اختصاص ۸ هزار میلیارد تومان برای مدیریت تنش آبی

 رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از اختصاص ۸ هزار میلیارد تومان برای مدیریت تنش آبی در کشور خبر داد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۰ تیر ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از  مهر، اسماعیل نجار معاون وزیر و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در بازدید از مناطق زلزله زده قطور خوی به موضوع تنش آبی در کشور اشاره کرد و افزود: برای مدیریت این مسأله بیش از ۸ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که برای مدیریت تنش آبی در بخش آب شرب ۳ هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان از محل ماده ۱۰ و ۱۲ تخصیص یافته است. در بخش کشاورزی نیز از طریق استمهال وام‌های خشکسالی پرداخته شده تا سال زراعی امسال، تملک دارایی و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. دولت برای حمایت از بخش کشاورزی هر ساله کمک‌هایی را به صندوق بیمه کشاورزی ا نجام می‌دهد. برای امسال نیز ۳,۵۰۰ میلیارد تومان به این صندوق پرداخت شده است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در خصوص خطر فرونشست در برخی نقاط بر اثر خشکسالی افزود: به دلیل تغییر اقلیم، کاهش بارندگی و برداشت بی رویه آب از سفره‌های زیرزمینی شاهد فرونشست در برخی نقاط کشور هستیم. این مسأله رصد شده و اطلاعات لازم به دستگاه‌های مربوطه برای اتخاذ تمهیدات مورد نیاز داده می‌شود. وی با اشاره به روند مطلوب بازسازی مناطق زلزله قطور خوی گفت: بیمه منازل روستایی در نوار مرزی توسط استانداری آذربایجان غربی اقدامی ارزشمند بود که توانست با پرداخت ۶۰ میلیارد تومان خسارت به روند بازسازی مناطق زلزله زده کمک شایانی نماید.

نجار با قدردانی از تلاش‌های انجام گرفته برای سرعت بخشی به روند بازسازی گفت: مراحل کاری تعمیر ۱۶۰۰ واحد مسکونی خسارت دیده به اتمام رسیده و از مجموع ۴۵۰۰ واحد نیازمند بازسازی نیز ۲ هزار و ۵۵۰ واحد به اتمام رسیده و مابقی نیز در مراحل نهایی خود قرار دارد. رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از افزایش تسهیلات بازسازی تا سقف یک میلیارد ریال خبر داد و افزود: این میزان تسهیلات به تصویب دولت رسیده است.

پاسخ دادن