ادعای توافق ایران و آمریکا برای مذاکره غیر مستقیم

برغم اظهارات ظریف مبنی بر رد مذاکره با آمریکا بر سر برجام، شبکه‌های خبری خارجی مدعی شدند، ایران و آمریکا بر سر مذاکره غیرمستقیم برای بازگشت دو جانبه به برجام توافق کردند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۴ فروردین ۱۴۰۰

بگزارش شبکه خبری یورو نیوز، ایران و آمریکا روز جمعه بر سر مذاکره «غیرمستقیم» با حضور دیگر قدرت‌های جهانی برای بازگشت دوجانبه به برجام به توافق رسیدند.

اتحادیه اروپا، چین، فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا و ایران در پایان نشست مجازی کمیسیون مشترک برجام از توافق بر سر پیگیری گفت‌وگوهای خود طی هفته آینده در وین خبر داده اند. آمریکا حضورش در مذاکرات هفته آینده در وین را تائید کرد و برای گفت‌وگوی «مستقیم» با ایران نیز اعلام آمادگی کرده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مذاکره «غیرمستقیم» در وین را « گامی سالم و رو به جلو» توصیف کرد. در مقابل محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفت‌وگوی «مستقیم» با واشنگتن را «غیرضروری» دانست.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با لحنی محتاطانه گفت: «اکنون روزهای ابتدایی است و انتظار نداریم فورا گشایشی صورت گیرد زیرا گفت‌وگوهای دشواری در راه است.»

شرکت کنندگان در نشست مجازی روز جمعه بر «تعهد» خود مبنی بر حفظ توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ تاکید کردند. اتحادیه اروپا پیش از این اعلام کرده بود که محور مذاکرات روز جمعه «بازگشت احتمالی آمریکا به برجام» خواهد بود.

ایران و قدرت‌های جهانی در این جلسه مجازی در مورد راه‌های بازگشت به اجرای «کامل» و «موثر» توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ گفت‌وگو کردند. شرکت کنندگان اعلام کردند، از بازگشت آمریکا به برجام استقبال خواهند کرد. هدف از گفت‌وگوهای هفته آینده تعیین اقدامات لازم برای لغو تحریم‌ها علیه ایران و اجرای تعهدات هسته ای تهران عنوان شده است. عباس عراقچی، نماینده ایران در نشست روز جمعه در گفت‌وگو با صداوسیمای ایران گفت، بازگشت آمریکا به توافق هسته ای نیاز به «مذاکره» ندارد و «مسیر» آن مشخص است.

پاسخ دادن