احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی برای نیروهای مسلح تا سال ۹۹

احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی برای نیروهای مسلح تا سال 99
اقتصادبرتر

تفاهم نامه همکاری بین وزارت دفاع و پشتیبانی ونیروهای مسلح و وزارت راه و شهرسازی با موضوع ساخت و تأمین۱۰۰ هزار واحد مسکونی برای کارکنان و بازنشسگان نیروهای مسلح به امضاء رسید.

تهران – اقتصادبرتر – ۲ تیر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از روابط عمومی وزارت دفاع؛ امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع این تفاهم نامه را در راستای اجرای منویات فرماندهی معظم کل قوا و نیز سیاست های حمایتی دولت و همچنین اهمیت موضوع مسکن در اقتصاد خانواده و رونق تولید و اشتغال برشمرد و گفت: تمامی کارکنان و بازنشسگان نیروهای مسلح و سازمان ها، موسسات و شرکت های وابسته به نیروهای مسلح شامل این تفاهم نامه خواهند شد.

وی مدت زمان اجرای این پروژه از سوی وزارت راه را ۳ سال برشمرد و گفت: طرح های کلی تری در نیروهای مسلح در قالب طرح حکمت برای خانه دار شدن نیروهای مسلح در دست اجرا داریم که بر اساس آن کارکنان در سن خدمت ۱۵ سال بتوانند صاحب مسکن بشوند.

امیر سرتیپ حاتمی با بیان اینکه در حوزه ساخت مسکن شاهد اقدامات جدی هستیم گفت: مسکن یک دغدغه برای اقشار مختلف جامعه است. در نیروهای مسلح بنا به تدبیر فرمانده معظم کل قوا همه فرماندهان تلاش می کنندمسئله تأمین مسکن را حل کنند تا بتوانند به معیشت کارکنان کمک کنند.
وی با بیان اینکه در این تفاهم نامه مجموعه نیروهای مسلح اعم از ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و ستاد کل از ظرفیت های خود در موضوع مسکن حداکثر استفاده را خواهند کرد گفت: بنیاد های تعاون در نیروهای مسلح مسئولیت ساخت مسکن را بر عهده دارند.

بر اساس این توافق نامه، شناسایی و معرفی کارکنان و بازنشستگان فاقد مسکن واجد شرایط به وزارت راه به عهده وزارتخانه دفاع خواهد بود و همچنین از ظرفیت های قرارگاه های سازندگی و شرکت های نیروهای مسلح و پیمانکاران دارای صلاحیت جهت مشارکت و ساخت به کار گرفته خواهد شد.

بیشتر بخوانید:سال ترمیم حقوق نیروهای مسلح

دراین تفاهم نامه مقرر شد تسهیلات بانکی ارزان قیمت، استفاده از منابع مالی در اختیار نیروهای مسلح، منابع مالی سازندگان و سرمایه گذاران، ایجاد خط اعتباری(LC)و … به منظور روش های تأمین منابع مالی این پروژه در نظر گرفته شود.

بیشتر بخوانید: گسترش چتر حمایتی نیروهای مسلح برای بیماران صعب العلاج

وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد؛
۱۱۰ هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی به زودی با حضور رییس جمهوری احداث می‌شود 

محمد اسلامی با اعلام اینکه احداث ۱۱۰ هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی با حضور رییس‌جمهوری به زودی و در روزها و هفته‌های آتی کلید می‌خورد، گفت: در بحث کیفیت دادن به زندگی مردم و توجه به معماری، در اجرای طرح های مسکنی، مهندسان مشاور فرصت مناسبی خواهند یافت تا با تعهدات خود وارد میدان عمل شوند.
مهندس محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در مراسم امضای تفاهمامه ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی بین وزارت راه و شهرسازی و وزارت دفاع به منظور تامین بخشی از مسکن نیروهای مسلح، ضمن اظهار خرسندی از رونمایی این طرح برای جریان دادن به تولید مسکن در کشور، اعلام کرد: این برنامه دو سالانه است و برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا در دو ساله ۹۸ و ۹۹ به اتمام برسد.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه این اقدام جدای از طرح اقدام ملی برای احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور برنامه ریزی شده است، افزود: در عملیاتی شدن ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در طرح اقدام ملی تاکنون ۱۴۰ هزار واحد شروع شده است و در هفته های آتی تفاهم نامه های مختلفی امضا می شود و ساخت مسکن در سراسر کشور عملیاتی و اجرایی خواهد شد.

