اختصاص وام به بافت های فرسوده

اختصاص وام به بافت های فرسوده

مدیرعامل بانک‌مسکن جزئیات پرداخت تسهیلات مسکن به ساختمان‌های تا ۲۵ و ۳۰ سال قدمت را از محل اوراق حق تقدم در حالت انفرادی و زوجین در تهران، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت اعلام کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۱ آبان ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از پایگاه خبری وزرات راه و شهرسازی، ابوالقاسم رحیمی‌انارکی گفت: برای ساختمان‌های تا ۲۵ سال و ۳۰ سال سن تسهیلات به صورت انفرادی و زوجین به متقاضیان با رقمی پایین‌تر از تسهیلات معمول ارائه می‌شود.

انارکی در خصوص تخصیص وام مسکن به واحدهای مسکونی با قدمت ۲۵ سال و ۳۰ سال سن، گفت: بانک مسکن پیش‌تر، تسهیلات خود را به واحدهای تا ۲۰ سال ساخت پرداخت می‌کرد که همچنان این تسهیلات از محل اوراق حق تقدم در حالت انفرادی و زوجین با رقم حداکثری برای آن واحدها پرداخت می‌شود.

مدیرعامل بانک‌مسکن خاطرنشان کرد: با هدف خانه‌دار کردن اقشار متوسط و پایین بانک‌مسکن تدبیر جدیدی را در نظر گرفته است و آن هم تخصیص تسهیلات به متقاضیان هدف به خانه‌های باقدمت تا ۲۵ سال و ۳۰ سال قدمت است که البته رقم تسهیلات فوق از رقمی که به واحدهای تا ۲۰ سال ساخت پرداخت می‌شود کمتر است.

رحیمی‌انارکی یادآور شد: با افزایش قیمت‌هایی که در یکسال اخیر به وقوع پیوست عملا قدرت خرید بسیاری از طبقه متوسط و کم‌درآمد، کاهش یافت و این سیاستگذاری با هدف خانه دار کردن این اقشار طراحی و اجرایی شده است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه سیاستگذاری ارایه تسهیلات به واحدهای مسکونی تا ۲۵ و تا ۳۰ سال قدمت برای فراهم کردن امکان بیشتر معاملات مسکن طراحی و اجرایی شده است، تصریح کرد: این اقدام به طور غیرمستقیم موجب رونق در بازار معاملات مسکن خواهد شد و اقشار بیشتری را صاحب خانه می‌کند.

مدیرعامل بانک مسکن در خصوص جزئیات این طرح گفت: سقف تسهیلات اعطایی از محل اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در شهر تهران، مراکز استان ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و سایر مناطق برای واحدهای حداکثر تا ۲۵ سال قدمت در تسهیلات انفرادی به ترتیب ۶۰، ۵۰ و ۴۰ میلیون تومان و در تسهیلات زوجین ۱۰۰، ۸۰ و ۶۰ میلیون تومان است.

به گفته وی، در املاک با قدمت بیش از ۲۵ سال ساخت و تا سقف ۳۰ سال، سقف تسهیلات در تهران، مراکز استان ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت در تسهیلات انفرادی به ترتیب ۴۵، ۴۰ و ۳۵ میلیون تومان و در تسهیلات زوجین به ترتیب ۸۰، ۷۰ و ۵۰ میلیون تومان تعیین شده است.

پرداخت تسهیلات بدون سپرده به استفاده کنندگان از سقف تسهیلات

رحیمی‌انارکی توضیح داد: پرداخت تسهیلات بدون سپرده به استفادهکنندگان از سقف تسهیلات اوراق گواهی حق‌تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در تسهیلات انفرادی ۱۰ میلیون تومان و در تسهیلات زوجین تا مبلغ ۲۰ میلیون تومان است. تسهیلات بدون‌سپرده نیز صرفا در صورت استفاده از سقف تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم امکانپذیر است و در صورت استفاده از سقف تسهیلات کمتر اعطای تسهیلات بدون سپرده امکانپذیر نیست.

وی با اشاره به اینکه در املاک بیش از ۲۵ سال ساخت نیز که تسهیلات کمتری تخصیص می‌یابد پرداخت ۱۰ و ۲۰ میلیون تومان تسهیلات بدون‌سپرده امکانپذیر نیست.

