اختلال در حمل و نقل و افزایش کرایه‌ها، دلایل گرانی گوشت

اقتصادبرتر

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با اشاره به دلایل گرانی این نوع گوشت در بازار گفت: به دلیل بارندگی در بسیاری از نقاط کشور حمل و نقل مختل شده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۹ دی ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از مهر، علی اصغر ملکی درباره دلایل گرانی گوشت گوسفندی با اشاره به صادرات دام زنده گفت: اگر خروج دام به اندازه مجوز صادر شده، باشد و این مساله کنترل شود تأثیر خاصی بر بازار ندارد اما صادرات بیش از مجوزهای صادر شده بازار را مختل می‌کند. از جمله دلایل افزایش قیمت گوشت قرمز می‌توان به بارندگی‌های غرب کشور اشاره کرد. این مساله منجر به مختل شدن حمل و نقل شده، در استان‌هایی که بارندگی وجود دارد میادین برای عرضه دام تشکیل نمی‌شود و به همین دلیل با کمبود عرضه مواجه هستیم.

این فعال صنفی ادامه داد: همین اتفاقات منجر به افزایش هزینه‌های جانبی از جمله کرایه حمل و دلالی شده است. از طرفی با توجه به بارش‌های مناسب، دامداران تمایل دارند که دام‌های خود را نگه دارند و تا بعد از عید بتوانند از ظرفیت مراتع بهره مند شوند. در مورد قیمت گوشت نیز دیروز قیمت هر کیلوگرم شقه بدون دنبه بین ۱۳۷ تا ۱۳۸ هزار تومان بود اما با توجه به اینکه عرضه دام به کشتارگاه‌ها در روز جاری بسیار کمتر بوده، احتمالاً افزایش مجددی در این زمینه رخ می‌دهد.

پاسخ دادن