احتمال خاموشی‌ها همچنان پابرجاست

عضو کمیسیون انرژی مجلس، تاکید کرد: علی رغم تلاش دولت همچنان احتمال خاموشی ها پابرجا بوده و همه صنایع، دستگاه های اجرایی و مردم باید دست به دست هم داده تا از این مرحله عبور کنیم.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایسنا، مالک شریعتی نیاسر با اشاره به تاثیر طرح توسعه و مانع زدایی از صنعت برق کشور، بیان کرد: این طرح می تواند تاثیر شایانی در توسعه زیرساخت های تولید و عرضه برق داشته و در تعیین سیاست های دقیق قیمتی و توزیع یارانه ها در حوزه برق نیز نقش مثبتی ایفا خواهد کرد؛ اما بعضی از موارد پیش بینی شده در این طرح بعضا در بلند مدت تاثیر خود را خواهد گذاشت. به عنوان مثال افزایش ظرفیت نیروگاهی در ظرف شش ماه یا یک سال محقق نخواهد شد.

وی اظهار کرد: از نظر بنده در شرایط کنونی باید سیاست های اصلاح الگوی مصرف و تغییر تعرفه ها در چهارچوب نظام توزیع عادلانه یارانه ها در این حوزه در دستور باشد. مجلس نیز در بودجه سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ تصویب کرد که نظام تعرفه گذاری در حوزه برق، گاز و آب باید به صورت افزایشی- پلکانی باشد. تحقق این شیوه تعرفه گذاری نیز به نفع مشترکان کم مصرف بوده و کمک به اجرای عدالت خواهد کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: نظام تعرفه گذاری افزایشی – پلکانی در طرح توسعه و مانع زدایی از صنعت برق کشور، دائمی خواهد شد. اجرای این روند کمک می کند تا عدالت در توزیع یارانه ها در حوزه انرژی برقرار شود. از آنجا که مشکلات در صنعت برق کشور به چندین سال کم کاری در دولت های قبل باز می گردد و افزایش ظرفیت نیروگاهی محقق نشده، با تمام اقدامات صورت گرفته در یک سال گذشته همچنان ما در معرض خاموشی ها هستیم.

وی تاکید کرد: علی رغم تلاش دولت همچنان احتمال خاموشی ها پابرجاست. همه صنایع، دستگاه های اجرایی و مردم باید دست به دست هم داده تا از این مرحله عبور کنیم. باید با مصرف بهینه، استفاده از تجهیزات کم مصرف و بهره گیری از ظرفیت های موجود و به میدان آوردن بخش خصوصی تمام تلاش خود را به کار بگیریم تا خاموشی ها به حداقل کاهش یابد.

پاسخ دادن