اخذ مالیات از خانه‌های خالی در یک قدمی اجرا

اقتصادبرتر

طرح اخذ مالیات از خانه‌های خالی روز یکشنبه در مجلس مطرح و در صورت تصویب بزودی اجرایی خواهد شد.

تهران – اقتصاد برتر – ۹ مرداد ۹۹

پس از کش و قوس‌ها و رفت و برگشت‌های چند باره طرح مالیات بر خانه‌های خالی میان کمیسیون اقتصادی و صحن علنی مجلس، این طرح در نهایت پس از بازبینی و انجام اصلاحاتی از سوی کمیسیون اقتصادی مجلس قرار است یکشنبه آینده در صحن علنی مجلس از سوی نمایندگان بررسی شود. چندی پیش طرح مالیات بر خانه‌های خالی از سوی کمیسیون اقتصادی مجلس با قید دو فوریت به تصویب رسید.

  • انتقاد از نحوه اجرا

در همان زمان کارشناسان زیادی نسبت به چگونگی نحوه اجرای این قانون انتقادات و پیشنهادهایی را مطرح کردند. در حالی که ابهامات این موضوع هنوز حل نشده بود این طرح برای تغییر در بخش قید فوریت به صحن علنی رفت، اما تصویب نشد و مجدد به کمیسیون اقتصادی بازگشت. این بار کمیسیون اقتصادی مجلس با تامل و وقت بیشتری به بررسی این طرح پرداخته و نظرات کارشناسی را بر آن اعمال کرده است. به نحوی که این طرح یکشنبه هفته آینده راهی صحن علنی مجلس خواهد شد. جام‌جم در گزارشی به نقش و تاثیر اجرای این طرح بر کاهش اجاره‌بها، افزایش عرضه مسکن و عدم احتکار خانه و…. پرداخته است.

سال ۹۴ برای اولین قانونی مبنی بر اخذ مالیات از خانه‌های خالی به تصویب رسید. قانونی که البته هیچ‌گاه اجرایی نشد. برخی کارشناسان درباره دلیل اجرا نشدن این قانون معتقدند: دلیل اصلی اجرا نشدن این قانون جرایم بسیارناچیز آن بود. جرایمی که به هیچوجه جنبه بازدارندگی نداشت و به همین دلیل دولت هم هیچ‌وقت به خود زحمت اجرای آن را نداد. اما این بار وضع کمی متفاوت است. آنچه در کمیسیون اقتصادی به عنوان طرح مالیات از خانه‌های خالی به تصویب رسیده اعداد و ارقام بسیار بالاتری را تحت عنوان جریمه نسبت به قانون سال ۹۴ دارد.

  • نحوه اجرای قانون

به طوری‌که طبق این طرح قرار است در سال اول ۵ برابر، در سال دوم ۱۰ برابر و در سال سوم ۱۵ برابر مالیات بر درآمد اجاره تسلیم دولت شود. سامانه ملی املاک و اسکان هم که برای اجرای طرح مالیات از خانه‌های خالی به عنوان هسته اصلی شناخته می‌شود باید توسط وزارت راه و شهرسازی تهیه و تکمیل شده و در مرحله بعدی باید در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار بگیرد تا ساز و کار اجرای آن از سوی این سازمان تعریف شود. در صورت در اختیار گذاشتن این سامانه به سازمان امور مالیاتی طبیعتا قوانین دریافت مالیات از خانه‌های بالای ۵ میلیارد تومان هم قابل اجرا خواهد بود و دولت می‌تواند با یک تیر دو نشان بزند و برای افزایش درآمد مستقیم دولت نیز اقدامات لازم را انجام دهد. در مصوبه کمیسیون اقتصادی مجلس که اشاره به ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم دارد آمده است: واحدهای مسکونی در همه جای کشور اگر شش ماه خالی از سکنه باشند به عنوان خانه خالی محسوب می‌شوند. در این میان یکی از دغدغه‌های انبوه‌سازان و سازندگان مسکن این بود که وضعیت خانه‌های نوساز چطور خواهد بود؟ موضوعی که در یکی از بندهای مصوبه مجلس به آن اشاره شده است بر این اساس، واحدهای نوساز از ۱۲ماه و انبوه سازان از ۱۸ ماه پس از پایان مهلت اتمام عملیات ساختمانی مندرج در پروانه ساخت موضوع ماده ۱۰۰ قانون شهرداری یا حداکثر یک ‌بار تمدید، مشمول مالیات موضوع این ماده خواهند بود. مالکان واحدهای مسکونی واقع در شهرهای کمتر از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در صورت خود اظهاری تا دو سال از پرداخت مالیات برای خانه‌های خالی معاف خواهند بود. همچنین واحدهای مسکونی روستایی نیز با ثبت در سامانه ملی املاک و اسکان برای همیشه از پرداخت مالیات معاف هستند. از آنجا که قیمت اجاره براساس بخشی از قیمت ملک محاسبه می‌شود سازمان امور مالیاتی مکلف شده است حداکثر سه ماه پس از لازم الاجرا شدن این ماده و برای سنوات آتی حداکثر تا خرداد هر سال، ارزش اجاری املاک را به روزرسانی و اعلام کند و مالیات‌های موضوع این ماده را بر اساس جدول به روزرسانی شده همان سال در نظر بگیرد.

