ادعای برجامی انگلیس علیه ایران

معاون وزیر خارجه انگلیس بدون اشاره به اینکه آمریکا از برجام خارج شده و طرف‌های اروپایی آن را نقض کرده‌اند، خواستار پایبندی ایران به تعهدات برجامی خود شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۰۱ اسفند ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از  تسنیم، «جیمز کلورلی» معاون وزیر خارجه انگلیس به بی بی سی گفت: من فکر می کنم ما نباید هیچ پیامی به ایرانیان بدهیم که می خواهیم عدم پایبندی آنها به تعهدات برجامی را نادیده بگیریم. این مقام انگلیسی بدون اشاره به اینکه دولت آمریکا از برجام خارج شده و به تعهدات عمل نکرده است، مدعی شد: «این دست ایران است، آنها طرفی هستند که شروط برجام را نقض می کنند، آنها طرفی هستند که می‌توانند در این باره کاری انجام دهند و آنها باید متعهد باشند.» ایران اخیراً به‌طور رسمی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده است که از روز سه‌شنبه ۵ اسفند بازرسی‌های سرزده آژانس از تأسیسات هسته‌ای خود را متوقف خواهد کرد.

این اقدام هسته‌ای ایران وفق بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام و در پاسخ به کوتاهی‌های مکرر و مداوم طرف‌های اروپایی برجام در عمل به تعهدات خود انجام می‌شود. مقامات ایرانی در سطوح مختلف بارها به طرف‌های اروپایی برجام هشدار داده‌اند  که در صورت عمل نکردن به تعهداتشان، ایران نیز تعهدات هسته‌ای خود را تعدیل خواهد کرد. ایران از اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸ (یک سال پس از خروج آمریکا از برجام) در واکنش به کوتاهی طرف‌های اروپایی برجام طی چند مرحله اقدام به کاهش تعهدات هسته‌ای خود کرده است.

پاسخ دادن