احتمال کودتا در عراق

احتمال کودتا در عراق

یک روزنامه کویتی  الجریده از برنامه ریزی آمریکا برای اجرای کودتای نظامی قریب الوقوع در عراق خبر داد.

تهران – اقتصادبرتر – ۴ فروردین ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، کاخ سفید معتقد است ساختار سیاسی عراق به واشنگتن اجازه نمی‌دهد نخست وزیر وابسته به آن‌ها به قدرت برسد، مگر با کودتای نظامی.
این روزنامه نوشت: آمریکا به همپیمانانش در بغداد اطلاع داده برای سیطره بر قدرت تکیه بر سازمان‌های مدنی کافی نیست و دخالت نیرو‌های مسلح وابسته به واشنگتن لازم است.
منابع آگاه اعلام کرده اند تحرکات آمریکا در منطقه در چند روز گذشته تشدید شده است. این کشور چند روز پیش چندین فروند جنگنده خود را در پایگاهی در اردن مستقر کرده است.

کودتا سنت ریشه داری در عراق معاصر است و اکنون نیز شایعه کودتا سراسر عراق را فراگرفته است. پس از عادل عبدالمهدی معاون رییس جمهور و عضو عالی رتبه مجلس اعلا، مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق دومین فردی است که ظرف یک هفته از وقوع کودتا در عراق ابراز نگرانی کرده است. روزنامه عراقی «البینه الجدیده» نیز به نقل از برخی منابع آگاه سیاسی نوشته است هر احتمالی در این زمینه مطرح است و وقوع آن امری عجیب نیست.
برخی تحلیلگران معتقدند سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) سناریویی را برای اجرای کودتای نظامی در عراق تهیه کرده است و منتظر است تا شرایط سیاسی و امنیتی مناسب برای آن فراهم شود، زیرا حکومت نظامی حضور دائمی و پایدار این کشور را در عراق تضمین خواهد کرد و در سایه آن فضایی فراهم می شود تا به امضای توافقنامه امنیتی در زمینه های مختلف و در رأس آن در زمینه های نظامی و امنیتی با عراق دست یابد و اگر دولت کنونی در برابر امضای توافقنامه مقاومت بیشتری نشان دهد احتمال ساقط کردن آن در یک کودتای سفید وجود دارد.

در این شرایط مسعود بارزانی اعلام کرده اگر اوضاع به همین شکل ادامه پیدا کند احتمال کودتای نظامی وجود دارد اما در سایه حضور آمریکا بعید است این اتفاق بیفتد. نگرانی بارزانی و عادل عبدالمهدی هم نشان دهنده نگرانی های مشترک کردها و شیعیان مذهبی (ارکان اصلی دولت و حکومت فعلی عراق) است و هم بیانگر تفاوت آرا و نظرات آنها. هم کردها(حزب دمکرات و اتحادیه میهنی) و هم شیعیان مذهبی (حزب الدعوه و مجلس اعلا) نگران هستند که بقایای تشکیلات بعثی ها در عراق با حمایت کشورهای عربی و حتی آمریکا، دولت و حکومت کنونی را سرنگون سازند ودولتی را جایگزین آن سازند که نظامیان طرفدار آمریکا و نزدیک به کشورهای عربی بر آن حاکمیت داشته باشند.
از نظر کردها و شیعیان مذهبی، عناصری که ممکن است در این کودتا به کار گرفته شوند، شبکه ای از جریانات سیاسی و حزبی مخالف دولت، یگان های شبه نظامی ویژه و سرویس های اطلاعاتی و امنیتی خارج از کنترل دولت هستند. طبق این فرضیه، احزابی نظیر جبهه توافق متشکل از سه گروه عرب سنی وچهره های سنی نظیر صالح مطلق، عدنان دلیمی، خلف علیان و حتی طارق الهاشمی و جبهه العراقیه(شیعه) به رهبری ایاد علاوی و بعثی های نزدیک به آمریکا بدنه سیاسی کودتا احتمالی را تشکیل می دهند. در بخش اطلاعاتی و امنیتی، ظن دولت عراق به طور عمده متوجه سرویس اطلاعاتی تحت کنترل محمد شهوانی است. این شبکه از زمان سقوط صدام و با هدایت مستقیم آمریکایی ها تشکیل شده و خارج از کنترل دولت های مختلف بعد از صدام بوده و اکثر عناصر آن را کادرهای اطلاعاتی و امنیتی استخبارات صدام که دارای گرایشات تند ضد ایرانی هستند تشکیل می دهد. در بخش نظامی، نگرانی اصلی متوجه یگان ویژه ضد تروریسم معروف به یگان ۳۶ است که خارج از کنترل دولت عراق و تحت فرماندهی ژنرال های آمریکایی است و حتی با حمله به وزارتخانه ها مسئولان و مقامات ارشد را نیز بازداشت کرده و می کند.
برخی مسئولان عراقی ضمن ابراز نگرانی از بازگشت افسران سابق بعثی به ارتش این کشور اعلام کرده اند، آنها پیش از آنکه تحت فرمان دولت عراق باشند از ژنرال های آمریکایی دستور می گیرند. ذهنیت دولت و حکومت عراق این است که سرویس های اطلاعاتی کشورهای عربی از جمله امارات و عربستان و اردن طرح کودتا را طراحی و پشت صحنه و لجستیک و پشتیبانی مالی آن را برعهده دارند. شیعیان حاضر در دولت مالکی معتقدند که دولت کنونی عراق دولت مطلوب آمریکا نیست و آمریکا در پی ایجاد دولتی مطیع تر و همراه تر با خود و به حکومت رساندن افرادی نظیر ایاد علاوی بود و کردها نیز معتقدند که دولت مشترک کردها و شیعیان مذهبی، دولت مطلوب کشورهای عربی نیست و آنها انگیزه بالایی در سرنگون کردن دولت و حکومت کنونی و جایگزینی آن با دولت جدیدی متشکل از اعراب سنی نزدیک به کشورهای عربی و شیعیانی نظیر علاوی هستند. با این وجود نقطه اختلاف کردها و شیعیان حاضر در دولت این است که کردها از جمله بارزانی از نوع دیگری از کودتا نیز سخن می گویند و آن کودتای تدریجی، به ظاهر قانونی و مشترک عرب های شیعه و سنی علیه کردها در درون دولت و حکومت است.

پاسخ دادن