  • چه ‌خانه‌هایی خالی محسوب می‌شوند؟

واحدهای مسکونی خوداظهاری نشده در سامانه املاک و اسکان، در حکم خانه خالی محسوب می‌شوند و تعرفه انشعابات برق و آب و گاز آنها معادل بالاترین پلکان محاسبه خواهد شد. در صورت احراز تخلف در ثبت اطلاعات، مالک واحد مسکونی متخلف، مشمول جریمه‌ای معادل مالیات صدر این ماده می‌شود. سرپرستان خانوار نیز در صورت جابه‌جایی حتما محل اقامت جدید را اعلام کنند، به این دلیل که ارائه خدمات دولتی اعم از ارسال گواهینامه، کارت سوخت، مدارک تحصیلی، افتتاح حساب بانکی، تعویض پلاک خودرو، فروش انشعاب آب، برق، تلفن و گاز طبیعی، یارانه و صدور دسته چک به آدرس مندرج در سامانه ملی املاک و اسکان انجام می‌شود.

  • راه‌های تشخیص خانه خالی

حداکثر شش ماه پس از ابلاغ این ماده، کلیه ارائه دهندگان خدمات عمومی نظیر آب، گاز، فاضلاب، برق و ارتباطات مکلفند قبوض مصرفی را بر اساس سامانه املاک و اسکان و مطابق باکد پستی یا آدرس یکتا، تنها به نام بهره‌ بردار (ساکن کدپستی مشخص) صادر کند، در غیراین‌صورت مجاز به دریافت هزینه بابت خدمات ارائه شده، نیستند. به بیان بهتر باید قبوض آب، برق و گاز در سامانه بارگذاری شود تا سامانه بتواند متوسط مصرف را تشخیص دهد. برخی افراد اکنون برای این‌که نشان دهند واحدهای مسکونی آنها خالی نیست یک لامپ را روشن می‌گذارند که با قانون جدید مصرف آب، برق و گاز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

  • خانه‌های کوچک معافیت متراژی ندارند

شاید یکی از ابهاماتی که وجود داشته ‌باشد این است که آیا خانه‌های با متراژ کوچک هم در فهرست خانه‌های خالی قرار می‌گیرند یا خیر که محمود علیزاده، معاون فنی سازمان امور مالیاتی در این زمینه گفت : برخی افراد این نوع مالیات را همان مالیات بر اجاره می‌دانند در حالی که تفاوت زیادی در این زمینه دارند. وی افزود: مالیات بر اجاره سال‌هاست فعال است و در شهرهای بزرگ مثل تهران و اصفهان بناهای مسکونی تا ۱۵۰ متر مشمول مالیات اجاره نمی‌شود و معاف از مالیات بر اجاره هستند؛ اما این معافیت برای مالیات بر خانه‌های خالی وجود ندارد یعنی هم خانه‌های بزرگ‌تر از ۱۵۰ متر و هم خانه‌های کوچک‌تر از ۱۵۰ متر، در صورتی که به عنوان خانه خالی شناسایی شوند، مشمول مالیات بر خانه‌های خالی می‌شود.

  • ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار خانه خالی داریم

محمد رضا پور ابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هدف از اجرای قانون مالیات از خانه‌های خالی را مبارزه با احتکار مسکن عنوان کرد و به خبرنگار ما گفت: اکنون دو میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مسکونی خالی در کشور وجود دارد که این قانون می‌تواند به ساماندهی بخش مسکن کمک کند. البته هدف از تصویب این قانون افزایش درآمد دولت نبوده بلکه آزاد سازی واحدهایی است که مالکان آنها نه برای اجاره اقدامی می‌کنند و نه برای فروش.

پاسخ دادن