مدیرعامل بانک‌مسکن همچنین در خصوص تسهیلات فروش اقساطی خرید مسکن از محل انواع حساب‌های تعهدی به تنهایی و توام با هم، گفت: حداکثر قدمت ساختمان‌های مشمول تسهیلات در حال انفرادی و زوجین، تغییر نکرده است. بدین‌معنا، قدمت ساختمان‌های مشمول در تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم ۱۵ سال، در تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن ۲۵ سال و در تسهیلات حساب صندوق پس‌انداز مسکن جوانان ۲۰ سال است.

وی ادامه داد: اعطای تسهیلات از محل حساب پس‌انداز مسکن جوانان در املاک بیش از ۲۰ سال و حداکثر تا ۲۵ سال ساخت تا سقف تسهیلاتی ۳۵ میلیون تومان امکانپذیر است. همچنین در تسهیلات توام، حداکثر قدمت پلاک قابل پذیرش، مطابق با کمترین قدمت پلاک‌های مشمول تسهیلات در ترکیب تسهیلات اعطایی تعیین می‌شود.

مدیر شعب بانک مسکن استان قزوین خبر داد: ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات به بافت‌های فرسوده پرداخت می‌شود / ۳۲۲ واحد برای دریافت ۱۲۹ میلیارد ریال تسهیلات به بانک معرفی شده‌اند .

مدیر شعب بانک مسکن استان قزوین گفت: بانک مسکن به منظور احیای بافت‌های فرسوده و ناکارآمدی شهری و سکونتگاه‌های غیر رسمی به پرو‍ژه‌هایی که توسط اداره کل راه و شهرسازی استان در بافت‌های فرسوده شهری معرفی می‌شوند، تسهیلات ساخت مسکن پرداخت می‌کند.
به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن، سید اصغر حسینی- مدیرشعب بانک مسکن استان قزوین اظهار کرد: مرجع تایید واقع شدن ملک در محدوده مصوب بافت فرسوده صرفا” اداره کل راه و شهرسازی استان می باشد و متقاضی باید ابتدا ضمن مراجعه به این اداره کل و ثبت نام در سامانه ذی ربط نسبت به تکمیل مدارک وارایه معرفی نامه اقدام کنند.

حسینی گفت: مهلت ارایه معرفی‌نامه به بانک از تاریخ صدور حداکثر یک ماه بوده و پذیرش معرفی‌نامه بیش از این مدت در صورت تمدید برای بانک قابل پذیرش خواهد بود.

این مقام مسوول افزود: سقف این تسهیلات در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت همچون شهر قزوین به سازندگان غیرحرفه‌ای۶۰۰ میلیون ریال، مجتمع سازان حرفه‌ای دارای پروانه انبوه‌سازی۸۰۰ میلیون ریال و مجتمع سازان حرفه‌ای دارای پروانه انبوه‌سازی که از فناوری‌های نوین استفاده می‌کنند یک میلیارد ریال و در شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر جمعیت نیز به واجدین شرایط به ترتیب ۵۰۰، ۷۰۰ و۹۰۰ میلیون ریال پرداخت می‌شود که در قالب قرار داد مشارکت مدنی قابل‌انعقاد قرار داد است.

مدیر شعب بانک مسکن استان قزوین اظهار داشت: قرارداد مشارکت مدنی با واجدین شرایط با نرخ ۹ و ۱۸درصد منعقد می‌شود.

حسینی خاطر نشان کرد: یارانه نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده در حال حاضر صرفا” جهت دوران ساخت وبرای گروه های هدف است که مرجع تشخیص این امر در مرحله مشارکت مدنی نهاد صدور معرفی نامه است.

وی در خاتمه گفت: تسهیلات ساخت پس از ثبت قطعی قرارداد متناسب با پیشرفت فیزیکی پروژه در مراحل مختلف و با تایید ارزیاب بانک پرداخت خواهد شد که از ابتدای سال تا کنون ۳۲۲ واحد به مبلغ ۱۲۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال به بانک معرفی شده که در حال انعقاد قرارداد و پرداخت تسهیلات است.

پاسخ دادن