج دور، موفق به غلبه بر آنها نشده‌ایم که دلایل متعددی از جمله مذاکره غیرمستقیم با ایران دارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا زیرکانه به سیاست اصولی کشورش برای برجام جدید هم اشاره کرد و گفت، لازم است توافق هسته‌ای، تحکیم و تمدید شود.

با سخنان صریح سخنگوی وزارت خارجه آمریکا این گمانه قطعی شده است که هفته آینده دور نهایی گفت‌وگوها خواهد بود و انتظار می‌رود ایران با امتیازهای نیم بند تعلیق تحریم‌ها و نه لغو آنها به تعهدات برجامی باز گردد.

پاسخ دادن