ادامه افت شاخص بورس

شاخص کل بورس با ۲۶۵ واحد افت در روز جاری به ۹۶ هزار و ۵۹۴ واحد رسید تا این متغیر همچنان بعد از گذشت بیش از یک هفته در مدار نزولی باقی بماند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۰ اسفند ۹۶

شاخص کل بورس با ۲۶۵ واحد افت در روز جاری به ۹۶ هزار و ۵۹۴ واحد رسید تا این متغیر همچنان بعد از گذشت بیش از یک هفته در مدار نزولی باقی بماند.

در حالی که انتظار می رفت بعد از یک هفته ریزش شاخص های بورس، با آغاز معاملات هفته چهارم اسفند ماه، بازار سهام با حداقل رشد روند متفاتی را برای سهامداران رقم بزند اما در پایان روز جاری سهامداران با اعداد قرمز رنگ و منفی در تابلوهای معاملاتی روبرو شدند تا با نگرانی در انتظار آغاز معاملات در روزهای آینده باشند.

ریزش همه شاخص ها

بر اساس آمارهای معاملاتی بورس، روز جاری همه شاخص های بورس همانند شش روز معاملاتی گذشته با ریزش مواجه شدند به طوری که شاخص کل با (۲۶۵) واحد ریزش معادل (۰.۲۷) درصد به ۹۶ هزار و ۵۹۴ واحد، شاخص قیمت «وزنی – ارزشی» با (۸۴) واحد کاهش معادل (۰.۲۷) درصد به ۳۰ هزار و ۷۷۹ واحد، شاخص کل «هم وزن» با (۶۹) واحد افت معادل (۰.۴۰) درصد به ۱۷ هزار و ۲۴۳ واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با (۵۱) واحد کاهش، معادل (۰.۴۰) درصد به ۱۲ هزار و ۸۸۶ واحد، شاخص آزاد شناور با (۲۹۰) واحد افت، معادل (۰.۲۸) درصد به ۱۰۳ هزار و ۴۳۵ واحد، شاخص بازار اول با (۲۱۴) واحد کاهش معادل (۰.۳۱) درصد به ۶۸ هزار و ۴۹۴ واحد و شاخص بازار اول با (۴۳۰) واحد افت معادل (۰.۲۱) درصد، به ۲۰۶ هزار و ۳۲۵ واحد رسید.

نمادهای تاثیرگذار

از سویی دیگر امروز ۶ نماد «شپنا با (۴۹) واحد، فولاد با (۳۹) واحد، شبندر با (۲۹) واحد، پارسان با (۲۹) واحد، بفجر با (۲۷) واحد و شتران با (۲۶) واحد» رشد، بیشترین تاثیر منفی و تنها نماد «شخارک با ۲۳ واحد» رشد، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس از خود بر جای گذاشتند.

شاخص کل بورس با ۲۶۵ واحد افت در روز جاری به ۹۶ هزار و ۵۹۴ واحد رسید تا این متغیر همچنان بعد از گذشت بیش از یک هفته در مدار نزولی باقی بماند.

این گزارش می افزاید، روز جاری شاخص صنایع بازار نیز با نوسانی همراه بودند به طوری که شاخص صنایع «محصولات فلزی با ۳۷۹ واحد رشد معادل ۱.۷۳ درصد به ۲۲ هزار و ۲۸۰ واحد، فرآورده نفتی با (۴۳۴۷) واحد کاهش معادل (۱.۲۵) درصد به ۳۴۲ هزار و ۳۹۷ واحد، وسایل ارتباطی با (۳۱) واحد افت معادل (۲.۰۷) درصد به یک هزار و ۵۰۱ واحد، محصولات کاغذ با (۳۱۰) واحد کاهش، معادل (۲.۸۶) درصد به ۱۰ هزار و ۵۵۲ واحد، محصولات چوبی با (۱۸۷۱) واحد افت معادل (۳.۰۳) درصد به ۵۹ هزار و ۸۷۳ واحد، ذغالسنگ با (۴۹) واحد کاهش معادل (۳.۰۵) درصد به یک هزار و ۵۷۹ واحد و زراعت با (۱۹۸) واحد افت معادل (۳.۷۴۴) درصد به ۵ هزار و ۱۱۲ واحد» رسید.

بیشترین کاهش قیمت

در عین حال نگاهی به آمارهای معاملاتی امروز بازار سهام مشخص می کند: قیمت سهام نمادهای «خکاوه، فاراک، خزامیا، کمنگنز، خکار، حتوکا و شبهرن» با رشد قیمت بین «۳.۱ تا ۵» درصد بیشترین افزایش قیمت و نمادهای «لبوتان، خپویش، غشصفا، بالبر، تمحرکه، وبیمه و کفپارس» با کاهش قیمت بین «۴.۳۶ تا ۴.۹۲» درصد بیشترین کاهش قیمت را در بازار سهام رقم زدند.

بازگشایی و توقف نمادها

همچنین در معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های «رهشاد سپاهان، حق تقدم خرید سهام آهن و فولاد ارفع، داروسازی سبحان انکولوژی، آهن و فولاد ارفع، قراردادهای اختیار خرید و فروش سهام ایران‌خودرو، گروه سرمایه‌گذاری مسکن، گروه صنایع سیمان کرمان، ایران خودرو، توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی، مجتمع سیمان غرب آسیا، قند اصفهان» از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های «داروسازی ابوریحان، مدیریت انرژی امید تابان هور، داروسازی امین، تولید سموم علف‌کُش» متوقف شدند.

در پایان معاملات امروز بورس، در ۱۳۳ هزار و ۲۵۵ نوبت معاملاتی، ۶۸۵ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۱۷۵ میلیارد تومان در بورس معامله شد و ارزش بازار نیز به ۳۸۵ هزار و ۲۵۹ میلیارد تومان رسید.

*ایبنا

پاسخ دادن