بیشتر بخوانید: جزئیات طرح اقدام ملی در حوزه مسکن اعلام شد

عضو کابینه دولت دوازدهم از عملیاتی شدن و آغاز به احداث ۱۱۰ هزار واحد مسکونی در اجرای طرح اقدام ملی با حضور رییس جمهوری خبر داد و در بیان ویژگی‌های تفاهم نامه احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی بین وزارت راه و وزارت دفاع، توضیح داد: احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی برای تامین بخشی از مسکن نیروهای مسلح، کاری متفاوت است و در چهارچوب‌ ضوابط و مقررات با دستور مقام معظم رهبری نسبت به احداث مسکن در اراضی خود نهادها و وزارتخانه ها انجام می شود. بدین معنا اراضی دولتی که تحت اختیار وزارتخانه ها و سازمان ها و نهادها قرار دارد برای ساخت واحدهای مسکونی به همان سازمان، نهاد و وزارتخانه تعلق می گیرد.

اسلامی انجام پشتبیانی های لازم به منظور محقق شدن این طرح را از ضرورت ها دانست و خاطرنشان کرد: در خصوص پشتیبانی از اجرای طرح تولید مسکن پشتبیانی های لازم انجام گرفته است. بدین معنا هم تسهیلات در اختیار سازندگان قرار می گیرد و هم در موضوع تسهیل گیری بانک های عامل تا ۸۰ درصد هزینه های ساخت را در قالب تسهیلات و مصوبه شورای پول و اعتبار در اختیار سازندگان قرار می دهند.

وی افزود: وام سازنده به خریدار منتقل می‌شود و خریداران می‌توانند با این ویژگی‌ها به تملک واحدهای مسکونی اقدام کنند.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: میزان عرضه مسکن متناسب با رشد جمعیت خواهد بود و بر اساس این سیاست گام برمی‌داریم.

وی یادآور شد: بر اساس آمار رسمی در سال ۹۷، ۵۴۵ هزار ازدواج به ثبت رسید که بر اساس آن برنامه ریزی برای احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی کلید خورد.

اسلامی مکان یابی مناسب را برای احداث واحدهای مسکونی از ضرورت ها برشمرد و گفت: نکته حائز اهمیت برای ما در احداث واحدهای مسکونی و جریان دادن به تولید مسکن در کشور، مکانیابی مناسب و همچنین توجه ویژه به کیفیت معماری و تحقق معماری ایرانی – اسلامی در اقصا نقاط کشور است.

عضو کابینه دولت دوازدهم تاکید کرد: در بحث کیفیت دادن به زندگی مردم و توجه به معماری، در اجرای طرح های مسکنی، مهندسان مشاور فرصت مناسبی خواهند یافت تا با تعهدات خود وارد میدان عمل شودند.

وی با اعلام اینکه مهندسان ایرانی متعهد هستند تا معماری ایرانی- اسلامی را رونق دهند، توضیح داد: تحقق معماری ایرانی – اسلامی با توان مهندسان داخلی یادآور توانستن ایرانیان است و اینکه می توانند توان و دانش خود را عرضه و تکرار کنند.

اسلامی در پایان گفت: امیدوارم این اقدام، گامی تحرک آفرین باشد و بتوانیم برای سایر اقشار جامعه چنین تفاهم نامه هایی را به امضا برسانیم.

پاسخ دادن